POBEDITE NESANICU PRE NEGO ŠTO VAM NARUŠI ZDRAVLJE: 8 razloga zbog kojih san može da bude otežan

Ивана Ковачић
Ivana Kovačić

15. 11. 2024. u 07:00

ISTRAŽIVANjA pokazuju da nesanica muči više od polovine muškaraca i žena starijih od 65 godina.

ПОБЕДИТЕ НЕСАНИЦУ ПРЕ НЕГО ШТО ВАМ НАРУШИ ЗДРАВЉЕ: 8 разлога због којих сан може да буде отежан

Foto: Profimedia

Iako su stariji uvereni da je ovaj problem s godinama normalan i da je posledica previše slobodnog vremena i dremanja u popodnevnim časovima, činjenica je da je nesanica (insomnija) najčešće posledica narušenog zdravlja. To, naravno, ne znači da bi trebalo redovno da dremate preko dana, jer ćete biti odmorni u vreme kada zaista treba da odete na spavanje.

Ako patite od nesanice, i kada ne spavate tokom dana, trebalo bi da potražite pomoć lekara, jer nesanica na duže staze takođe narušava zdravlje.

Evo šta sve može da otežava san.

Bol

Artritis, problemi sa leđima, bolesti želuca i jednjaka, dijabetes i druge bolesti koje se javljaju sa godinama mogu da prouzrokuju bol koji budi usred noći. U nekim slučajevima, fizikalna terapija ili operacija mogu da pomognu. Ali, idealno bi bilo da u dogovoru sa izabranim lekarem uzimate terapiju za bol kao što to činite i za druge osnovne bolesti.

Neurološke bolesti

Ove vrste bolesti izazivaju probleme moždanih funkcija i nervnog sistema. Parkinsonova bolest može da uzrokuje pokrete koji probude ili ometaju san na druge načine. A Alchajmerova bolest uznemirava neke ljude tačno u vreme kada spavaju. Ordinirajući lekar može da pomogne u lečenju simptoma ovih stanja.

Odlazak u toalet

Ako se desi da u toalet idete više od jednom tokom noći, reč je o nokturiji (problem sa noćnim mokrenjem) koja se javlja često u starosti. Noćno mokrenje može da bude posledica bolesti, poput dijabetesa, srčanih smetnji ili infekcije, upale i drugih problema sa bešikom. Ovo stanje možete olakšati ukoliko tokom dana izbegavate kofein i alkohol, posebno u kasnim satima. Lekar može da propiše medikamente koji pomažu da u toalet odete ranije tokom dana ili će vam propisati druge lekove koji smanjuju potrebu za uriniranjem.

Ritam spavanja

Za dobar san veoma je bitan ritam spavanja. Drugim rečima, trebalo bi svake večeri da odlazite u krevet u približno isto vreme, kao i da uvek ustajete u isto vreme. Pre odlaska na spavanje prijaće vam topla kupka, opuštajuća literatura ili muzika. Dobar način za umirenje je i da pre odlaska na spavanje zabaležite spisak sutrašnjih obaveza i da ih umesto u glavi držite na papiru.

Hrkanje

Ukoliko noću hrčete, to često može da ometa san na više načina. Činjenica je da svi stariji od 40 godina hrču, ali ako je to intenzivno lekar može da vas testira i da utvrdi da li patite od apneje. Ako se ta dijagnoza potvrdi, ne brinite, i ona se leči.

Nemirne noge

Sindrom nemirnih nogu koji prate i simptomi poput trnjenja, osećaj kao da nešto gamiže ili bocka iglicama, čest je pratilac starenja. I u ovom slučaju lekar može da pomogne da se ublaže ovi simptomi.

Mentalno zdravlje

Depresivno raspoloženje često uzrokuje problem sa spavanjem. Zato se iskreno zapitajte kako se osećete i da li bi razgovor sa psihijatrom mogao da vam pomogne.

Srčani problemi

Kratak dah, bol u grudima, trkački puls, simptomi su izazvani nekim od srčanih problema koji mogu da bude tokom noći. A, manjak sna pogoršava ove srčane probleme, što dovodi do začaranog kruga koji narušava zdravlje. Razgovarajte sa lekarom o bilo kojem od ovih simptoma i posavetujte se o terapiji i načinu lečenja.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve

Komentari (0)

UŽIVANJE JE IGRATI NA OVAKVOM TERENU: Milojević zadovoljan posle pobede u Lučanima