Porodice srpskih žrtava na KiM nisu dočekale pravdu

E. V. N.

16. 01. 2019. u 10:03

Sudu u Hagu Dostavljene izjave očevidaca zločina pripadnika OVK. Porodice se nadaju prihvatanju izjava sada pokojnih Srba

Породице српских жртава на КиМ нису дочекале правду

Foto Xinhua

PORODICE nestalih i kidnapovanih Srba na Kosovu i Metohiji poslale su Specijalnom sudu za zločine OVK brojne dokaze o zlodelima paravojne formacije. Uz nadu da će ih tužioci uvrstiti u procese, ipak strahuju da li će i izjave svedoka koji su tokom više od dve decenije od brojnih krivičnih dela Albanaca, umrli - biti validne za sud.

Prema pravosudnim pravilima, sud prihvata samo one izjave koje svedoci daju pred sudijom. To znači da bi, zbog toga što se čekalo duže od dve decenije, veliki deo materijala mogao biti neupotrebljiv. U slučaju suđenja Ramušu Haradinaju, tzv. premijeru Kosova, tužilac je u fascikli imao brojne izjave svedoka protiv njega. Ipak, oni su, pod nerazjašnjenim okolnostima umrli pre nego što su stigli do sudnice, a Haradinaj je oslobođen.

Koordinator Udruženja porodica nestalih i kidnapovanih Srba Milorad Trifunović kaže, za "Novosti", da očekuje da se dokazni materijal porodica uzme u obzir:

- Smatramo da tužilaštvu dokumentaciju treba da dostave i predstavnici međunarodne zajednice, koji poseduju satelitske snimke teritorije KiM.

Foto RTS Ljuštaku danas pred tužiocem u Hagu


On dodaje da je Specijalni sud poslednja šansa da zločinci odgovaraju i zato se nada da će raditi pošten.

Advokat Goran Petronijević smatra da je sve u vezi sa Specijalnim sudom vrlo neozbiljno i ne veruje da će sud temeljno raditi na tim slučajevima:

- Jedino ako im Vašington ne kaže da rade, ali to će onda biti pranje biografija OVK terorista. Taj sud može da bude i politički pritisak na kosovske lidere, kako bi ih Amerikanci držali pod kontrolom, jer je 90 odsto njih umešano u zločine.

U sudu je u utorak završeno saslušanje bivšeg pripadnika OVK Rustema Mustafe, a danas će na pitanja odgovarati Sami Ljuštaku, takođe nekadašnji član OVK.

- Specijalni sud neće imati smisla ako Hašim Tači ne bude optužen. Očekujem da bu u martu mogao biti ispitan i optužen - rekao je u utorak prištinski novinar Vehbi Kajtazi


Pratite nas i putem iOS i android aplikacije