"KARIOKE" 21 OD 21! Brazil jedina reprezentacija koja je učestvovala na svakom Svetskom prvenstvu
OD Urugvaja do Katara, za skoro 100 godina, Mundijal je prošao kroz brojne promene, ali samo jedna stvar je bila konstantna - učešće Brazila. Od 21 fudbalskog prvenstva koliko ih je do sada bilo, ne računajući i predstojeće, na koje su se takođe kvalifikovali, "karioke" su štriklirale svaku smotru i mogu ponosno da kažu da niko na planeti sem njih ne može da se pohvali takvim učinkom.
FOTO: AP
Zemlja sambe, kafe, ali i fudbala, može da se podiči i najvećim brojem osvojenih "boginja" - čak pet, a ukupan skor na prvenstvima sveta im je 73 pobede, po 18 poraza i remija na 109 utakmica, uz 229 postignutih i 105 primljenih golova. Kroz aktuelne južnoameričke kvalifikacije prodefilovali su sa stilom, kao najbolji, i kada 21. novembra ove godine započne Mundijal u Kataru, Brazilci će dopisati i 22. "recku".
Odmah iza njih je Nemačka, koja je propustila samo dva SP, prvo (1930) i četvrto po redu (1950). Da nije bilo kiksa u polufinalu baraža, Italija bi sinoć imala šansu da ostane korak zaostatka za "pancerima", ali Aleksandar Trajkovski je imao druge planove, pa "azuri" sa 18 putovanja na SP ostaju na trećem mestu. I prošli Mundijal u Rusiji protekao je bez Italijana, koji prvi put propuštaju dve vezane planetarne smotre.
Kada je u pitanju ostatak liste, Argentina je na čevrtom mestu (17), Meksiko na petom (16) dok su Francuska, Engleska i Španija sa po 15 na deobi šestog mesta. Uz Srbiju na tabeli stoji 12 učešća (računaju se Jugoslavija, SCG...), ali od osamostaljenja beležimo dva Mundijala (2010. i 2018).
Osam zemalja dizalo "boginju"
OD 79 zemalja koje su učestvovale na Mundijalima, samo osam može da za sebe kaže da je osvajač najbitnijeg fudbalskog trofeja. To su: Brazil (5), Nemačka (4), Italija (4), Argentina (2), Francuska (2), Urugvaj (2), Engleska (1) i Španija (1).
Najviše učešća
1. Brazil 21
2. Nemačka 19
3. Italija 18
4. Argentina 17
5. Meksiko 16
Preporučujemo
SRPSKO ČUDO MELjE SVE REDOM: Kecmanović se osvetio Amerikancu za četvrtfinale Majamija
30. 03. 2022. u 07:59
KRIZA NA "STAMFORD BRIDžU": Čelsi u ozbiljnim problemima pred gostovanje jedne od najrazigranijih ekipa Premijer lige
Posle bolnog poraza u Bergamu i serije skromnih rezultata u Premijer ligi, Čelsi se vraća na „Stamford bridž“ sa jasnim ciljem, prekinuti loš niz i održati korak sa ekipama iz vrha. Međutim, protivnik koji dolazi u London je trenutno jedan od najneprijatnijih u prvenstvu, Everton Dejvida Mojesa koji na krilima četiri pobede u poslednjih pet kola dolazi u prestonicu.
13. 12. 2025. u 07:30
AUSTRIJA JE ZAPANjENA: Evo šta su "delije" upravo uradile u Gracu (FOTO/VIDEO)
Šturm Grac i Crvena zvezda igraju utakmicu u Ligi Evrope, a pred taj meč "delije" su iznenadile lokalnu javnost.
11. 12. 2025. u 17:18 >> 17:40
PEJAKOVIĆ: Srbi su skupo platili LAŽ o Jugoslaviji, koja traje od '45 i plaćaćemo je još
GLUMAC Nikola Pejaković oduševljava publiku širom regiona ulogom Momčila u seriji "Tvrđava", koja se bavi ratnim devedesetim i raspadom nekadašnje države Jugoslavije.
13. 12. 2025. u 15:33
Komentari (0)