Zapadna Bačka bezbedna od bujica: Posle tri godine završena obnova prevodnice Šebefok
11. 02. 2020. u 06:21
Predsednik pokrajinske vlade Igor Mirović obišao radove u Bezdanu, kod Sombora
Igor Mirović otvorio prevodnicu Šebešfok
ZAVRŠENA je obnova prevodnice Šebešfok koja Bajski kanal povezuje sa Velikim bačkim kanalom i Dunavom, kod Bezdana, nadomak Sombora. Ovo je najveća investicija u vodoprivredu zapadne Bačke u poslednje tri decenije, a rađena je zajedno sa Mađarskom. Posebno je važno što će time biti povećan nivo zaštite od poplava ne samo Sombora, nego i čitavog Zapadnobačkog okruga, izjavio je juče prilikom obilaska prevodnice Igor Mirović, predsednik Pokrajinske vlade.
Prevodnica Bezdan je brodove iz Dunava i Velikog bačkog kanala puštala od sredine 19. veka, a ovom rekonstrukcijom će posle više od 30 godina biti vraćena u funkciju.
- Prevodnica Šebešfok na Bajskom kanalu je već u potpunosti rekonstruisana i samo ovaj deo posla vredan je 84 miliona dinara. Turistički i teretni brodovi će uskoro na potpuno bezbedan način moći da koriste ovaj plovni put. Vrednost ovih radova kada govorimo o mađarskoj strani i o našoj, iznosi ukupno 8.700.000 evra - pojasnio je Mirović.
Ovaj projekat se, ipak, najvećim delom finansira iz sredstava Evropske unije, i to čak 85 procenata. Mirović kaže da je veoma zadovoljan dinamikom radova.
Radovi na prevodnici Bezdan
.jpg)
- Od 1988. godine ovde nismo imali uređenu brodsku prevodnicu, a sada ćemo imati taj posao potpuno završen. Već negde u maju/junu, na osnovu odredaba ugovora, izvođači su spremni da završe ovaj deo posla. Završili smo u nešto bržem ritmu i prevodnicu Šebešfok - kazao je Mirović.
Prema rečima Vuka Radojevića, pokrajinskog sekretara za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo veliki značaj realizacije ovog projekta proizilazi iz činjenice da će na ovaj način biti povećan stepen odbrane od poplava.
Prevodica Šebešfok u Bezdanu prema Mađarskoj
.jpg)
- Kada je odbrana od poplava u pitanju, sekretarijat ima još dva projekta. Tiču se mobilnih brana tokom poplava, koji radimo zajedno sa Mađarskom. Trenutno nabavljamo dva i po kilometra mobilnih brana - rekao je Radojević.
ULAGANjA EU
- ZA ove četiri godine, preko 10 miliona evra uloženo je upravo iz sredstava EU za realizaciju ovakvih projekata. Pored toga svakako najveći sufinansijer svih projekata koje grad realizuje jeste upravo Pokrajinska vlada, sa sekretarijatima i Upravom za kapitalna ulaganja - izjavila je Dušanka Golubović, gradonačelica Sombora.