Teodora (11), Anastasija (10), Jelica (5) i njihovi roditelji u trenu su ostali bez svega: Milenkovićima vatra progutala kuću, spavaju kod komšije i sanjaju novi dom
09. 05. 2020. u 18:29
U strašnom požaru koji je izbio u nedelju oko 23.30 porodica iz Mudrakovca kod Kruševca ostala bez kuće
Katarina sa ćerkama
- Devojčice su bile u svojoj sobi, a supruga je razmestila krevet u dnevnoj, ja sam bio budan - svedoči, za "Novosti", Miroljub Ljuba Milenković. - To što smo se odlučili da prespavamo u boravku, a ne u spavaćoj sobi, verovatno nam je spaslo život jer smo na vreme videli čudnu svetlost i shvatili da je kuću zahvatio plamen. Ulazna vrata su gorela. Kada sam izleteo u hodnik, staklo je krenulo da puca i onda je nastala drama.
- Ne znam ni sama da li je sve to trajalo pet minuta ili satima, znam samo da smo gledali kako da spasemo živote naše dece - govori nam kroz suze Katarina. - Naše divne komšije su pozvale vatrogasce, stigli su brzo, tu je bila hitna, policija. Svi su pokušavali da pomognu. I ljudi obični su gasili vatru, ali pomoći nije bilo. Izgubili smo sve.
U kuću u Ulici Mladena Simića 189 Milenkovići su se uselili 2013. Nedaleko od dvorišta zakupili su Kaća i Ljuba 25 ari da posade grašak i krompir. Stalnih primanja, osim socijalne pomoći i dečjeg dodatka koji se kreću od 25.000 do 27.000 dinara, nemaju. Nadniče u malinjacima, Ljuba popravlja ograde, Kaća čisti lokale i stambene zgrade.
- Ovo je sada naša borba za život, ali moramo dalje, nemamo vremena za strah - kaže nam Ljuba. - Trenutno nam je najvažnije da nađemo uslovni smeštaj. Prijatelji iz Udruženja "Čarapansko srce" su nam obezbedili za kirije. Supruga je odnela dokumentaciju u Centar za socijalni rad, koji su od Crvenog krsta čuli šta nam se dogodilo.
Na zgarištu kuće
.jpg)
Na zgarištu zatičemo samo ostatke nečega što je do juče bio dom. Poneka patofnica, plišane igračke u gareži. Da se kući obnovi i stvari kupe, nema se od čega. Miroljub je baš juče proslavio 50. rođendan sa samo jednom željom: da ponovo sa porodicom ima krov nad glavom. Osim što ima povređenu kičmu, Miroljubu je odstranjen bubreg, dva puta je operisan, a ni supruga, kaže, nije bolje.
Dobrih ljudi, na sreću ima. Bojana Stanojević, Ljubina prijateljica, sa svojom porodicom prva pritekla da pomogne. Osim Udruženja "Čarapansko srce", veliko srce pokazao je i komšija Dragan Ilić, koji je u svoju skromnu kuću primio Milenkoviće da budu dokle god im treba.
Komšija Dragan Ilić (desno) primio Milenkovića u kuću
.jpg)
- Nemam mnogo, ali sve što imam, ja sam dao da delimo - kaže Dragan.
Milenkovići i u nesreći ne gube nadu.
- Verujem da će sve brzo da se reši, jer mora tako - priča, za "Novosti", Teodora, najstarija ćerka. - Imaćemo ponovo našu kućicu, sigurno!