EVROPSKI DAN PARKOVA: Dan posvećen zaštićenim područjima i nacionalnim parkovima
EVROPSKI dan parkova je dan kojim obeležavamo značaj zaštićenih područja širom Evrope koji je 1999. godine pokrenula EUROPARC federacija, profesionalna mreža za prirodno i kulturno nasleđe koja unapređuje upravljanje zaštićenim područjima u Evropi. Srbija je takođe deo ove evropske mreže i svi naši nacionalni parkovi su i punopravni članovi EUROPARC-a.
Nacionalni park
Prvi nacionalni park u Evropi osnovan je 24. maja 1909. godine u Švedskoj. U želji da očuvaju prirodne lepote i znamenitosti, vlasti Švedske su objedinile devet parkova prirode u jednu celinu i tako formirale koncept zaštite prirodnih retkosti i izuzetnosti kakav danas poznajemo.
Danas postoji preko 400 nacionalnih parkova širom našeg kontinenta.
Evropski dan parkova se svake godine obeležava 24. maja sa ciljem da približi ljude prirodi i podigne svest javnosti o značaju očuvanja prirodnih lepota u zaštićenim područjima, kao i važnosti očuvanja i održivog upravljanja tim mestima.
Na ovaj dan, organizuju se različite aktivnosti koje promovišu zaštitu prirode i podižu svest o važnosti parkova. To uključuje sadnju drveća, čišćenje parkova, edukativne radionice, kao i postavljanje kućica za ptice i druge male stanovnike parkova.
Zaštićena područja su od suštinskog značaja
Naši parkovi i zaštićena područja su od suštinskog značaja za očuvanje prirodne baštine koju imamo. Potrebno je da ih nadograđujemo obnavljanjem i stvaranjem novih, bolje povezanih zelenih površina kako bismo na adekvatan način odgovorili na klimatske promene.
Parkovi prirode ne samo da su od suštinskog značaja za očuvanje biodiverziteta i pejzaža, već su i značajne laboratorije za promovisanje društveno inkluzivnijeg, ekološki zdravijeg i ekonomski održivog modela za društvo.
Priroda Srbije je njeno najveće bogatstvo. Zelene šume, gusti redovi borova i jela, svežina čistog vazduha, nestvarno lepi pejzaži, kao i raznovrstan biljni i životinjski svet, samo su deo onoga što vas očekuje u predivnim nacionalnim parkovima Srbije. Srbija ima 5 nacionalnih parkova koji su zbog svoje važnosti i posebnosti stavljenu pod strogu zaštitu države. U nastavku bloga saznaćete sve o:
Nacionalni park Tara - Najlepši nacionalni park u Srbiji
Nacionalni park Kopaonik - Dom unikatne flore
Nacionalni park Fruška gora - Prvi nacionalni park u Srbiji
Nacionalni park Đerdap - Najveći nacionalni park Srbije
Nacionalni park Šar- planina - Istraži Emerald područje
Nacionalni park Stara planina - Najmlađi nacionalni park Srbije
Parkovi prirode ne samo da su od suštinskog značaja za očuvanje biodiverziteta i pejzaža, već su i značajne laboratorije za promovisanje društveno inkluzivnijeg, ekološki zdravijeg i ekonomski održivog modela za društvo.
Preporučujemo
"TA KUĆA JE STVARNO UKLETA" Majci i ocu prerezao grkljan, pa sebi isekao vene: Novi detalji porodične tragedije u Čačku
PRVI rezultati istrage tragedije koja je otkrivena u subotu ujutru u porodičnoj kući u blizini „Slobodine“ raskrsnice u Čačku, govore da je Vladimir Čarapić (47) nožem preklao vrat svojoj majci Mili (72), a potom i svom ocu Neđu (79). Zatim je sebi istim sečivom naneo više uboda po grudima i stomaku, a na kraju je prerezao vene leve ruke i tako na smrt iskrvario.
07. 12. 2025. u 13:36
NOVO REŠENjE ZA UKRAJINU: Evropa pravi plan u slučaju da se SAD povuku iz konflikta
EVROPSKE diplomate pripremaju scenario podrške Ukrajini u slučaju povlačenja SAD iz konflikta, prenosi Blumberg, pozivajući se na izvore.
07. 12. 2025. u 13:19
Završio glumu, pa radio na mešalici, rat ga udaljio od ljubavi - životni put Jova Maksića
DETINjSTVO glumca Jova Maksića oblikovalo se u maloj seoskoj sredini podno Dinare, u selu Plavno kod Knina, gde je porodica živela zbog očevog svešteničkog službovanja. Rani period života opisuje kao vreme potpune slobode i radosti, kada je gotovo čitavo selo bilo prostor za igru i maštarije. U takvoj atmosferi formirala se njegova emotivna struktura — vezanost za zajednicu, toplina porodičnih odnosa i zahvalnost za jednostavne stvari.
07. 12. 2025. u 11:41
Komentari (0)