NASAMS VS PATRIOT: Zašto Ukrajina „očajnički želi“ raketne sisteme Patriot kada je NASAMS postigao 100% stopu obaranja?
02. 12. 2022. u 15:56
DžON Kirbi, koordinator za strateške komunikacije u Savetu za nacionalnu bezbednost Bele kuće, na redovnom brifingu, izjavio je da je NASAMS koji su isporučile zemlje NATO-a Ukrajini pokazao stopostotnu stopu „ubijanja“ (pogađanja) meta.

Foto Tviter forsvarsmakten.se
-Video sam jedan izveštaj pre nekoliko dana da su bili uspešni u 100% slučajeva. Proverio bih kakva je situacija danas, rekao je Kirbi i naglasio da je Ukrajini u ovom trenutku najpotrebnija oprema za PVO, a ne oružje dugog dometa.
Pored NASAMS-a, zemlje NATO-a su nedavno isporučile Ukrajini i druge sisteme protivvazdušne odbrane (PVO), kao što su francuski Krotal i nemački IRIS-T.
Međutim, Ukrajina nije zadovoljna već isporučenim PVO sistemima i snažno gura SAD za sisteme Patriot i Izrael za svoj sistem Gvozdena kupola.
SAD su u prošlosti bile oprezne u vezi sa isporukom raketnih sistema Patriot Ukrajini, strahujući da bi snabdevanje moglo dovesti do eskalacije sukoba u koji je uključen NATO. EurAsian Times je u ranije objavljenoj analizi objasnio kako sistemi Patriot kojima upravlja Ukrajina mogu dovesti do konfrontacije između Rusije i NATO-a.

Foto Tanjug/AP
Sada se čini da intenzivno lobiranje Ukrajine za sisteme Patriot uspeva i da SAD ponovo aktivno razmatraju tu opciju.
Posle sastanka šefova spoljnih poslova zemalja NATO-a u Bukureštu, ukrajinski ministar spoljnih poslova Dmitro Kuleba je, govoreći o zahtevima Ukrajine za sistemima Patriot, jasno rekao: „Reći ću vam ovo, ako ranije niko o tome nije ni pričao, osim nas, samo smo mi sve vreme pokretali ovo pitanje, a razgovora kao takvog nije bilo, sada je razgovor u toku. I to su vrlo ozbiljni i sadržajni razgovori. I nastavićemo da radimo na rezultatu.”
IZRAELSKI SISTEM GVOZDENA KUPOLA
U sredu, govoreći na forumu o knjigama koji je organizovao Njujork tajms, Zelenski je snažno lobirao za sistem Gvozdene kupole, rekavši: „Naravno, čekamo podršku Izraela. Naravno, ne želimo da [Benjamin] Netanjahu, poput njegovih kolega koji su bili pre njega, balansira između Ukrajine i Rusije <…>.

Foto: Printscreen
On zna sve detalje i može pomoći u protivvazdušnoj odbrani. Ovde nema ničega, ovo nije oružje koje napada Rusku Federaciju, tako da nema potrebe da se ovde traže kompromisi.
VEROVATNI RAZLOZI ZAŠTO SE SAD PREISPITUJU
SAD možda preispituju svoje ranije oklevanje da isporuče sisteme Patriot jer bi Rusija mogla da se prebaci na korišćenje balističkih raketa iranskog porekla za napad na ukrajinsku infrastrukturu za proizvodnju električne energije ako se protiv ruskih balističkih sistema isporuče NATO, kao što su NASAMS, Krotal i IRIS-T.
INFRASTRUKTURA ZA PROIZVODNjU ELEKTRIČNE ENERGIJE – CIVILNA ILI VOJNA META?
Sprečavanje kolapsa ukrajinske infrastrukture za proizvodnju električne energije ključno je za izbegavanje ukrajinskog vojnog neuspeha. Zapad pogrešno tumači ruske napade na ukrajinsku infrastrukturu za proizvodnju električne energije isključivo kao brutalne napade na ukrajinsku civilnu infrastrukturu i optužuje Rusiju da koristi zimu.
Istina je da nijedna zemlja nikada nije dobila rat napadom na čisto civilnu infrastrukturu. Rusija ne cilja na stambene zgrade, tržne centre, kancelarije ili postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda. On napada infrastrukturu za proizvodnju i distribuciju električne energije, koja je infrastruktura dvostruke namene.
SAD tvrde NASAMS ima 100% stopu efikasnosti, ali Ukrajina insistira na raketnim sistemima Patriot za borbu protiv Rusije. Bez degradacije infrastrukture za proizvodnju električne energije, Rusija ne može umanjiti borbeni potencijal Ukrajine i nada se da će okončati rat – električna energija pokreće ukrajinske fabrike koje proizvode oružje i municiju.
Ukrajini je preko potrebna municija i oružje iz sovjetskog doba. Napadi na rusku energetsku infrastrukturu degradirali su kapacitete Ukrajine za proizvodnju oružja i municije. Kao rezultat toga, ukrajinske kopnene ofanzive su zastale – prvo u pravcima Kupjansk i Krasnolimansk, a sada ofanziva na Svatovo i Kremennu.
Prema Military Chronicle, ukrajinske snage se suočavaju sa akutnim deficitom artiljerijskih granata kalibra 122 mm i 152 mm proizvedenih u Ukrajini.
Nedostatak energije zaustavio je proizvodnju artiljerijske municije sovjetskih kalibara u kijevskoj fabrici Artjom. Nemilosrdni ruski napadi na skladišta municije kritično su iscrpili zalihe uskladištene municije.
NASAMS
Nedostatak energije takođe ometa sposobnost Ukrajine da upravlja svojim železnicama za premeštanje teške opreme i municije, uključujući i municiju koju isporučuje Zapad.
Njujork tajms je 27. novembra izvestio da NATO razgovara o ulaganju u stare fabrike Češke, Slovačke i Bugarske kako bi oživeo proizvodnju granata iz sovjetskog doba za Ukrajinu.
Rusija pokušava da okonča rat infrastrukturnim napadima, dok Zapad pokušava da produži rat i spreči rani poraz Ukrajine projektujući infrastrukturne napade kao napade na civile i opremajući Ukrajinu da ublaži uticaj napada.
Preporučujemo

NEVEROVATNA REAKCIJA OCA ZLOSTAVLjANE DEVOJČICE "Novosti" saznaju: Nije čak ni pitao za dete
U PROSTORIJAMA Prvog osnovnog javnog tužilaštva u Beogradu saslušan je osumnjičeni Uroš Pašajlić, koji je osumnjičen da je držao zatočenu ćerkicu od osam godina u stanu na Zvezdari.
30. 03. 2023. u 14:00

BOJKOTUJU I FARBU ZA KOSU: Nastavlja se sramna kampanja Prištine protiv kupovine srpskih proizvoda na Kosovu i Metohiji
NA Kosovu i Metohiji nastavlja se kampanja protiv kupovine proizvoda iz Republike Srbije i sada je, nakon spotova i protesta, pokrenut i sajt "Bojkoto 860", koji poziva na bojkot srpskih proizvoda.
30. 03. 2023. u 14:08

CELA BIVŠA JUGA GA ZNA KAO ŽELjKA BEBEKA Ovo je pevačevo pravo ime: "Svi se iznenade kad mi vide dokumenta"
LEGENDA jugoslovenske rok scene i nekadašnji član sastava Bijelo dugme, Željko Bebek, zapravo nosi malo drugačije ime od ovog po kom je svima poznat.
29. 03. 2023. u 13:06
Komentari (1)