TOP 20 NAJVEĆIH TELEKOM OPERATERA: Telekom Srbija i dalje ubedljivi lider u regionu
TELEKOM Srbija je i tokom 2024. godine zadržao poziciju apsolutnog lidera među 20 najvećih telekoma operatera u regionu i to ne samo po visini prihoda, već i po rastu u odnosu na konkurente iz Slovenije, Hrvatske, BiH, Crne Gore i Severne Makedonije, navodi se u danas objavljenoj analizi hrvatskog portala Medija dejli (Media daily).
Foto K. Mihajlović
Prema izveštaju, Telekom Srbija je prošle godine ostvario prihod od 1,35 milijardi evra, što formalno jeste pad u odnosu na prethodnu godinu, ali isključivanjem jednokratnog prihoda od prodaje stubova u 2023. postaje jasno da je stvarni rast u 2024. godini iznosio čak 19 odsto, najviše u celoj regiji.
Telekom Srbija ne samo da ima 400 miliona evra više prihoda od drugoplasiranog Hrvatskog telekoma, već svi ostali domaći operateri zajedno (Yettel, A1 Srbija, SBB i Orion) ne dosežu njegov rezultat. Najveći doprinos rastu došao je iz segmenta TV usluga, uz značajan doprinos mobilne i internet ponude.
Ukupan prihod svih analiziranih kompanija prvi put je premašio sedam milijardi evra, uz godišnji rast od 71 milion evra.
Prvo mesto po neto dobiti pripada Hrvatskom telekomu, ali Telekom Srbija se vraća na treće mesto sa gotovo trostrukim rastom dobiti, sa 34,3 miliona evra u 2023. (bez prodaje stubova) na čak 86 miliona evra u 2024. godini.
Ukupan broj zaposlenih u analiziranim kompanijama iznosio je 33.256, što ukazuje na stagnaciju u odnosu na prethodne godine, a najveći poslodavac je Telekom Srbija, ispred Hrvatskog i BH telekoma.
Po prihodima grupacija, Telekom Srbija grupa drži dominantnu poziciju ispred A1 grupe, dok su na trećem i četvrtom mestu Dojče telekom (Deutsche Telekom) grupa i Junajted (United) grupa.
Očekuje se da će akvizicija SBB-a od kompanije Yettel tokom 2025. značajno promeniti odnose snaga u sledećem izveštaju, dodaje Medija dejli.
(Tanjug)
Preporučujemo
SREBRO NA ISTORIJSKOM MAKSIMUMU: Cena plemenitog metala premašila 85 dolara po unci
12. 01. 2026. u 17:45
ZAKON O ANEKSIJI GRENLANDA PREDAT KONGRESU: "Dodeliti mu status savezne države SAD"
AMERIČKI republikanski kongresmen Rendi Fajn podneo je predlog zakona koji predviđa „aneksiju i dodelu statusa savezne države“ Grenlandu u okviru Sjedinjenih Američkih Država, navodi se u saopštenju koje je objavio zakonodavac.
12. 01. 2026. u 21:16
OVO JE GLAVNI UDARAC ZA NATO I KIJEV: U napadu „orešnikom“ uništena fabrika od velikog značaja (VIDEO)
NAPAD „orešnikom“ onesposobio je Lavovsku državnu fabriku za popravku aviona, saopštilo je Ministarstvo odbrane Rusije.
12. 01. 2026. u 15:27
SKRIVENA PRETNjA IZ VOJNE BAZE: Tajni grad veličine 100 Moskvi na Grenlandu - duboko ispod ledenog pokrivača
NAUČNICI upozoravaju na ozbiljan ekološki rizik od napuštene američke vojne baze Kamp Senčuri, poznate kao „grad pod ledom“, koju je slučajno ponovo otkrio NASA-in radar 2024. godine duboko ispod ledenog pokrivača Grenlanda.
10. 01. 2026. u 15:43
Komentari (0)