ROK 15. JUL: Fakulteti treba da dostave broj slobodnih mesta
SVI fakulteti imaju rok da do 15. jula u 10 sati dostave Univerzitetu u Beogradu podatke o broju upisanih studenata i koliko je ostalo slobodnih mesta posle prvog upisnog roka. Ovo je rekao Dejan Filipović, prorektor za nastavu UB, posle sednice Senata, uz napomenu da Univerzitet još nema preliminarne podatke o broju slobodnih mesta, jer na nekim fakultetima i dalje traje upis.
Foto: S.Mišljenović
Pojašnjavajući to što je na nekim fakultetima organizovan naknadni julski upisni rok prorektor je kazao da je to uobičajena aktivnost na onim visokoškolskim ustanovama na kojima je nakon prve prozivke ostalo praznih mesta.
– Svaki fakultet po objavljivanju rang-liste kandidata organizuje prozivku i tada dolazi do spuštanja crte jer jedan broj kandidata polaže prijemni na dva fakulteta pa se opredeljuje za jedan od njih. Nekoliko fakulteta je organizovalo dodatni upisni rok, u kojem se priznaju prijemni ispiti iz srodnih predmeta, položeni na drugim fakultetima UB. Položen prijemni im važi samo u ovom roku, a ukoliko se ne upišu do 14. jula imaju pravo da konkurišu u septembarskom roku. Tada će morati da se prijave na fakultetima na kojima bude slobodnih mesta, da polažu prijemni ispit i biće ponovo rangirani – kazao je Filipović.
Povodom informacija da je i ove godine bilo slabo interesovanje za neke smerove na kojima se školuju budući nastavnici, prorektor je podsetio da je Senat u martu usvojio „Platformu za unapređenje statusa nastavničkih studijskih programa na UB i očuvanje obrazovnog sistema u Srbiji“.
Taj dokument je potom proširen i u aprilu poslat Ministarstvu prosvete.
– Početkom maja se desila tragedija u OŠ „Vladislav Ribnikar“ i pojavili su se drugi prioriteti. Usledila je ostavka ministra prosvete, potom su došli na red mala matura i upisi na fakultete i nije bilo mogućnosti da se Ministarstvo ozbiljnije posveti ovom pitanju. Nadam se da ćemo od septembra početi razgovore i formirati radnu grupu, kao što je Univerzitet predložio, kako bismo našli rešenje za nastavničke smerove i studente koji žele da ih upišu – kazao je Filipović.
Preporučujemo
Detaljna prognoza do oktobra: Pogledajte kakve šokove je vreme pripremilo za nas
23. 04. 2026. u 06:59
Sada je definitivno puklo savezništvo SAD i Ukrajine: Zelenski uradio nešto nezamislivo
UKRAJINSKO rukovodstvo, nakon više od godinu dana napora da održi stabilne odnose sa administracijom predsednika SAD Donalda Trampa, javno je priznalo krah dosadašnjeg partnerstva.
20. 04. 2026. u 20:41
Mađar bi da hapsi Putina i Netanjahua: "Zakon je jasan, to je obaveza"
BUDUĆI mađarski premijer Peter Mađar izjavio je da će se njegova zemlja ponovo pridružiti Međunarodnom krivičnom sudu i biti spremna da sprovodi naloge za hapšenje, uključujući i onaj koji se odnosi na izraelskog premijera Benjamina Netanjahua.
20. 04. 2026. u 20:04
"Potvrđena idiotkinja!" Rus izvređao Melonijevu, Italija uputila protest: "Fašistički ološ, izdala birače"
ITALIJA je uputila oštar protest Rusiji nakon uvredljivih izjava ruskog TV voditelja na račun premijerke Đorđe Meloni, dok joj je predsednik države pružio podršku i osudio skandalozne komentare.
22. 04. 2026. u 08:44
Komentari (0)