RAZVOJ ZD MEDICINSKOG RESPIRATORA: Ideju stručnjaka kragujevačkog Uniiverziteta podržala austrijska razvojna agencija
Uz finansijsku podršku austrijske razvojne agencije (ADA),tim bioinžinjera sa Univerziteta u Kragujevcu, nastavlja da razvija prototip 3D štampanog medicinskog respiratora.
Foto privatna arhiva
Reč je o respiratoru koji je jeftin i funkcionalan,a za njegovu proizvodnju potrebno je znatno kraće vreme u poređenju sa standardnim industrijskim pristupom.
Za nastavak istraživanja na ovom projektu,važnom u borbi protiv Kovida-19,Univerzitet u Kragujevcu dobio je oko 4o.ooo dolara.
Tim povodom u Kragujevcu je danas boravio ambasador Austrije u Srbiji Nikolaus Literoti.On je kazao da je video prototip respiratora i ,kako je rekao,oduševio ga je inovativni pristup istraživačkog tima.
Ovaj respirator jedno je od pobedničkih rešenja „Izazova za inovacije u vreme krize“, koji je organizovao Program Ujedinjenih nacija za razvoj(UNDP) u Srbiji. Kako kažu stručnjaci Centra za bioinžinjering sa Fakulteta inženjerskih nauka u Kragujevcu,kada projekat bude kompletno završen,moguće je proizvesti 1o.ooo ovih respiratora mesečno.
PAKAO U DUBAIJU! Iranci pogodili Burdž el Arab, simbol luksuza i jedan od najpoznatijih hotela na svetu (VIDEO)
IRANSKI dron pogodio je i hotel sa pet zvezdica Burdž el Arab u Dubaiju.
28. 02. 2026. u 23:12
EKSPLOZIJE U DUBAIJU, DOHI, TEL AVIVU: Iran potvrdio smrt Hamneija (FOTO/VIDEO)
IZRAEL i SAD izvele su napad na Iran. U Teheranu su odjeknule detonacije, a kasnije su čule i u drugim mestima. Kako je rečeno, cilj napada je eliminisanje neposrednih pretnji koje dolaze od iranskog režima. Operacija bi, prema pisanju medija, mogla da traje nekoliko dana. U celoj zemlji proglašeno vanredno stanje. SAD su operaciju nazvale "Epski bes".
28. 02. 2026. u 10:41 >> 22:21
SMEH DO SUZA: Pitali Hrvate da li znaju srpske reči - "Nikada neću pogoditi!" (VIDEO)
"LEBLEBIJA bi mogla biti karoserija."
27. 02. 2026. u 21:41
Komentari (0)