NA DNEVNOM REDU NIJE PRIJEM PRIŠTINE: Zaseda Komitet ministara Saveta Evrope u Strazburu
NA zasedanju Komiteta ministara Saveta Evrope u Strazburu danas se nije raspravljalo o članstvu tzv. Kosova u Savetu Evrope, pošto je na početku sastanka usvojen konačan dnevni red, na kojem se nije našao zahtev Prištine za članstvo u ovoj organizaciji.
Foto: Novossti
Uoči početka sastanka, ministar spoljnih poslova Mađarske Peter Sijarto rekao je Tanjugu da je stav te zemlje po pitanju članstva Prištine u SE jasan - ne podržava ga, o čemu je obaveštena i Priština. On je dodao da Mađarska o tom pitanju ima principijelan stav, a to je da želi da vidi uspešnu finalizaciju dijaloga Beograda i Prištine.
Nemačka ministarka spoljnih poslova Analena Berbok apelovala je, u izjavi novinarima pre početka sastanka, na Prištinu da što pre ispuni uslove, kako bi Nemačka mogla da ohrabri većinu za njen prijem u SE.
Francuski ministar za evropske poslove Žan Noel Baro kazao je da Francuska smatra da u ovoj fazi postoji rizik da bi pitanje tzv. Kosova moglo da izazove podele među zemljama u SE i da bi to pitanje trebalo da se razmatra kasnije "kad pređe put za koji smatramo da je potrebno da ga pređe".
Francuska je, zajedno sa Nemačkom i Italijom, uputila ranije pismo premijeru privremenih prištinskih institucija Aljbinu Kurtiju u kojem su mu poručili da Priština nije ispunila uslove međunarodne zajednice za članstvo u SE, pošto ''nije napravljen nijedan korak ka formiranju Zajednice srpskih opština (ZSO)", i pozvale su vladu u Prištini da razmotri slanje nacrta statuta ZSO tzv. ustavnom sudu Kosova.
Oni su u pismu istakli da je nacrt statuta, koji je predstavio specijalni izaslanik EU za dijalog Beograda i Prištine Miroslav Lajčak, ''solidan model'' kako treba da izgleda ZSO.
Bakojani je preporučila članstvo tzv. Kosova u SE, iako je Priština ispunila samo jedan od tri uslova koje je ona prvobitno navela, a to je sprovođenje odluke ustavnog suda u Prištini o vraćanju zemlje manastiru Visoki Dečani i to tek osam godina nakon donošenja.
Duga dva uslova - formiranje Zajednice srpskih opština i rešavanje problema eksproprijacije zemljišta u opštinama gde žive uglavnom Srbi Priština nije ispunila.
BONUS VIDEO: SAM PROTIV SVIH!Na jednoj strani su Zapad, Savo Rokfeler, Zeleno-levi, Nestorović, a na drugoj Vučić
Preporučujemo
"NAŠ STAV JE JASAN" Sijarto: Ne podržavamo članstvo Prištine u Savetu Evrope
17. 05. 2024. u 11:33
NIJE NAM POZNAT PREDLOG PRIŠTINE: Stano - Nacrt statuta ZSO predstaviti u dijalogu
17. 05. 2024. u 10:56
GRENEL PODRŽAO PISMO KURTIJU: Priština nije ispunila uslove za članstvo u Savet Evrope
17. 05. 2024. u 08:19
TRAMP HITNO POZVAO PUTINA: Razgovor trajao sat vremena
RUSKI predsednik Vladimir Putin razgovarao je telefonom sa američkim kolegom Donaldom Trampom.
09. 03. 2026. u 20:34
ŠOK ISTRAGA AMERIKANACA: Evo ko je gađao iransku školu u kojoj su poginule devojčice
AMERIČKI vojni istražitelji veruju da je verovatno da su američke snage odgovorne za napad na iransku školu za devojčice u kojem je u subotu poginulo više desetina dece, ali još nisu doneli konačan zaključak niti su završili istragu, rekli su za Rojters dvojica američkih zvaničnika.
06. 03. 2026. u 08:23
NOVI EKSPLICITNI SNIMCI MIRJANE PAJKOVIĆ: Policija sumnja KO je na snimku, drugi muškarac - odmah saslušana
RANIJE je objavljen i video za koji je deo medija napisao da je snimljen u prostorijama Vlade. Tim povodom oglasili su se iz Vlade Crne Gore, i demantovali te navode.
07. 03. 2026. u 22:55 >> 23:05
Komentari (0)