U JUŽNOJ AFRICI POČINJE BRIKS SAMIT: Učestvuje više od 60 zemalja

U JOHANEZBURGU danas počinje 15. samit organizacije BRIKS, čije su članice Brazil, Rusija, Indija, Kina i Južna Afrika. "BRIKS je započeo proces proširenja da bi postao jedan od stubova novog, pravednijeg policentričnog svetskog poretka", rekao je ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov u članku za južnoafrički magazin Ubuntu, prenosi TASS.

У ЈУЖНОЈ АФРИЦИ ПОЧИЊЕ БРИКС САМИТ: Учествује више од 60 земаља

Foto Shutterstock

Ruski predsednik Vladimir Putin će učestvovati na samitu putem video-linka, a zemlju će u Johanezburgu predstavljati ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov.

Ministarka za međunarodne odnose i saradnju Južne Afrike Naledi Pandor je saopštila da će jedna od glavnih tema samita biti upravo proširenje, a na samit je pozvano više od 60 država.

Rojters je ranije preneo tvrdnju južnoafričkog diplomate Anila Suklala da je više od 40 zemalja izrazilo želju da uđe u ekonomski blok BRIKS, od toga 22 formalno, dok su ostale pokazale neformalno interesovanje.

U BRIKS žele da uđu Iran, Saudijska Arabija, Ujedinjeni Arapski Emirati, Argentina, Alžir, Bolivija, Indonezija, Egipat, Etiopija i druge zemlje. BRIKS je za ove zemlje alternativa globalnim organizacijama za koje smatraju da ih kontroliše Zapad, a nadaju se da će im članstvo doneti benefite kao što su investicije i rast trgovine.

Samit će trajati do 24. avgusta.

BONUS VIDEO:

TERETNI SVEMIRSKI brod Progress MS-22 se odvojio sa Međunarodne svemirske stanice: Misija završena

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

UDARNO: Zelenski tvrdi da je Lukašenko prihvatio ultimatum

UDARNO: Zelenski tvrdi da je Lukašenko prihvatio ultimatum

KOMUNIKACIONA oprema za koju Ukrajina tvrdi da je pomagala u podršci ruskim napadima dronova sa teritorije Belorusije prestala je da radi, rekao je predsednik Ukrajine Vladimir Zelenski novinarima danas, nekoliko dana nakon što je izdao ultimatum beloruskom predsedniku Aleksandru Lukašenku.

24. 06. 2026. u 18:41

Komentari (0)

PRIČA O NAJSTARIJEM SRPSKOM KRSTU