KOGNITIVNO STIMULIŠUĆI POSLOVI: Kako ono što radite može da poveća rizik od demencije?
OSOBE koji imaju mentalno stimulišuće poslove imaju manji rizik od demencije kasnije u životu od onih koji imaju manje stimulativno zaposlenje, pokazalo je novo istraživanje Instituta za epidemiologiju i zdravstvenu zaštitu Univerziteta u Londonu.
Foto: Depositphotos
Naučnici su pregledali podatke više od 100.000 učesnika u istraživanju, koji su bili fokusirani na veze između faktora povezanih s radom i hroničnih bolesti, invaliditeta i mortaliteta, iz SAD-a, Evrope i Velike Britanije.
Istraživači su definisali kognitivno stimulišuće poslove, odnosno one koji uključuju zahtevne zadatke i veliku slobodu odlučivanja o poslu ili kontroli posla. Oni su istakli da viši državni službenici, menadžeri proizvodnje i operacija, direktori i izvršni direktori imaju manje verovatnoće da će oboleti od demencije.
Preporučujemo
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
RASPADA SE PARTNERSTVO SA PUTINOM: Ukrajina dobila ključnog saveznika u NATO-u
PRE otprilike deset godina, rat u Siriji pomogao je da se stvori neočekivano partnerstvo na Bliskom istoku između Turske i Rusije. Međutim, ono se sada raspada, tvrdi Njujork tajms. Naime, Turska snažno pomaže Ukrajini da stvori uporište u delu sveta gde je ruski predsednik Vladimir Putin ranije uživao značajan uticaj.
08. 06. 2026. u 09:25
"AKO KORISTIŠ MEGAFON, ONDA TO NEMOJ NAZIVATI PISMOM" Peskov oštro o Zelenskom: Da je zaista želeo da ga preda Putinu, mogao je to da učini
DA je Vladimir Zelenski zaista želeo da preda pismo ruskom predsedniku Vladimiru Putinu, mogao je to jednostavno da učini, bez javnog objavljivanja, izjavio je portparol Kremlja Dmitrij Peskov.
07. 06. 2026. u 13:37
NASTAJE NOVA DRŽAVA? Srpske komšije se ujedinjuju sa susedima - za moćnu državu od 22 miliona duša i 272.200 km²
"UNIONISTIČKI pokret je oduvek postojao i on je i dalje živ unutar našeg društva. Nesumnjivo je da je ova diskusija legitiman deo političkog procesa u zemlji. Ja lično nikada ne bih mogao da glasam protiv ujedinjenja."
02. 06. 2026. u 21:24
Komentari (0)