INDIJANSKA UMETNOST STARA 2.000 GODINA: Otvoren legat Ante Ilića, diplomate i oficira za vezu Jovanke Broz
STO sedamnaest predmeta predkolumbijske umetnosti iz Peruua, starih između 600 i 2.800 godina, i 32 slike slavnih umetnika sa Haitija pokolonjene su Muzeju knjige i putovanja Udruženja Adligat, za legat ambasadora SFRJ, umetnika i arheologa Ante Ilića (1929 - 2010), koji je otvoren u četvrtak uveče.
Adligat
Milivoj Ilić, sin nekadašnjeg diplomate, kazao je da su umetnost i kolekcionarstvo bili očeva pasija:
Viktor Lazić, predsednik Adligata podsetio je na otvaranju da su pre tačno 23 godine, 24. marta, bombe prekinule skup budućih članova Adligata:
- Otvaramo ovaj legat sa željom da nam kultura bude jedina značajna bitka i pobeda u životu.
Adligat
Diplomata i osnivač Adligata prof. Darko Tanasković primetio je da "ko dođe u Beograd, ima razloga i samo radi ove zbirke da dođe“, i dodao da bi bilo korisno ukoliko bi u Ministarstvu spoljnih poslova odlučili da periodično u Adligat zbog ovog legata dovode one koji se spremaju za diplomatsku službu.
Zbirka haićanske naivne umetnosti obuhvata 32 rada, među kojima slike poznatih umetnika Čarlsa Dufranka, Iva Lafontana, Fernanda Pjera, Alberoja Bazila... Kuriozitet je slika sa diplomatskog prijema u jugoslovenskog ambasadi u Karakasu i srpska posuda za kajmak koju je oslikao haićanski slikar.
U legatu se čuva i dokumentacija o Pokretu nesvrstanih zemalja, kao i fotografije putovanja sa Titom po Africi brodom "Galeb". Tu je i oklop retke i sada zaštićene kornjače iz Karipskog mora, kao i skulptura Huana de la Kruz Saavedre.
Ante Ilić je bio učesnik izgradnje Pokreta nesvrstanih, oficir za vezu Jovanke Broz tokom putovanja po zemljama Trećeg sveta, otpravnik poslova u Peruu, ambasador u Venecueli, Dominikanskoj republici i Haitiju...
V.C.S.
ANTRFILE
IZ PROTESTA PRAVOSLAVAC
U LEGATU je i dokumentacija vezana za boravak u egipatskom logoru El Šatu, gde je Ante dospeo pošto mu je otac Miho ubijen na Visu. Stradao je zbog podrške partizanima, ali i zato što je, kada su italijanski fašisti počeli prisilno da pokrštavaju Srbe, iz protesta prešao u pravoslavlje.
Preporučujemo
VUČIĆ JE GARANT MIRA I STABILNOSTI: Dok u svetu besne ratovi, Srbija je sigurna
01. 03. 2026. u 07:21
PAKAO U DUBAIJU! Iranci pogodili Burdž el Arab, simbol luksuza i jedan od najpoznatijih hotela na svetu (VIDEO)
IRANSKI dron pogodio je i hotel sa pet zvezdica Burdž el Arab u Dubaiju.
28. 02. 2026. u 23:12
EKSPLOZIJE U DUBAIJU, DOHI, TEL AVIVU: Iran potvrdio smrt Hamneija (FOTO/VIDEO)
IZRAEL i SAD izvele su napad na Iran. U Teheranu su odjeknule detonacije, a kasnije su čule i u drugim mestima. Kako je rečeno, cilj napada je eliminisanje neposrednih pretnji koje dolaze od iranskog režima. Operacija bi, prema pisanju medija, mogla da traje nekoliko dana. U celoj zemlji proglašeno vanredno stanje. SAD su operaciju nazvale "Epski bes".
28. 02. 2026. u 10:41 >> 22:21
SMEH DO SUZA: Pitali Hrvate da li znaju srpske reči - "Nikada neću pogoditi!" (VIDEO)
"LEBLEBIJA bi mogla biti karoserija."
27. 02. 2026. u 21:41
Komentari (0)