NATO JAČA BORBENU GRUPU NA BALTIKU: Američki F-35 "čuvaju strah" u Estoniji
AMERIČKI borbeni avioni pete generacije F-35 stigli su u petak u vazdušnu bazu Amari u blizini Talina da ojačaju istočno krilo alijanse u baltičkom regionu, saopštila je pres-služba Generalštaba estonskih odbrambenih snaga.
Foto: EPA
Pored američkih F-35, u Amari su trenutno raspoređeni francuski lovci Miraž-2000 i belgijski F-16 u okviru misije zaštite vazdušnog prostora iznad baltičkih zemalja.
Baltičke zemlje nemaju avione pogodne za vazdušno patroliranje, pa su od aprila 2004. godine (nakon ulaska u NATO) avioni zemalja Severnoatlantske alijanse, koje se nalaze u Litvaniji na aerodromu Zoknjai, pet kilometara od Šjauljaja, bili angažovani na zaštiti vazdušnog prostora u rotaciji.
Od 2014. vazdušna baza Amari postala je dodatna lokacija za NATO avione.
BONUS VIDEO: RUSIJA TESTIRALA S-500! Pogledajte snimak - PVO sistem oborio balističku raketu
Preporučujemo
OSTALI NEOŠTEĆENI TENKOVI I PVO SISTEMI: Ukrajinski vojnici bežali glavom bez obzira iz Lisičanska (VIDEO)
08. 07. 2022. u 01:19 >> 01:26
ODUSTAO OD ULOGE: Marko Janketić otkrio zašto neće da glumi Acu Lukasa
08. 07. 2022. u 14:25
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
"TAMO POLICIJA NE SME DA DOĐE" Milan Knežević otkrio gde se krije Radoje Zvicer
POTRAGA za Radojem Zvicerom, vođom kavačkog klana, i dalje bezuspešno traje, a gotovo je javna tajna da se on krije u Crnoj Gori.
09. 06. 2026. u 11:01
"AKO KORISTIŠ MEGAFON, ONDA TO NEMOJ NAZIVATI PISMOM" Peskov oštro o Zelenskom: Da je zaista želeo da ga preda Putinu, mogao je to da učini
DA je Vladimir Zelenski zaista želeo da preda pismo ruskom predsedniku Vladimiru Putinu, mogao je to jednostavno da učini, bez javnog objavljivanja, izjavio je portparol Kremlja Dmitrij Peskov.
07. 06. 2026. u 13:37
NASTAJE NOVA DRŽAVA? Srpske komšije se ujedinjuju sa susedima - za moćnu državu od 22 miliona duša i 272.200 km²
"UNIONISTIČKI pokret je oduvek postojao i on je i dalje živ unutar našeg društva. Nesumnjivo je da je ova diskusija legitiman deo političkog procesa u zemlji. Ja lično nikada ne bih mogao da glasam protiv ujedinjenja."
02. 06. 2026. u 21:24
Komentari (0)