HARIKINA I OVČENIKOVA SLIKE OTRGLE OD ZABORAVA: Od 32 crvenoarmejca ekshumirana sa gradskog groblja u Paraćinu, „lica“ dobila dva oficira
NA Spomenik crvenoarmejcima na gradskom groblju u Paraćinu stradalim tokom oslobađanja naše zemlje u Drugom svetskom ratu, pre nekoliko dana postavljene su fotografije dva oficira, kapetana Mihaila Stepanoviča Harikina i mlađeg potporučnika Vasilija Fjodoroviča Ovčenikova.

Foto: Udruženje vojnig veterana Paraćin
Njihova imena prva su na spisku izginulih junaka sahranjenih na tom mestu, a slike su postavljene u okviru inicijative koju je pokrenuo Ruski dom u Beogradu da se utvrdi identitet i pronađu fotografije svih boraca Crvene armije stradalih na teritoriji Srbije, te da se obnove i sačuvaju spomen-obeležja podignuta u njihovu čast.
Ovim mukotrpnim i zahtevnim zadatkom bavi se Darija Vinogradova, kustos u moskovskom Centralnom muzeju Velikog otadžbinskog rata, istražujući po vojnim arhivima i dokumentaciji Ministarstva odbrane Rusije. Ona je prilikom postavljanja fotografija na spomenik u Paraćinu, u prisustvu predstavnika Ruskog doma, Ambasade RF, Rusko-srpskog humanitarnog centra iz Niša, lokalne samouprave i paraćinskih boračkih udruženja rekla da već desetak godina traži podatke o vojnicima i oficirima Crvene armije stradalim i nestalim u Jugoslaviji 1944. godine. I da su sa spiska od 32 sahranjena na paraćinskom groblju zasad nađene slike samo dvojice oficira.

Foto: Z. Rašić
Ova tema veoma je iscrpno obrađena u knjizi "Oslobođenje Paraćina u Drugom svetskom radu", objavljenoj prošle godine. Njen autor Mladen Stević, oficir u penziji, koji je i sam prisustvovao postavljanju fotografija, podseća da su aprila 1962. godine sa gradskog groblja u Paraćinu ekshumirana tela 32 borca Crvene armije i jednog iz dvorišta škole u Drenovcu. Njihovi posmrtni ostaci položeni su u zajedničku spomen-kosturnicu u Jagodini. Na spomeniku u se Paraćinu pak nalazi samo 13 imena i to su preminuli od posledica ranjavanja u Hirurško-terenskoj mobilnoj bolnici "Abramov". Ona se tada nalazila u Paraćinu, u tadašnjoj gimnaziji, sada OŠ "Radoje Domanović".
- Tu su ruski lekari lečili ranjenike koji su dovoženi uglavnom sa kraljevačkog fronta. Naime, pošto je to bila hirurška pokretna bolnica, ona je iz Zaječara premeštena u Paraćin prateći jedinice Crvene armije prilikom borbi za oslobođenje Boljevca i Lukova. Nakon što su te jedinice ušle u Paraćin bez borbe, nastavile su potom prema Trsteniku, Kruševcu i Kraljevu. U Kraljevu su borbe trajale sve do 29. novembra, još mesec i po od oslobođenja Paraćina, a ranjenici sa tog fronta su lečeni u bolnici "Abramov" - navodi Stević.
Kad je o pomenuta dva oficira reč, kapetan Harikin bio je pomoćnik komandanta za politički rad 6. gardijskog korpusa, koji se kretao iz pravca Niša prema Aleksincu i Paraćinu. On je nastradao 7. novembra, kad su američki avioni bombardovali rusku kolonu. Verovatno je bio ranjen i prevezen u paraćinsku bolnicu, gde je preminuo i na ovdašnjem groblju sahranjen. Drugi oficir, potporučnik, bio je pripadnik 12. inženjerijske jedinice koja je 21. novembra bombardovana na relaciji Stalać-Paraćin. Tu je on poginuo sa još šest vojnika iz te jedinice.
Stević objašnjava da su oni, prema ruskim vojnim izveštajima, bili najpre sahranjeni u tadašnjoj Ulici kralja Aleksandra u Paraćinu, a verovatno su potom izmešteni na gradsko groblje jer su odatle ekshumirani. On je istraživanjem uspeo da otkrije imena svih šest vojnika te inženjerijske jedinice i još trojice ranjenika, takođe preminulih u mobilnoj bolnici - ukupno devet boraca čija imena se ne nalaze na spomeniku.
- Mi iz paraćinskog Udruženja vojnih veterana upoznali smo Vinogradovu i ostale iz ruske delegacije sa našim saznanjima i da bi bilo pravedno da na spomeniku budu ispisana sva 32 imena. U knjizi koju smo im poklonili objavili smo ukupno 22 imena sa svim podacima, a nedostaje još deset, te smo ih zamolili da nastave da istražuju i pronađu i te bezimene. I da se na taj način odužimo crvenoarmejcima koji su u Srbiji izgubili živote - zaključuje Stević, uz zahvalnost Dariji Vinogradovoj koja je rekla da će nastaviti sa istraživanjima.
Projekat "Povratak lica"
PARAĆIN je šesto mesto u Srbiji - uz još tri grada i dva sela - gde su na spomenicima stradalih sovjetskih boraca postavljene fotografije do kojih je uspela da dođe Vinogradova u okviru ovog projekta sa nezvaničnim nazivom "Povratak lica". Niš je prvi grad u kom je fotografijama otrgnuto od zaborava 15 crvenormejaca, od ukupno 35 koji su izgubili živote od američkih bombi 7. novembra 1944. Ovaj projekat ujedno je i prilika da se isprave neke greške u pisanju imena i prezimena sovjetskih vojnika na brojnim spomen-obeležjima, naročito u ruralnim sredinama.

OGLASIO SE ORBAN: Izdao veliko upozorenje zbog Irana
MAĐARSKI premijer Viktor Orban upozorio je da bi, u slučaju da se Iran raspadne zbog trenutnog rata, region mogao da postane neupravljiv i van kontrole, što bi imalo ozbiljne globalne posledice.
20. 06. 2025. u 10:34

ŽESTOKA PRETNjA TRAMPU IZ MOĆNE DRŽAVE: Ako se SAD uključe u rat, napašćemo vas
MOĆNA šiitska milicija iz Iraka, Kataib Hezbolah, koja ima podršku Irana, zapretila je napadima na američke vojne baze širom Bliskog istoka ukoliko se administracija Donalda Trampa odluči da interveniše u eventualnom sukobu između Izraela i Irana.
20. 06. 2025. u 09:27

DUŠAN U ŠOKU: Šta je Tramp pitao Vlahovića
AMERIČKI predsednik Donald Tramp ugostio je u Ovalnom kabinetu ekipu Juventusa, a onda postavio škakljivo pitanje Vlahoviću i drugovima.
19. 06. 2025. u 10:33
Komentari (0)