RUSI OSUDILI AMERIČKU KOŠARKAŠICU NA DEVET GODINA ROBIJE! Ovo se ne pamti, uzalud pritisci iz SAD i američkih saveznika
SUĐENjE američkoj košarkašici Britni Grajner zbog šverca droge u Rusiju došlo je do kraja - osuđena je na devet godina zatvora jer je u Rusku Federciju donela zabranjeno ulje kanabisa.
Foto: EPA-EFE/FELIPE TRUEBA
Ona će morati daa plati i kaznu od milion rublji, što je oko 16.000 evra.
Podsetimo, Grajnerova je uhapšena u februaru 2022. na aerodromu Šeremetjevo, jer je imala bočice sa raznim tečnostima koje se koriste umesto klasičnih, nikotinskih cigareta, a među njima je bilo i ulje hašiša.
Ono je zabraljeno po ruskim propisima, a čuvena košarkašica se pravdala da je bila svesna da to ne sme da donosi u Rusiju, ali da je u žurbi greškom ubacila to u svoju torbu.
Britni Grajner je dvostruka olimpijska šampionka s reprezentacijom SAD. Zbog toga što je u pitanju čuvena američka sportistkinja, strani mediji su spominjali i nju kao jednu od osoba koja bi mogla biti uključena u razmenu zatvorenika SAD i Ruske Federacije.
FOTO: EPA
Šta se, zapravo, sve dešavalo?
Proces je ubrzan i završne reči su iznete u četvrtak, ranije nego što se najavljivalo, zbog toga što zapadni mediji i vlada SAD uveliko koriste ovaj slučaj u medijskom ratu protiv Rusije zbog vojne operacije u Ukrajini.
S druge strane, advokati dvostruke olimpijske šampionke odbranu su zasnivali na tvrdnjama da ona "nije imala kriminalne namere" kada je unela ulje kanabisa u Rusiju, što je navodno i pokazala time što se izjasnila krivom.
To je tipičan američki pravni termin, a zapravo oni su pokušali da uvere sud da je Grajnerova kertridže sa uljem kanabisa spakovala u torbe u žurbi i da nije imala nameru da ih unese u Rusiju.
Ona je inače u Rusiji igrala za Jekaterinburg tokom pauze u ženskoj NBA ligi.
- S obzirom na prirodu njenog predmeta, beznačajnu količinu materije i njenu ličnost i istoriju pozitivnog doprinosa globalnom i ruskom sportu, odbrana se nada da će izjašnjavanje o krivici sud uzeti u obzir kao olakšavajuću okolnost i da neće biti teške kazne - rekao je njen pravni tim prošlog meseca.
Ovo je u suprotnosti sa onim što je objavio Stej department SAD, proglasivši njeno hapšenje ilegalnim zbog nedostatka dokaza i kršenja procedura.
Kasnije su i Amerikanci prihvatili realnost pa su svim kanalima pokušavali da izdejstvuju puštanje košarkašice.
Poslednji "trzaj" bio je razgovor državnog sekretara Entonija Blinkena sa ruskim kolegom Sergejem Lavrovim u kome je navodno bilo govora i o "razmeni zatvorenika" u kojoj bi pored Grajnerove s ruske strane bio oslobođen i špijun Pol Vilan, dok bi SAD pustila navodnog trgovca oružjem Viktora Buta, koga zapadni mediji nazivaju "trgovac smrću".
Ove Blinkenove diplomatske ispade demantovao je portparol Kremlja Dmitrij Peskov.
- Pojavile su se te vesti i informacije, ali dobro znamo da kada se razgovara o ovakvim temama, da se to ne pušta u javnost, ono što u ovom trenutku znamo jeste da ne postoji nikakav sporazum - rekao je Peskov za "Foks njuz".
Preporučujemo
CRNO-BELI PAD: Partizan vodio na Kipru, sve imao u rukama - pa izgubio prvi evro-meč u sezoni (VIDEO)
04. 08. 2022. u 19:51 >> 19:51
NEPRIJATAN GOST NA OLD TRAFORDU: Junajted juri Ligu šampiona, "trešnjice" treći uzastopni trijumf na Teatru snova
MANČESTER junajted će i drugog ponedeljka zaredom spustiti zavesu na kolo Premijer lige, kada na „Old trafordu“ ugosti Bornmut (21.00) u meču koji može mnogo da kaže o stvarnom dometu tima Rubena Amorima.
15. 12. 2025. u 09:00
ZVEZDA UKRAJINE PROBALA DA UBIJE RUSKOG PUKOVNIKA: Rusija ne prašta! Evo šta se desilo ukrajinskoj šampionki
Rat u Ukrajini, odnosno "specijalna vojna operacija" kako to Rusija naziva, iznedrila je i jednu nesvakidašnju situaciju koja ima veze sa sportom. Jer, najnovije sportske vesti iz Rusije tiču se ukrajinske šampionke, koja je osujećena u pokušaju terorističkog napada.
14. 12. 2025. u 16:00
OVO JE STRAŠNO! Uznemirena Bilja otkrila gde je Aca bio u vreme MASAKRA - pevač mesecima u Australiji
PEVAČICA Biljana Jevtić oglasila se povodom terorističkog napada koji se dogodio u Sidneju. Njen suprug, pevač Aleksandar Aca Ilić, poslednja tri meseca proveo je upravo u tom gradu.
14. 12. 2025. u 19:24
Komentari (0)