ZVEZDA NOKAUTIRALA REAL! Evroligaško čudo crveno-belih odmah posle poraza u večitom derbiju

D. N.

08. 03. 2022. u 20:58 >> 20:58

KOŠARKAŠI Crvene zvezde napravili su podvig u utakmici 20. kola Evrolige, savladavši drugoplasirani tim elitnog nadmetanja, Real Madrid, sa 65:62.

ЗВЕЗДА НОКАУТИРАЛА РЕАЛ! Евролигашко чудо црвено-белих одмах после пораза у вечитом дербију

Crveno-beli su ušli u ovaj meč i fizički i emotivno iscrpljeni, jer su za vikend igrali večiti derbi u kome su, prvi put ove sezone, poraženi od Partizana. Uz to, da se nije desila zasad "privremena suspenzija" ruskih klubova iz Evrolige, a sve izvesnije njihovo izbacivanje, teško da bi megdan sa Madriđanima imao neki veliki rezultatski značaj za ekipu s Malog Kalemegdana.

Ali, eto, ima, jer plasman u doigravanje i nije tako nemoguć nakon što su drugi evroligaški učesnici izglasali da se, ako se Rusi stvarno izbace, njihovi rezultati sa ostalima prosto obrišu, što je Zvezdu prilično približilo nokaut fazi nadmetanja.

I, sa tim mislima, a i čisto sportskom, željom da se pobedi gigant evropskog sporta, crveno-beli su hrabro zaigrali protiv Reala.

Svesni njegovih brojnih rivala, ali i nedavno uočenih mana (Madriđani su doživeli tri uzastopna poraza u prethodnim kolima Evrolige, od Žalgirisa, Barselone i Fenerbahčea, a pred putovanje u Beograd izgubili su kod kuće od Baskonije, u domaćem prvenstvu), izabranici Dejana Radonjića su na prepoznatljiv način, odličnom odbranom, rano počeli da prave probleme favoritu.

Ne baš uvek i ne baš u svakom segmentu igre (naprotiv!), ali sasvim dovoljno da vode i čuvaju stečeno. Recimo, iako je Zvezda u prvoj deonici šutirala samo sa 33% iz igre, nije dala nijednu trojku, gubila sa 8:14 u skokovima, 1:6 u asistencijama, uspela je da defanzivom i teranjem rivala na brojne prekršaje, uz deset pogođenih penala iz 11 pokušaja, dobije tu četvrtinu sa 16:15.

Real je pravio velike probleme domaćinu ofanzivnim skokovima, na momente je briljirao iskusni Ljulj, pod obručima čas Tavares, čas Jabusele, ali je uz nadahnutu igru celog tima, pogotovo Voltersa, Ivanovića, Davidovca i, posebno u odbrani, Holinsa, Zvezda izgradila 35:28 na poluvremenu, čemu je doprinelo čak sedam oduzetih lopti, a ukupno deset kikseva Realovih košarkaša.

Kada se na to nadovezao i sjajan period ekipe Dejana Radonjića, kada su za tili čas stigli do +8, uz veliko požrtvovanje Holinsa, a pogotke Ivanovića, činilo se da je gigant iz Španije "zreo" za rušenje, ali je potom Zvezda ušla u svoje "crne minute". Od 25. do 30. minuta nije dala nijedan jedini poen, pa je Real serijom od 8:0 poravnao na 42:42 pred poslednju četvrtinu.

A u njoj je drama dostigla vrhunac kada je Zvezda u 37. minutu povela sa sedam razlike, pa dozvolila dve uzastopne trojke gostima. Real je prišao na 57:56, da bi potom crveno-bela odbrana naterala favorita da 17. put izgubi loptu, a nedugo zatim je Dejan Davidovac sa linije penala doneo 61:56. Upravo on je, posle potonjeg promašaja Ljulja, naterao Tavaresa na ofanzivni prekršaj, što je iskoristio da udalji domaćine na rezultatski nedostižnu razliku, 63:56. I pored nove porcije neizvesnosti, preostalih 79 sekundi nije bilo dovoljno da Madriđani, i pored dve trojke Ljulja koja su usledile, naprave svoje čudo.

Ono je, ove večeri, bilo rezervisano za momke u crveno-belom, čiji je trijumf "potvrdio" Nikola Ivanović sa linije za slobodna bacanja, nakon što je Real prišao na poen zaostatka 12,6 sekundi pre kraja. Posle tih penala, Ljulj je probao sa distance da izbori produžetak, promašio i uzalud tražio prekršaj, pa je počelo slavlje domaćih.

Statistika

Evroliga, 20. kolo

Crvena zvezda - Real Madrid 65:62 (16:15, 19:13, 8:14, 22:20)

Crvena zvezda: Lazarević, Volter 12p, 4sk, 2as, Davidovac 13, Mitrović 2sk, 1as, 1uk, Lazić 2p, 2sk, Kalinić 8p, 5sk, 2uk, 1as, Dobrić 9p, 3sk, Holins 5p, 4uk, 2sk, 2as, Simonović nije igrao, Ivanović 13, Vajt 2, Kuzmić 1p, 1sk

Real Madrid: Vilijams-Gos 2, Nunjez nije igrao, Rendolf nije igrao, Eretl 2p, 5as, 4sk, Fernandez 0p (trojke 0/7), Abalde 5, Hanga 4, Porije 4, Tavares 11p, 11sk, 2as, Ljulj 20, Jabusele 8p, 4sk, Tompkins 6p, 4sk

Naredno, 29. kolo, 10. mart

C. zvezda – Makabi 19.00, Asvel – Baskonija 20.00, Alba – Olimpijakos 20.00, Real – Armani 20.45, 11. mart: Žalgiris – Barselona 19.00, Monako – Efes 20.00.

Kraj! Zvezda - Real 65:62

40' - Serhio Ljulj je šutirao sa distance - i to vrlo loše, tražio i prekršaj, a najvažnije je - niti je pogodio, niti je prekršaj!

40' - Pogodio je Ivanović oba, Zvezda vodi 65:62, napad za Real

40' - Fauliran je Ivanović, šutira penale, 12,6 sekundi do kraja

40' - Ljulj daje trojku na 13,7 sekundi do kraja, Zvezda vodi sa 63:62.

40' - Poslednji minut u toku, Zvezda je u napadu... Kalinić je promašio pred zvuk sirene, ali se borbeni Mitrović izborio za novu akciju! Nikola Kalinić je potom opet promašio koš rivala

39' - Drama! Abalde promašuje trojku, Fernadez hvata loptu pod Zvezdinim košem, a onda Ljulj daje svoju četvrtu trojku - 63:59. Svoj poslednji, treći tajmaut, traži Dejan Radonjić. Sve tajmaute je "potrošio" i njegov kolega, Laso. Još minut i šest sekundi do kraja.

39' - Promašuje Ljulj, Davidovac hvata loptu i biva fauliran od Tavaresa, a onda pogađa oba bacanja - Zvezda vodi sa 63:56, Pablo Laso traži tajmaut na 79 sekundi do kraja!

39' - Davidovac sa linije penala stiže do 11 poena, ne i 12. - Zvezda vodi sa 61:56.

38' - Zvezda je naterala 17. put Real da izgubi loptu (sada Tavares). Domaćin je to dozvolio sebi devet puta, ali... ne kažnjava pomenuti kiks, Ivanović je promašio koš Madriđana, da bi Tompkins potom, na 1:55 do kraja, napravio faul u napadu.

38' - Davidovac donosi Zvezdi 59:56, još dva i po minuta do kraja.

37' - Serija Reala od 6:0, trojku je posle Ljulja pogodio i Abalde, Radonjić traži tajmaut jer je prednost od sedam razlike za tili čas splasla na 57:56.

37' - Treća trojka iskusnog Serhija Ljulja (14 poena), Real se drži u životu, 57:53, još 3:18 do kraja. A potom Ivanović ne pogađa trojku...

36' - Volters donosi Zvezdi sedam razlike - 57:50!

35' - Dobrić pogađa koš rivala, Rudi Fernandez promašuje čak sedmi put trojku (0/7), ali kako Dobrić nije uspeo da nastavi svoj niz, Tavares primiče Real na 55:50.

34' - Mitrović je posle promašaja Ertela sa distance uhvatio loptu pod Zvezdinim košem, ali tek posle prekršaja, pa je Real dobio novi napad. Bio je to četvrti prekršaj crveno-belih u ovoj, poslednjoj četvrtini, dok su gosti napravili samo jedan.

34' - Luka Mitrović je naterao goste na grešku, podiglo je to celu halu na noge, a onda je na drugoj strani terena Zvezda propustila priliku da uveća prednost, jer je Dobirć nehotice igrao nogom.

33' - Jabusele trojkom primiče Real na 50:48, ali odmah istom merom uzvraća Dobrić - njegovim sedmim poenom Zvezda vodi sa 53:48.

32' - Bunile su se "delije" zbog nedosuđenog (a zaista očiglednog) prekršaja nad Kalinićem, no sada pevaju jer je posle koša pomenutog igrača, Ertel promašio, a Volters trojkom doneo 50:45 crveno-belima!

32' - Za one koji su se kasnije uključili u naš prenos, da kratko sumiramo šta se sve dešavalo na ovom meču. Zvezda je bila lošija u skoro svim segmentima igre u prvoj deonici, osim u jednom, pa je dobila tu četvrtinu sa 16:15 zahvaljujući činjenici da je čak sedam puta oduzela loptu rivalu (a pritom je šutirala za dva 33%, a nijednu trojku nije ubacila). Potom je nešto boljim ofanzivnim izdanjem, naročito Voltersa i Davidovca, nešto kasnije i Ivanovića, uvećavala svoju prednost, koju je Real stizao, ali je tim Dejana Radonjića, uz bravure Holinsa u odbrani, a Ivanovića u napadu, otišla na +8. I... onda pet minuta nije dala Zvezda nijedan jedini poen, a nekako ipak uspela da završi treću deonicu sa +1 u svoju korist.

31' - Počela je četvrta deonica, i to uz pogodak (šesti poen) Nikole Kalinića - 45:42

Kraj 3. četvrtine, Zvezda je nju izgubila sa 8:12, ali vodi sa 43:42. Pred nama je poslednjih deset minuta igre.

30' - Posle pet minuta i četiri sekunde bez ijednog poena, Zvezda postiže - tačno jedan. Davidovac je sa linije penala doneo crveno-belima prednost od 43:42.

30' - Semafor je pokazivao da je ostalo da se igra još pet minuta i deset sekundi u trećoj deonici kada je Zvezda povela sa 42:40. Sada je 34 sekunde do kraja te četvrtine, a Tavares je penalima izjednačio na 42:42.

29' - Volters promašuje koš gostiju, pa posle Davidovca blokira Jabusele, a onda Kalinić ne pogađa trojku. Baš ne ide Zvezdi od onog vođstva od 42:34. Doduše, od tada je primila samo šest poena...

28' - Hanga zakucava loptu u koš Zvezde, Real se potpuno vratio - 42:40. Pre tri minuta je bilo +8 za crveno-bele, ali od tada su gosti napravili seriju od šest uzastopnih poena.

28' - Promašuje Tavares iz igre, promašuje potom oba slobdna bacanja Kuzmić. I dalje je 42:38. Zvezda je bez poena više od dva minuta.

27' - Vraćaju se gosti u "život". Postižu četiri poena u nizu, Ertel smanjuje zaostatak na 42:38, posle čega Ivanović promašuje ceo koš rivala.

25' - Sjajno igra Zvezda, "delije" uživaju - Ivanović pogađa u padu, potom se Holins baca za loptu i krade je gostima, a nedugo zatim Ivanović daje trojku za 42:34 i oduševljenje na tribinama hale "Aleksandar Nikolić"!

23' - Hanga iz teške situacije pogađa koš Zvezde Real je na -3, semafor pokazuje 37:34

23' - Kalinić sa linije penala vraća +5 Zvezdi, 37:32 je rezultat, a potom Abalde promašuje trojku za Real.

22' - Real dodatno smanjuje zaostatak, Tavares pogađa za 35:32 nakon što je Kalinić promašio koš rivala, a u sledećoj akciji (posle greške Madriđana) Volters drugi put na meču izgubio loptu.

21' - Počelo je drugo poluvreme, i to poentiranjem Vilijamsa Gosa iz prodora - 35:30. Upravo je na "bolju realizaciju" ukazao trener Reala Laso, tokom velikog predaha, uz posebnu opasku "da se zna da je teško igrati protiv Zvezde u Beogradu", ali da njegov tim "mora bolje da čuva loptu" i "pogađa otvorene šuteve".

Kraj poluvremena, uz 35:28 za Zvezdu! Zvezda je u prvom poluvremenu šutirala 10/23 za dva poena, 1/9 za tri, a 12/13 sa linije penala. Real je zastao na 7/17 kada se o šutevima za dva radi, pogodio je četiri trojke iz 20 pokušaja i izveo samo tri penala, od kojih dva precizno. Madriđani su bili značajno bolji u skokovima (25:17, u ofanzivnim 9:4), bili su bolji i u asistencijama (11:4), ali je Zvezda imala čak sedam ukradenih lopti (Real tri), dok su gosti naterani na deset izgubljenih lopti, a domaćinu se to desilo samo u četiri navrata. Košgeterski, u crveno-beloj ekipi su se istakli Volters sa sedam poena, Ivanović i Davidovac sa po šest, te Holins sa pet (ali i sjajnom odbranom), a kod gostiju Ljulj sa osam, Tompkins sa šest, te Tavares i Jabusele sa po pet poena.

20' Holins je ukrao loptu Ljulju u poslednjoj akciji Madriđana, a Lazić umalo pogodio koš gostiju sa celog terena. Time je završeno prvo poluvreme!

20' - Cela hala sada peva i to prilično glasno, dok se čeka poslednji napad Reala u prvom poluvremenu.

20' - Volters se spretno snalazi pod obručem i donosi 35:28 Zvezdi. Nešto manje od deset sekundi do kraja poluvremena, tajmaut traži trener drugoplasiranog tima Evrolige, Pablo Laso.

19' - Promašaji Kalinića i Holinsa u istoj akciji Zezde, a na drugoj strani terena Real ne uspeva da smanji zaostatak, usled promašaja Tomkinsa. Na to se "nadovezao" i promašaj Lazarevića, koji je u prethodnom minutu, po ulasku u igru, odlučio da ne šutira u dve situacije kada je bio prilično sam.

18' - Dejan Davidovac donosi Zvezdi 33:28 sa linije penala. A potom, Lazarević i Kuzmić menjaju Davidovca i Dobrića.

18' - Kalinić nije uspeo da uveća vođstvo Zvezde prodorom, a bolje je takvu nameru sproveo u delo Serhio Ljulj, pa Madriđani prilaze na 31:28.

18' - Odlazi Zvezda na +5, Najdželu Vilijamsu Gosu je loptu uzeo Holins, a Volters poentirao u kontri, doneo 31:26, posle čega je Tavaraes napravio faul u napadu.

17' - Posle tajmauta Radonjića, Zvezda pravi seriju od 5:0 - Davidovac je, nedugo posle Voltersove trojke, ukrao loptu rivalima, a na drugoj strani terena Dobrić poentirao u kontri, pa kako crveno-beli sada vode sa 29:26, Pablo Laso je zatražio minut predaha.

17' - Holins je izblokiran pod košem gostiju, Ljulj u kontri probao da postigne trojku - nije bio uspešan, ali zato Nejt Volters jeste na drugoj strani, Zvezda vodi sa 27:26.

15' - Posle Tompkinsove (nove) trojke, za 22:23, Dobrić je pogotkom za dva vratio prednost Zvezdi, ali je odmah Serhio Ljulj trojkom doneo 24:26 Realu, pa je Dejan Radonjić zatražio tajmaut.

15' - Posle tri promašaja Reala u istoj akciji (uz dva nova ofanzivna skoka, koji su i dalje najveći Zvezdin problem), Davidovac donosi Zvezdi 22:20, čime je napravljena mini-serija od 4:0.

14' - Posle šest promašaja, po tri na obe strane, te po jednog gubljenja lopte, mreža se konačno zatresla zbog prolaska lopte kroz nju - Davidovac je poravnao na 20:20. Malo rastrzano deluje igra u ovim trenucima, ali se akterima nema šta zameriti na borbenosti.

12' - Nekoliko naizmeničnih faulova, a u međuvremenu i pogoci. Ivanović je vratio vođstvo Zvezdi, no Trej Tompins donosi Realu 18:20.

11' - Poirije vraća prednost Realu, 16:17.

11' - Zvezda je do sada šutirala samo sa 33% iz igre, nije dala nijednu trojku, gubi sa 8:14 u skokovima, 1:6 u asistencijama, ali njena odbrana (po jedna "krađa", blokada, uz samo jedno gubljenje lopte), kao i teranje rivala na brojne prekršaje (te odlična realizacija slobodnih bacanja, 10/11), doneli su joj pomenutu prednost.

Kraj prve četvrtine, Zvezda ju je dobila sa 16:15 posle burnog desetog minuta, u kome je domaćin najpre prokockao dve akcije, uključujući kontru 2-na-1, da bi pomenuti rezultat postavio Ivanović penalima.

10' - Posle slobodnih bacanja Nikole Ivanovića za privremeno vođstvo Zvezde, prednost Realu vratio je košem iz reketa Poirije - 14:15.

9' - Iskusni Ljulj trojkom donosi Realu tri razlike, da bi prodorom uzvratio Vajt - 12:13.

8' - Taveres je košem, uz dodatno bacanje, doneo prednost Realu, a Lazić odmah poravnao na 10:10.

7' - Vodi Real sa 12:5 u skokovima (pet ofanzivnih imaju gosti), a rezultat je 8:7 nakon pogotka Jabuselea, a potom promašaja Kalinića sa distance.

7' - Zvezda igra odličnu odbranu na spoljnoj liniji Reala, a jedini problem joj predstavlja skok-dominacija visokog Tavaresa. On je i omogućio nekoliko "drugih pokušaja" gostima, čija je nepreciznost razlog što je Real i dalje na pet poena. A Zvezda je i dalje na osam, jer je Holins (opet) promašio trojku.

6' - Kuzmić je blokadom zaustavio prodor Hange, a potom su se crven-beli domogli lopte. Real je i dalje na samo pet poena u ovom meču, započeo je i šesti minut, Zvezda vodi sa 8:5, a meč je privremeno zaustavljen zbog TV tajmauta.

5' - Zvezda je i pre isteka petog minuta iznudila četiri prekršaja gostiju. Vodi domaćin sa 8:5 posle penala Holinsa, te promašaja Tavaresa. Ta prednost nije uvećana posle šuta Holinsa sa distance, ali se Kuzmić izborio za novu akciju crveno-belih.

4' - Tavares je poravnao rezultat na 5:5, posle čega je Kuzmić promašio svoj šut, baš kao i Hanga sa distance kada se o Realu radi. Na drugoj strani terena, Holins je fauliran prilikom pokušaja da postigne trojku i imaće tri slobodna bacanja.

3' - Jabusele pogađa koš domaćih posle vođstva crveno-belih od četiri razlike, sada je 5:3. Prethodno je Kuzmić bio "polovičan" sa linije penala, za razliku od Holinsa pre njega koji je iskoristio oba bacanja.

2' - Posle dva promašaja Reala u nizu, Holins je pokušao da prodorom udvostruči Zvezdinu prednost, ali je fauliran pod obručem i imaće slobodna bacanja.

1' - Kalinić koristi drugi napad domaćih, sa poludstance, u solo-akciji, donosi 2:1 Zvezdi

1' - Meč je počeo! Zvezda ima prvi napad, a Kuzmić je šutem sa ruba reketa... promašio čitav obruč. Na drugoj strani terena, faulom je, prilikom pokušaja zakucavanja, zaustavljen Realov košarkaš Jabusele

18.59 - "Delije" su nastavile sa svojom tradicijom, opet su pesmom nadjačale himnu Evrolige.

18.58 - Čuveni pesnik i pisac Matija Bećković je dobio od Crvene zvezde dres sa brojem deset.

18.56 - Evo i startnih petorki. Za Zvezdu meč počinju Volters, Holins, Davidovac, Kalinić i Kuzmić, a za Real Vilijams-Gos, Abalde, Hanga, Jabusel i Tavares.

18.48 - Ovako su košarkaši Zvezde istrčali na parket:

17.49 - Crveno-beli stižu u halu...

17.28 - Madriđani su u Beogradu obavili poslednji, laki šuterski trening, pred meč sa Zvezdom:

Uoči meča

Crveno-beli ulaze u ovaj meč i fizički i emotivno iscrpljeni, jer su za vikend igrali večiti derbi u kome su, prvi put ove sezone, poraženi od Partizana.

Da se nije desila zasad "privremena suspenzija" ruskih klubova iz Evrolige, a sve izvesnije njihovo izbacivanje, teško da bi megdan sa Madriđanima imao neki veliki rezultatski značaj za ekipu s Malog Kalemegdana.

Ali, eto, ima, jer plasman u doigravanje i nije tako nemoguć nakon što su drugi evroligaški učesnici izglasali da se, ako se Rusi stvarno izbace, njihovi rezultati sa ostalima prosto obrišu, što Zvezdu prilično približava nokaut fazi nadmetanja.

No, zadatak za Zvezdu nije lak. Kao što nije bio ni prethodni, protiv Partizana, a i onaj koji sledi u četvrtak (opet od 19 sati, opet u Evroligi, i to protiv Makabija). Em je Real u prvom meču (dobivši ga sa 79:67) pokazao klasu, em je drugi na tabeli elitnog takmičenja.

Ali Real je doživeo tri uzastopna poraza u prethodnim kolima Evrolige, od Žalgirisa, Barselone i Fenerbahčea, a pred putovanje u Beograd izgubio je u Madridu od Baskonije, u domaćem prvenstvu - 72:80. Madridski gigant jeste moćan, ali ne i nesavladiv, samo je pitanje - koliko će Zvezda imati snage za taj podvig. U crveno-belom taboru se nadaju da energije imaju taman koliko treba, a "dodatak" će stići sa tribina, sa kojih se očekuje velika podrška.

BONUS VIDEO: Pogledajte najbolje sa košarkaškog derbija Partizan - Crvena zvezda