BELORUSIJA UZVRAĆA UDARAC: Udarni dokazi stižu međunarodnim strukturama
BELORUSIJA namerava da preda međunarodnim strukturama dokumenta krivičnog predmeta u pet tomova koji se odnosi na ponašanje poljskih vlasti prema izbeglicama, saopštio je zvanični predstavnik Državnog tužilaštva Belorusije Dmitrij Briljov televiziji ONT.
Foto: Tanjug/AP/EPA/ilustracija
- Državno tužilaštvo Belorusije je poslalo Savetu ministara, našoj narodnoj skupštini kopiju materijala krivičnog dela u pet tomova na ruskom i engleskom jeziku sa molbom da je predaju međunarodnim i evropskim strukturama, uključujući Evropski parlament radi davanja ocene tih događaja koji su u njima izloženi - saopštili su u Tužilaštvu.
Prema rečima Briljova, predstavnici vlasti Poljske su više puta sprovodili „nezakonite deportacije izbeglica, što rade i sada, vršili mučenja i druge surove radnje“.
- Policija i vojska te države očigledno su sprovele nesrazmerne organizovane i tehničke radnje: vojne, oružane patrole, podizanje kordona, upotrebu avionske tehnike, tenkova i drugog teškog naoružanja - rekao je predstavnik Državnog tužilaštva.
- Prema bespomoćnim ljudima su primenjivani, između ostalog, demonstrativni pucnji u vis, eksplozije, zaslepljujuća svetlost, specijalna sredstva - zaključio je Briljov.
Migrantska kriza
Migrantska kriza na granici Belorusije sa Letonijom, Litvanijom i Poljskom, kuda su se od početka godine uputili migranti, zaoštrila se 8. novembra. Nekoliko hiljada migranata došlo je do belorusko-poljske granice i skoro deset dana je provelo u pograničnoj zoni. Neki od njih pokušali su da uđu u Poljsku razbijajući ogradu od bodljikave žice. Migranti su se 17. novembra povukli sa same granice i smešteni su u transportno-logistički centar, gde im je beloruska strana organizovala prenoćište, dok se deo vratio u kamp u šumi u blizini granice.
Zemlje Evropske unije optužuju Minsk za namernu eskalaciju krize i pozivaju na uvođenje sankcija. Predsednik Belorusije Aleksandar Lukašenko smatra da su za ovu situaciju krive same zapadne zemlje, zbog čijih dejstava ljudi beže od rata.
U poslednje vreme Litvanija, Letonija i Poljska javljaju o rastu broja privedenih ilegalnih migranata iz zemalja Bliskog istoka i Afrike na granici sa Belorusijom i optužuju Minsk za stvaranje migrantske krize. Minsk demantuje sve optužbe. Beloruski predsednik Aleksandar Lukašenko izjavio je da Minsk više neće sprečavati priliv ilegalnih migranata u zemlje EU – zbog sankcija Zapada za to nema ni novca ni snage.
(Sputnjik)
Preporučujemo
SJAJNE VESTI ZA LUKAŠENKA: U Belorusiju stižu milijarde dolara od Rusije?
19. 12. 2021. u 19:36
DEMONSTRACIJA SILE: Rusija digla bombardere, beloruski lovci prate Tu-22M3 (VIDEO)
18. 12. 2021. u 15:29
"SPREMNI SMO DA RASPOREDIMO NUKLEARNO ORUŽJE": Belorusija ima odgovor na NATO pretnje
18. 12. 2021. u 14:33
AKO POČNE RAT, TE ZEMLjE ĆE BITI ZBRISANE: Strašno upozorenje beloruskog generala
18. 12. 2021. u 08:33
PUTINOV SPECIJALAC: Gotovo je sa Grenlandom, neka se spremi Kanada?
SJEDINjENE Američke Države su već odlučile o sudbini Grenlanda, da li je na redu Kanada, zapitao se Kiril Dmitrijev, specijalni predstavnik ruskog predsednika Vladimir Putina za investiciono-ekonomsku saradnju sa inostranstvom.
06. 01. 2026. u 12:49
BRITANCI TVRDE: Ovo je Trampov plan za Grenland, pogledajte šta nudi američki predsednik
SJEDINjENE Američke Države žele da ponude Grenlandu sporazum o slobodnom pridruživanju, sličan onom koje Vašington ima sa pojedinim malim državama u Tihom okeanu, saznaje Ekonomist.
06. 01. 2026. u 14:39
KAKO IZGLEDA ŽIVOT U NAJHLADNIJEM MESTU NA SVETU? Selo u kojem se automobili ne gase, telefoni ne rade, a deca idu u školu na –50°C
PROSEČNA temperatura u gradu zimi pada na -58 stepeni Celzijusa...
07. 01. 2026. u 18:20
Komentari (0)