ZALIHE SMANJENE, POTREBE IZUZETNO VELIKE: Vanredne akcije Zavoda za transfuziju krvi Vojvodine i Crvenog krsta Novog Sada

Љ.П.

03. 09. 2020. u 11:42

ZBOG smanjenih zaliha krvi i izutetno velikih potreba, Zavod za transfuziju krvi Vojvodine i Crveni krst Novog Sada, 4. septembra organizuju vanrednu akciju davanja krvi u Novom Sadu.

ЗАЛИХЕ СМАЊЕНЕ, ПОТРЕБЕ ИЗУЗЕТНО ВЕЛИКЕ: Ванредне акције Завода за трансфузију крви Војводине и Црвеног крста Новог Сада

Foto: Zavod za transfuziju krvi Vojvodine

Transfuziomobil će biti parkiran u centru Novog Sada na Trgu slobode od 11 do 14 časova, posle čega če sa prikupljanjem dragocene tečnosti nastaviti na plaži Štrand od 16 do 19 časova.


Zavod za transfuziju krvi Vojvodine radiće u subotu od 8 do 12 sati u Hajduk Veljkovoj 9a, a mobilne ekipe će prikupljati krv od dobrovoljnih davalaca u Zrenjaninu i Aviv parku od 11 do 14 sati.

- Kontinuirano snabdevanje komponentama krvi neophodno je kako bi u svakom trenutku bilo dovoljno krvi na zalihama, za hitne i vanredne situacije, vitalno ugrožene pacijente, za terapiju onkoloških pacijenata i planirane hirurške intervencije – podseća Zorica Bjelić iz Zavoda za transfuziju krvi Vojvodine.

Krv mogu da daju sve zdrave sobe muškog i ženskog pola od 18 do 65 godina ukoliko zadovolje medicinske uslove i kriterijume posle laboratorijskog i lekarskog pregleda, koji se obavlja u sklopu davanja krvi. Svako ko se dobro oseća i smatra da je zdrav može biti potencijalni davalac krvi. Jednim davanjem krvi se spašavaju tri života.

U Srbiji samo tri odsto stanovnika daje krv, ostalih 97 očekuje da krvi uvek bude u slučaju da baš njima zatreba. Iz Zavoda apeluju na dobrovoljne davaoce da pomognu da krv čeka pacijenta, a ne da pacijenti čekaju krv.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
TA KUĆA JE STVARNO UKLETA Majci i ocu prerezao grkljan, pa sebi isekao vene: Novi detalji porodične tragedije u Čačku

"TA KUĆA JE STVARNO UKLETA" Majci i ocu prerezao grkljan, pa sebi isekao vene: Novi detalji porodične tragedije u Čačku

PRVI rezultati istrage tragedije koja je otkrivena u subotu ujutru u porodičnoj kući u blizini „Slobodine“ raskrsnice u Čačku, govore da je Vladimir Čarapić (47) nožem preklao vrat svojoj majci Mili (72), a potom i svom ocu Neđu (79). Zatim je sebi istim sečivom naneo više uboda po grudima i stomaku, a na kraju je prerezao vene leve ruke i tako na smrt iskrvario.

07. 12. 2025. u 13:36

Završio glumu, pa radio na mešalici, rat ga udaljio od ljubavi - životni put Jova Maksića

Završio glumu, pa radio na mešalici, rat ga udaljio od ljubavi - životni put Jova Maksića

DETINjSTVO glumca Jova Maksića oblikovalo se u maloj seoskoj sredini podno Dinare, u selu Plavno kod Knina, gde je porodica živela zbog očevog svešteničkog službovanja. Rani period života opisuje kao vreme potpune slobode i radosti, kada je gotovo čitavo selo bilo prostor za igru i maštarije. U takvoj atmosferi formirala se njegova emotivna struktura — vezanost za zajednicu, toplina porodičnih odnosa i zahvalnost za jednostavne stvari.

07. 12. 2025. u 11:41

Komentari (0)

OD PENZIJE LEPO ŽIVIM: Ceca Kitić dobija pozamašnu svotu novca od države