PUNI SE RATNA KASA: Ukrajina zaplenila imovinu Rusije i Belorusije u vrednosti od 1,1 milijardi dolara
UKRAJINA je prošle godine zaplenila imovinu Rusije i Belorusije u vrednosti od 41 milijardu grivna (1,12 milijardi dolara), saopštio je Biro za ekonomsku bezbednost Ukrajine.
Foto: Piksabej
- U svim krivičnim postupcima zaplenjena je imovina čija se vrednost procenjuje na 46,7 milijardi grivna (skoro 1,28 milijardi dolara). Ogromni deo – 41 milijardu (1,1 milijarda dolara) čine imovina i objekti prava svojine Rusije i Belorusije. Te aktive i imovina već su doneli 2,2 milijarde grivna (60,2 miliona dolara) prihoda državi - navodi se u saopštenju Biroa.
Među oduzetom imovinom su stambene i poslovne nekretnine, bankovni računi, imovina, automobili, mineralna đubriva, apoteke, benzinske pumpe, vagoni, robne marke, finansijske institucije, fondovi, zemljište, minerali.
U martu 2022. godine predsednik Ukrajine Vladimir Zelenski potpisao je zakon „O glavnim principima prinudnog oduzimanja objekata svojine Rusije i njenih stanovnika u Ukrajini“. Početkom avgusta 2022. godine Zelenski je saopštio da je u Ukrajini zaplenjena ruska imovina ukupne vrednosti od oko 765 miliona dolara, te da se „taj posao se nastavlja“.
Premijer Ukrajine Denis Šmigalj tada je izjavio da je Vlada predložila Zelenskom da konfiskuje 903 objekta ruske imovine. Kako je saopšteno, prihod će biti preusmeren na odbranu i obnovu zemlje.
(Sputnjik)
BONUS VIDEO:
VOJNE VEŽBE U BELORUSIJI: Zajednički manevri ruskih i beloruskih snaga
SPREMA SE VELIKI SUKOB? OGLASILO SE MINISTARSTVO: Na stolu plan evakuacije turista u slučaju rata
IZRAELSKO Ministarstvo turizma saopštilo je danas da je pripremilo plan za evakuaciju oko 42.000 turista koji se trenutno nalaze u Izraelu, ukoliko zemlja bude primorana da zatvori svoj vazdušni prostor zbog straha od novog sukoba sa Iranom.
26. 01. 2026. u 14:07
U FEBRUARU POTPUNI KOLAPS POLARNOG VRTLOGA? Hladna masa zalediće Evropu, evo šta nas očekuje
NAKON stratosferskog zagrevanja početkom februara, najnovije prognoze pokazuju potencijalni potpuni kolaps polarnog vrtloga, što će na kraju dovesti hladan vazduh i u Evropu, piše Severe Weather Europe.
23. 01. 2026. u 14:21
DEVALVIRALA JE JUTARNjI Kolega oštro o Jovani: "Imam problem što radi na nacionalnoj televiziji"
VODITELj Ognjen Nestorović bez ulepšavanja i zadrške progovorio je o svom odnosu sa Jovanom Jeremić, koleginicom koja danas radi u medijskoj kući u kojoj je on nekada gradio svoju novinarsku i voditeljsku karijeru.
25. 01. 2026. u 20:42
Komentari (3)