OŽILJCI KOJI NE BLEDE: Kraljevčani sutra obeležavaju 83. godišnjicu streljanja nevinih civila
Nizom manifestacija i komemorativnih svečanosti, parastosom i polaganjem venaca na „Groblju streljanih 1941.“, Kraljevčani će sutra na prigodan način obeležiti 83. godišnjicu fašističkog zločina u kojem su okupatorski vojnici nemačkog Vermahta streljali više od dve hiljada nevinih civila.
G.Šljivić
Za samo nekoliko, krvavih oktobarskih dana 1941. godine osim tadašnjih žitelja grada na Ibru iz odmazde su streljane i brojne izbeglice iz svih krajeva Jugoslavije, a najviše iz Slovenije koje su, progonjene fašističkim terorom utočište potražile u Kraljevu.
G.Šljivić
Vence na humke stradalih rodoljuba, osim njihovih potomaka, kako je najavljeno, u ime Vlade Srbije položiće Zoran Antić, državni sekretar Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, potom gradonačelnik Kraljeva dr Predrag Terzić i čelnici Raškog okruga, predstavnici Vojske Srbije, MUP, kao i delegacije političkih stranaka, boračkih i drugih udruženja.
U amfiteatru „Groblja streljanih“, ovom prilikom glumci Kraljevačkog pozorišta izvešće scenski oratorijum „Kraljevski venac“, po stihovima Vladimira Jagličića i u režiji Miodraga Dinulovića.
Preporučujemo
MAN'TE SE RADARA: Protestni uspon oko 200 učesnika na Gudurički vrh, najviši u Vojvodini
23. 03. 2026. u 19:05
VAŠINGTON POST TVRDI: Ruska služba spremala scenario sa atentatom na Orbana
RUSKA Spoljna obaveštajna služba (SVR) navodno je razmatrala planove za uticaj na izbore u Mađarskoj, uključujući i insceniranje atentata na premijera Viktora Orbana, u cilju jačanja podrške Orbanu, pokazuje interni dokument do kojeg su došle evropske službe bezbednosti, piše danas Vašington post (WP).
21. 03. 2026. u 13:35
KULT PREDAKA U PLAMENU MRŽNjE: 45 godina od paljenja konaka Pećke patrijaršije – Zločin koji je najavio Martovski pogrom
OVE sedmice pre tačno 45 godina, srpski narod i Srpska pravoslavna crkva zanemeli su pred prizorom koji je nagovestio decenije stradanja na Kosovu i Metohiji.
17. 03. 2026. u 19:10
MILEO AUTO-PUTEM: Policajci bili u čudu kad su videli KO je za volanom (VIDEO/FOTO)
KADA su zbog spore vožnje na auto-putu zaustavili automobil marke Dodž, policajci iz Ogdena u američkoj saveznoj državi Juta, pomislili su da je vozaču pozlilo.
22. 03. 2026. u 22:25
Komentari (0)