ODMETNUTI GUVERNERI ŠALJU TRUPE KA TEKSASU? Produbljuje se sukob između Bajdena i lidera 25 "crvenih" država
IMATE Oklahomu, Floridu i Tenesi, imate sve druge države koje bi poslale svoju Nacionalnu gardu da pomogne i podrži napore guvernera Teksasa Grega Abota, jer svaka država je granična država.
Profimedija
Označavajući situaciju u Teksasu kao "bure baruta" zbog neviđene najezde migranata iz susednog Meksika, poručio je ovo guverner Oklahome Kevin Stit šefu Bele kuće Džozefu Bajdenu. Nagoveštajem da bi nekoliko republikanskih država moglo da pošalje trupe u Teksas kako bi "odbranili" granicu, Bajden se suočio sa zahtevom polovine lidera saveznih država SAD, odnosno sa 25 "crvenih" guvernera, koji, uz bivšeg predsednika SAD Donalda Trampa, prete da je ovo pitanje glavna tema oko koje se lome koplja u izbornoj godini preko Atlantika.
Dok republikanci "na sva zvona" apeluju na Bajdena da pooštri kontrolu na međi sa Meksikom, zakonodavci u Kongresu navodno su na korak do sporazuma sa Bajdenovom administracijom o uvođenju novih graničnih kontrola, koje bi podrazumevale i ovlašćenja da se pauzira proces dobijanja azila. Prema izvorima, taj predlog zakona je osmišljen kako bi se smanjio nezabeleženi broj ilegalnih prelazaka na južnoj granici u minule tri godine.
Ali to ostaje u senci dramatične situacije na granici koju je, prema podacima Američke carine i granične zaštite, samo u decembru nelegalno pokušalo da pređe 371.036 migranata. Međunarodna organizacija UN za migracije, rutu između SAD i Meksika označava kao najsmrtonosniji kopneni put za migrante na planeti.
Budžet SAD i Kijev kao "taoci"
U pozadini sukoba, u američkom Senatu, republikanci su podršku budžetu vezali za obezbeđivanje granice, pa su sve savezne institucije na privremenom finansiranju. Tramp je izdejstvovao i smenjivanje predsednika Predstavničkog doma koji je bio sklon sporazumu sa demokratama, bez uslovljavanja budžeta graničnim pitanjem. Spor utiče i na tok rata i sudbinu Ukrajine, jer je zbog spora blokirana i pomoći Kijevu od 65 milijardi dolara.
Zbog pritiska velikog broja migranata na granicu su postavljene jake snage Nacionalne garde Teksasa. Posle spora između guvernera Teksasa Greta Abota i Bajdenove administracije oko granične zaštite, vojno odeljenje te američke savezne države objavilo je poziv i dobrovoljcima da patroliraju na granici sa Meksikom u oblastima viskog rizika, kako bi se sprečile kriminalne bande da ilegalno krijumčare ljude i drogu u državu. Osim toga, vlasti u Teksasu navodno nameravaju da postave i ogradu od bodljikave žice duž cele granice sa Meksikom, inače duge više od 3.000 kilometara.
Bajden je ranije pozdravio nacrt koji mu daje ovlašćenja da zatvori južnu granicu kada postane preplavljena migrantima, odnosno pošto prosečni dnevni prelasci budu dostigli 5.000 tokom sedam dana, ili 8.500 u jednom danu. Migrantima koji ilegalno pređu u SAD ne bi bilo dozvoljeno da zatraže azil, a suočili bi se sa brzom deportacijom u Meksiko ili svoju matičnu zemlju. No, Bajdena je kritikovao predsedavajući Predstavničkog doma Kongresa Majk Džonson.
- Predsednik Bajden je izneo lažnu tvrdnju da mu je potreban Kongres da usvoji novi zakon koji bi mu omogućio da zatvori južnu granicu, ali on zna da to nije tačno - istakao je Džonson na "Iksu".
Nacrtu zakona usprotivio se i lider republikanaca Donald Tramp, jer "ne pomažu u zaustavljanju invazije ilegalnih migranata u Teksas".
- SAD umiru zbog situacije sa ilegalnim imigrantima. Zemlja nikada nije bila u takvoj situaciji, a ona će se samo pogoršavati - zaključio je Tramp.
Soroš "preobraća" Teksašane
MILIJARDER Džordž Soroš podržava najmanje pet liberalnih grupa koje žele da američku saveznu državu Teksas na predstojećim izborima gurnu u ruke demokrata, preneo je "Foks njuz" pozivajući se na evidenciju finansiranja kampanje. Teksas je, inače, dugo uporište republikanaca. Prema ovim podacima, Soroš je dao preko tri miliona dolara mreži političkih akcionih komiteta (PAK). Jedan od njih, "Teksaska većina" prošle godine su isključivo finansirali Soroš i njegov "Demokratija PAK 2", sa ukupno 2,25 miliona dolara.
Preporučujemo
PRVO GA UNIŠTI A ONDA... Zelenski: Popravka nafotovoda Družba ne može se brzo završiti
26. 02. 2026. u 00:00
NIKAD JAČI UDARAC ZA RUSE OD POČETKA RATA: Ukrajinske rakete letele više od 1.300 km, pogođena ključna fabrika (VIDEO)
UKRAJINA je u subotu uveče pogodila jedno od strateški najznačajnijih odbrambenih postrojenja Rusije, napavši Votkinski mašinski zavod u udaljenom regionu, skoro 1.300 kilometara od ukrajinske granice - što predstavlja najdublji udar ikada izveden ukrajinskim oružjem domaće proizvodnje.
25. 02. 2026. u 12:25
CEO REGION JE ZGROŽEN! Evo šta je uradila takmičarka lažne države Kosovo kada je videla Srpkinju na pobedničkom postolju
BRUKA i sramota na jednom od evropskih takmičenja u tekvondou za mlade u Sarajevu!
25. 02. 2026. u 11:35
"NEMA KO DA NASEČE DRVA": Rusko selo izgubilo skoro sve muškarce u ratu u Ukrajini
U RIBARSKOM selu Sedanka, na ruskom dalekom istoku, svakodnevni život je bio težak i pre rata u Ukrajini. Većina kuća nema osnovnu infrastrukturu, kao što su voda, unutrašnji toaleti ili centralno grejanje, iako zimske temperature često padnu i na -10 stepeni Celzijusa.
24. 02. 2026. u 09:43
Komentari (0)