Svega trećina krizu smatra podnošljivom, a jedan termin se uvukao u naše razgovore o budućnosti: Kako građani Srbije trpe stvarnost korone
28. 04. 2020. u 22:15
U okviru studije prati reakciju stanovništva Srbije i regiona tokom epidemije virusa korona izvedeno istraživanje o promenama u svakodnevnici
.jpg)
Foto N.Živanović
Predmet njihovog istraživanja su poverenje i izloženost različitim vrstama medija po zemljama i sadržaj koji građani prate.
Tako 58 odsto građana u Srbiji televiziju prati u većoj meri u odnosu na period pre proglašenja epidemije, a 64 odsto stanovnika više koristi pametne uređaje .
Najveći skok beleže pretrage na internetu, čemu pribegava 70 odsto ispitanika.
Tokom epidemije televizijske informativne programe u većoj meri prati 58 odsto građana, dok se 62 procenta u većoj meri informiše i putem onlajn medija.
Iako kao predstavnici medicinske struke u okviru Kriznog štaba Vlade Srbije u poređenju s predstavnicima državnih institucija uživaju najveći stepen poverenja građana, svega 18 odsto smatra da Krizni štab za borbu protiv širenja virus korona pruža u potpunosti dovoljno informacija u vezi sa epidemijom, stanju u zdravstvenim institucijama, načinu lečenja i dr., a 45 odsto smatra da im je to dovoljno informacija.
S druge strane 33 odsto ispitanika "u potpunosti" ili "uglavnom" smatra da informacije koje daje krizni štab nisu dovoljne.
Foto Tanjug
.jpg)
U domenu digitalnog zanimljiv porast beleži onlajn kupovina kod dela stanovništva koje sebe doživljava kao pripadnike visoko rizične grupe za obolevanje od Kovid-19.
Iako svega 17 odsto njih osnovne životne namirnice i lekove najčešće nabavlja putem interneta, to predstavlja rast od 13 procentnih poena u odnosu na mart.
Kako termin "nova realnost" sve više ulazi u upotrebu kada se govori o periodu nakon suzbijanja korona virusa, ostaje otvoreno pitanje koliko će stanovništvu biti potrebno da se navikne na relaksirane epidemiološke uslove.
Trenutnu situaciju građani Srbije u najvećoj meri ocenjuju kao neugodnu ili umarajuću - 37 odsto i 33 odsto je onih koji situaciju doživljavaju podnošljivo.
Foto Tanjug
.jpg)
Na ekstremnim tačkama je manje od 2 odsto onih koji situaciju doživljavaju potpuno beznadežno odnosno potpuno normalno kao u periodu pre epidemije.
"Iako je još rano za predviđanja, kada se najveći broj ispitanika bude nalazio s desne strane