IMAĆEMO SVE VIŠE ZARAŽENIH: Dr Đerlek - Ovo nisu najgore brojke, SITUACIJA JE ALARMANTNA
DRŽAVNI sekretar u Ministarstvu zdravlja Mirsad Đerlek istakao je da su poslednja 24 sata teška ne samo za Beograd, već i za Srbiju, ali i napomenuo da ovo nisu brojke koje su najgore i da se očekuje da broj zaraženih raste.
Foto: Tanjug/Rade Prelić
- Nadam se da ću pogrešiti, ali očekuje se da broj zaraženih iz dana u dan raste. Ministarstvo zdravlja će učiniti sve da svim pacijentima pruži zdravstvenu zaštitu i tu će biti dosta problema, ali sam siguran da ćemo uspeti da uradimo ono što se očekuje od države - rekao je Đerlek u jutarnjem programu na TV Pink.
On je istakao da je ključno raditi na nivou svesti stanovništva jer ona nije na nivou koji je očekivan, te mora hitno da se radi na njenom povećanju kada su zarazne bolesti u pitanju.
- SZO je najavila još epidemija i pandemija ove vrste u narednih 15 godina. Ministarstvo za unutrašnji dijalog baviće se anti-vakcionim i anti-pandemijskim lobijem, kako bismo podigli svest o tome da su u pitanju veoma opasne bolesti - dodao je Đerlek.
Foto: Printscreen
Đerlek je dodao da, pre uvođenja novih mera, treba da postavimo pitanje koliko smo dosledni u sprovođenju onih već postojećih.
- Često smo kontradiktorni sami sebi. Kad je Krizni štab uvodio policijski čas imali smo pobunu da je to kršenje ljudskih prava. Sada kad se ponašamo blaže, opet smo kritikovani. Treba da postavimo pitanje koliko smo dosledni u sprovođenju postojećih mera, ne samo da donosimo nove. Imam veru u novi Zakon gde ćemo strategiju usmeriti ka pojačanoj kontroli postojećih mera, ali jesam i za uvođenje novih mera. Ne možemo dozvoliti luksuz da jednim potezom uništimo ekonomiju koju smo gradili prethodnih godina - napomenuo je.
Kako navodi, u kovid bolnicama obezbeđenmo je još 450 do 500 mesta, a Specijalna bolnica "Sveti Sava" već je juče napunila 50 osto kapaciteta, odnosno 30 od 60 kreveta.
- Nije samo Beograd problem, imamo državni problem sa kapacitetima. Ni Novi Sad nije u boljoj situaciji i imamo novo žarište u Zrenjaninu. U Šumadiji je takođe ozbiljno, u Nišu imamo skok zaraženih, situacija je vrlo alarmantna - rekao je dr Đerlek i dodao da je, izmenama Zakona o zaštiti od zaraznih bolesti, definisano da se hospitalizuju srednje teški i teški pacijenti, dok asimptomatski i oni sa lakšom kliničkom slikom idu u karantin.
Preporučujemo
JEZIVA STATISTIKA U MEKSIKU: Zaraženo više od milion, preminulo skoro 100.000 ljudi
15. 11. 2020. u 08:06
PREMINULO 107 OSOBA: U Nemačkoj skoro 17.000 novozaraženih virusom korona
15. 11. 2020. u 07:41
HRVATSKOJ STIGLA PORUKA IZ IZRAELA: Potpuno prekinite diplomatske odnose sa Teheranom
AMBASADOR Izraela u Hrvatskoj Gari Koren pozvao je zvanični Zagreb da prekine diplomatske odnose s Teheranom i sprovede bezbednosne provere osoblja iranskog diplomatskog predstavništva u Hrvatskoj jer bi, kaže, među njima moglo biti "špijuna" Revolucionarne garde koja se u EU smatra terorističkom organizacijom.
06. 03. 2026. u 09:10
ŠOK ISTRAGA AMERIKANACA: Evo ko je gađao iransku školu u kojoj su poginule devojčice
AMERIČKI vojni istražitelji veruju da je verovatno da su američke snage odgovorne za napad na iransku školu za devojčice u kojem je u subotu poginulo više desetina dece, ali još nisu doneli konačan zaključak niti su završili istragu, rekli su za Rojters dvojica američkih zvaničnika.
06. 03. 2026. u 08:23
"SVE SAM TO PROŠLA SA SAŠOM" Suzana potresena zbog Zorice: "Kancer kao da je zarazna bolest, ne znam od čega je operisana"
VEČERAS se u Sava Centru održava prvi od tri koncerta Marije Šerifović u 2026. godini.
06. 03. 2026. u 20:27
Komentari (0)