Dragulj antičkog Rima ponovo se otvara posle 40 godina: Na ulazu u “Kuću ljubavnika“ natpis koji otkriva zašto se tako zove (FOTO)
20. 02. 2020. u 22:54
Kuća ljubavnika otkopana je 1933. godine, ali je teško stradala u potresu 1980. godine, a zadnjih godina podvrgnuta je opsežnoj i pažljivoj obnovi
AP Photo/Alessandro Pone
Pročitajte još: ZAGONETKA POMPEJE: Ko je preživeo erupciju Vezuva
To zdanje je jedan od dragulja antičkog rimskog grada koji je nestao pod lavom prilikom erupcije Vezuva 79 godine i jedina kuća u Pompeji u kojoj je sačuvan ceo drugi sprat, prenosi Ansa.
"To je priča o ponovnom rođenju i spasenju, model za celu Evropu u upravljanju fondovima EU", rekao je ministar po završetku velikog dela projekta Veliki Pompeji koji finansira EU i u okviru koga su obnovljene tri kuće.
Na desnoj strani ulaza u kuću stoji natpis na latinskom "Ljubavnici kao pčele vode sladak život kao med. Voleo bih da jeste tako", a pored njega ispisana su tri muška imena, što ukazuje da je ta kuća verovatno bila javna kuća.
Kuća ljubavnika otkopana je 1933. godine, ali je teško stradala u potresu 1980. godine, a zadnjih godina podvrgnuta je opsežnoj i pažljivoj obnovi.
AP Photo/Alessandro Pone

Izgrađena u prvom veku pre naše ere, a ukrašena je brojnim slikama po zidovima.
AP Photo/Alessandro Pone
.jpg)
.jpg)
.jpg)