PEKIĆEVO DELO NA PLAKATIMA: Izložba o velikom srpskom piscu u Galeriji "Atrijum" Biblioteke grada Beograda
OKEAN Pekić, naziv je izložbe koju danas u podne, u galeriji "Atrijum" u zdanju Biblioteke grada Beograda, otvaraju direktorka BGB Jasmina Ninkov, pisac Mihajlo Pantić i autorka Olga Krasić Marjanović - koja je ovu postavku prvobitno priredila na petnaestogodišnjicu smrti Borislava Pekića (1930-1992), davne 2007. godine.
Foto Arhiva
- Planirano je da ovu, sa 7-8 plakata proširenu postavku predstavimo na devedesetu godišnjicu Pekićevog rođenja, kada smo uradili i novi, bogato ilustrovani katalog, no kako je tu 2020. obeležila pandemija, ponovo obeležavamo godišnjicu odlaska pisca, ovoga puta tridesetu - navodi autorka, čija je namera bila da predstavi najznačajnije momente Pekićevog života i stvaralaštva, i da fotografijom, dokumentom, ličnim predmetima, rukopisnom građom, video i audio dokumentacijom iznova skrene pažnju na neprolazne vrednosti Pekićevih knjiga.
Obimna građa izložbe prezentovana je na trideset i osam velikih plakata koji su podeljeni u dve celine: prva prati šezdesetdvogodišnji život Pekića, od najranijeg detinjstva do poslednjih trenutaka, dok drugu veliku celinu predstavljaju plakati koji prate Pekićevo stvaralaštvo - kao romansijera, pripovedača, neumornog pisca dnevničkih zapisa, ali i dramskog pisca čije su drame izvođene na pozorišnim scenama.
- Bio je neizmerno talentovan i sam izvanredno pretakao svoje knjige u formu pozorišne ili radio-drame, a fotografije sa premijera podsećaju nas na kultne Pekićeve predstave, bilo u njegovoj sopstvenoj bilo u dramatizaciji njegovog prijatelja Mihiza - ističe Olga Krasić Marjanović.
Iz rukopisne građe pisca odabrano je nekoliko stranica dnevničkih zapisa, skice, karte i albumi vezani za nastanak "Zlatnog runa", iz bogate arhive porodice Pekić skenirane su mnoge povelje, nagrade i priznanja, a u vitrinama se mogu videti mnogi originalni piščevi predmeti.
Izložbu koja će potrajati do kraja marta, osim kataloga, prate i Pekićevi intervjui iz arhive RTS.
Preporučujemo
AMERIKANCI PIŠU: Srbija prva nabavila hipersonične balističke rakete u Evropi, revolucija u povećanju vatrene moći (FOTO)
FOTOGRAFIJE koje prikazuju lovački avion MiG-29 Ratnog vazduhoplovstva Srbije sa dve balističke rakete CM-400AKG kineske proizvodnje ukazuju na to da je Srbija postala drugi strani korisnik ovog tipa raketa, što značajno menja ranije veoma ograničene udarne mogućnosti ovih aviona, piše američki specijalizovani magazin "Militari voč" u tekstu pod nazivom "Prve hipersonične balističke rakete u Evropi: Srpski lovci MiG-29 integrisali kinesko naoružanje za revolucionarno povećanje vatrene moći".
11. 03. 2026. u 16:26
HAOS U CRNOGORSKOM PARLAMENTU: Prekinuta sednica, poslanici DPS-a opkolili sto predsedavajućeg
SEDNICA Skupštine Crne Gore prekinuta je danas nakon što je predsedavajući u tom momentu potpredsednik parlamneta Boris Pejović (PES) oduzeo reč poslanici opozicione Demokratske partije socijalista Aleksandri Vuković Kuč.
11. 03. 2026. u 17:06
"U HRVATSKOJ IRANSKA TERORISTIČKA JAZBINA" Milanović ljut na Izraelca: "Braco, ovo je Zagreb - ne Tel Aviv!"
PREDSEDNIK Hrvatske Zoran Milanović komentarisao je navode izraelskog ambasadora Gerija Korena da se usred Zagreba nalazi teroristička jazbina u iranskoj ambasadi.
11. 03. 2026. u 13:59
Komentari (0)