NARODNO POZORIŠTE IZ POSEBNOG UGLA: Zdanje nacionalnog teatra otvorilo vrata zainteresovanim posetiocima
NACIONALNI teatar juče je otvorio svoja vrata za posetioce u sklopu programa "Otvorena vrata Narodnog pozorišta u Beogradu".
foto N.Skenderija
Veliki broj zainteresovanih ljubitelja kulture bio je u prilici da se upozna sa istorijom ovog jedinstvenog zdanja, ali i da zaviri iza kulisa i vidi kako izgledaju pripreme za jednu pozorišnu predstavu. Ove ture organizuju se jednom mesečno, a oni koji posete pozorište mogu da obiđu pozornicu, bekstejdž, garderobu i pogledaju kostime, a sve to uz priču o pozorišnom životu u Srbiji od Kneževine pa sve do modernog doba.
Ljubitelji pozorišta zavirili su u gotovo svaki kutak doma na Trgu republike. Direktor Muzeja Narodnog pozorišta Dragan Stevović rekao je da posetioce posebno fascinira proces pravljenja kostima.
- Ove ture osvetljavaju veći deo istorijske priče o pozorišnom životu u Kneževini Srbiji pre i tokom nastanka Narodnog pozorišta - rekao je Stevović. - Obuhvata sve događaje u istoriji ove države u kojima je bilo Narodno pozorište, kao i život naroda i život države tokom tog vremena. Ovakav program je od suštinskog značaja za očuvanje nacionalne istorije i kulture, jer bez istorije nema ni nas.
U sklopu ove ture kroz Narodno pozorište posetioci su se upoznali sa istorijatima poput Teatra na Đumruku, Zemaljskog narodnog kazališta u Zagrebu i Srpskog narodnog pozorišta u Novom Sadu. Velika pažnja posvećena je i operskim klasicima kao što su "Travijata", "Koštana", "Trubadur", "Karmen" i "Madam Baterflaj". Osim toga, mogli su da se bolje upoznaju i sa baletima "Krcko Oraščić", dramama "Markova sablja" i "Đurađ Branković", koja je prva izvedena predstava na sceni Narodnog pozorišta.
Preporučujemo
TRAMP DONEO ODLUKU: Povlači ambasadore i diplomate iz okruženja Srbije
ADMINISTRACIJA američkog predsednika Donalda Trampa povlači skoro 30 karijernih diplomata sa ambasadorskih i drugih visokih pozicija u diplomatskim predstavništvima SAD u svetu.
22. 12. 2025. u 10:32
RUSI ĆE NAPASTI EU MNOGO RANIJE: Veliko upozorenje iz Ukrajine, poznata godina i glavna meta
RUSIJA je pomerila svoje planove za direktnu agresiju sa 2030. na 2027. godinu, a Evropa je sve glasnija o riziku od direktnog sukoba, u kojem bi se baltičke države mogle naći pod okupacijom.
20. 12. 2025. u 09:41
"SAD JE TITO ODJEDNOM POBIO JADNE HRVATE..." Vedrana o bivšoj državi: "Sve sam više Jugoslovenka kako vreme odmiče!"
VEDRANA ne bira reči kada govori o vremenu Jugoslavije...
24. 12. 2025. u 09:52
Komentari (0)