"NE IMPERIJALISTIČKOM SAMITU G7": Demonstranti u Hirošimi protestuju protiv održavanja političkog skupa u Japanu
U HIROŠIMI, gde je u petak otvoren samit G7, održavaju se demonstracije i protestni skupovi, javlja dopisnik RIA Novosti sa lica mesta.
Foto: Profimedia
Demonstracije pod sloganima „Protiv samita u Hirošimi!“, „Ne imperijalističkom samitu G7!“, „Ne nuklearnom ratu!“, „Nema rata i invazije na Kinu!“, „Nećemo dozvoliti agresivni rat sa Kinom !" prošle su ulicama Hirošime u gustom krugu policije. Ponekad se činilo da je više policije nego demonstranata. Uglavnom, policija se ponašala uzdržano, ali je bilo i slučajeva kada su demonstranti pokušavali da budu gurnuti pozadi da bi se ubrzao pokret, ili da ih otmu iz mase. Kao odgovor na to, demonstranti su se zaključali u lance i počeli da marširaju u redovima.
- Danas smo okupili oko 350 ljudi. Oko trećine su studenti. Akciju smo počeli da održavamo od juče i nastavićemo svaki dan. Danas će biti još jedan miting, nakon čega će demonstracije ići do Kupole atomske bombe (do 1945. godine, Izložbeni centar za komercijalne i industrijske komore Hirošime – jedina preživela zgrada u blizini epicentra eksplozije – prim. aut.) – naveo je Rjo Mijahara, šef izvršnog komiteta akcije.
Japan će 2023. godine preuzeti predsedavanje G7. Samit G-7 održaće se u Hirošimi od 19. do 21. maja.
Pored zemalja G7, poziv da prisustvuju samitu u Hirošimi dobile su Indija, Australija, Brazil, Južna Koreja, Vijetnam i još tri zemlje: Indonezija koja predsedava ASEAN-u, Kukova Ostrva predsedavajuća Forumu pacifičkih ostrva i Unija Komorskih Ostrva predsedava Afričkoj uniji. Pored ovih zemalja, pozive za samit u Hirošimi dobili su i šefovi sedam organizacija: UN, Međunarodna agencija za energetiku, Međunarodni monetarni fond, Organizacija za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD), Svetska banka, SZO i STO, prenela je RIA.
BONUS VIDEO: VODA DO GUŠE - Novi snimci katastrofalnih poplava u italijanskoj regiji Emilija-Romanja
Preporučujemo
RAT U UKRAJINI: Senovoz tvrdi - Vlasti u potpunosti kontrolišu situaciju u Energodaru u Zaporoškoj oblasti
19. 05. 2023. u 07:11 >> 23:34
BOSANSKIM "SPECIJALCIMA" SE SMEJE CEO SVET: Izbačeni sa takmičenja, a krivi im Srbi i Dodik (FOTO/VIDEO)
SNIMAK specijalaca iz Federacije BiH na takmičenju SWAT Challenge u Ujedinjenim Arapskim Emiratima postao je potpuni hit na društvenim mrežama.
12. 02. 2026. u 14:42
VAKCINA PROTIV RAKA STIŽE U SRBIJU: Dobijamo je odmah posle Rusa, evo kada će je primiti naši pacijenti
MINISTAR bez portfelja zadužen za oblast međunarodne ekonomske saradnje Nenad Popović izjavio je danas da će u maju prvi pacijenti u Rusiji primiti vakcinu protiv raka, a da će pacijenti iz Srbije biti prvi koji će odmah posle ruskih, krajem godine, primiti tu vakcinu.
12. 02. 2026. u 09:41
JK PRIZNALA: "Sa njim sam izgubila nevinost - prvi put sa Nemanjom bio je grozan, užasan"
"IMALA sam 18 godina. Bilo je grozno iskustvo. Pomislila sam: "Kako nekome ovo može da se dogodi?" Bilo je užasno."
10. 02. 2026. u 07:32
Komentari (1)