NIJE LAKO SRBIMA U REGIONU : Dr Čedomir Antić o političkim pravima sunarodnika u drugim zemljama (VIDEO)
GOVOREĆI u Kulturnom centru Novog Sada o srpskom narodu u regionu, istorijskim dešavanjima i problemima sa kojima se suočavamo, istoričar dr Čedomir Antić istakao je da već sedamnaest godina učestvuje u pisanju godišnjih izveštaja o političkim pravima srpskog naroda u osam susednih država i jednoj teritoriji pod zaštitom Ujedinjenih nacija.
Dr Čedomir Antić /Foto KCNS
U prošlom vremenu više od dve trećine Srba živelo je izvan granica Srbije, a danas oko 40 odsto stanovništva Srbije direktno je poreklom iz tih krajeva. U zemljama koje autor navodi, tokom proteklih decenija vršeno je nasilje nad Srbima, obespravljivani su, iako su slične probleme doživljavali i u prošlosti. Konačno, ti krajevi su važni za srpsku kulturu i srpsku istoriju.
Antić stavlja akcenat na Hrvatsku, Crnu Goru, Bosnu i Hercegovinu, ali i druge okolne države. Ukidanje prava naroda u njima podrazumeva pritisak na našu politiku, na same temelje našeg identiteta.
- To se pokazalo devedesetih godina, kao i u Drugom svetskom ratu i ratovima koji su prethodili. Ovo pitanje, naizgled, je bilo ad akta tokom komunističkog razdoblja. Krajem osamdesetih i velike demokratske sile su na svaki način pokušavale Srbima da ospore to pitanje. Srbija je ušla u jednu veliku krizu zbog pitanja prava srpskog naroda tokom devedesetih godina.-naveo je Antić.
Od dve hiljaditih, kaže dalje dr Antić, Srbija po prvi put, od vremena pre Drugog svetskog rata, ima politiku prema srpskom narodu u regionu, dakle ne samo u bivšoj Jugoslaviji, već na Balkanu i Srednjoj Evropi. Ta politika je pod velikim pritiscima i ona je više zanemarena nego politika prema manjinama.
Predavanje istoričara dr Čedomira Antića „Savremeno Srpstvo – srpski narod u regionu u 21. veku“ može se pogledati na Jutjub kanalu KCNS.
Preporučujemo
OVOG DATUMA VELIKA PROMENA VREMENA: Meterolog Todorović otkriva kakva zima je pred nama
14. 12. 2025. u 08:03
SUKOB NAM JE PRED VRATIMA Rute upozorava: Mi smo sledeća meta Rusije
RUSIJA bi mogla da bude spremna da upotrebi vojnu silu protiv NATO-a u narednih pet godina, smatra generalni sekretar NATO-a Mark Rute.
11. 12. 2025. u 15:46 >> 16:40
OSUĐENI ZA UBISTVO STARCA U ZATVORU PADINSKA SKELA: Zrna saosećanja nemaju, izrečene višegodišnje kazne
SREĆKO Stefanović (22), Saša Stanković (22) i Dalibor Petrović (24) oglašeni su danas krivim u Višem sudu u Beogradu za teško ubistvo Stanimira Brajkovića (74) na bezobziran i nasilnički način u zatvoru Padinska Skela početkom februara 2024. godine. Ovom prvostepenom presudom Stefanović je osuđen na 19 godina zatvora, a Stanković i Petrović na po 18 godina.
11. 12. 2025. u 16:22
PEJAKOVIĆ: Srbi su skupo platili LAŽ o Jugoslaviji, koja traje od '45 i plaćaćemo je još
GLUMAC Nikola Pejaković oduševljava publiku širom regiona ulogom Momčila u seriji "Tvrđava", koja se bavi ratnim devedesetim i raspadom nekadašnje države Jugoslavije.
13. 12. 2025. u 15:33
Komentari (0)