DRUGA RUSKA VAKCINA ZA KORONU – POTPUNO BEZBEDNA: Štiti najmanje pola godine
PRVA faza kliničkih testiranja ruske vakcine protiv virusa korona centra „Vektor“ je završena, dokazano je da je vakcina potpuno bezbedna, izjavio je direktor odeljenja za zoonotske infekcije i grip Državnog naučnog centra za virologiju i biotehnologiju „Vektor“ Aleksandar Rižakov.
Foto: EPA
„Bezbednost vakcine se proverava u prvoj fazi kliničkih testiranja. Ta testiranja su završena i pokazala su potpunu bezbednost vakcine koju smo napravili“, istakao je on.
Prema rečima Rižakova, ova vakcina ne stvara doživotni imunitet, „što je dobro, jer ne pravimo nikakve promene za ceo život“. Precizirao je da vakcina nema ograničenja za revakcinaciju.
Prema njegovim rečima, vakcina centra „Vektor“ štiti najmanje pola godine.
On je dodao da vakcina prilično stabilno reaguje na mutacije virusa.
„Trenutno možemo biti mirni, a mislim i u budućnosti, ova vakcina prilično stabilno reaguje na mutacije virusa“, rekao je Rižakov, istakavši da Svetska zdravstvena organizacija na nedeljnom nivou objavljuje informacije o novim otkrivenim mutacijama virusa korona, kao i da je do sada proučeno više od 80.000 takvih virusa.
Stručnjak je dodao da će u trećoj fazi, kada se testira efikasnost vakcine, učestvovati najmanje 3.000 dobrovoljaca.
Prema rečima Rižakova, prvi rezultati testiranja vakcine biti dostupni narednih meseci u ruskim i stranim naučnim časopisima.
„Pripremao za objavljivanje rezultate istraživanja. Ali naravno, takođe želimo da zaštitimo naše rezultate od zloupotrebe, stoga ćemo se, pre svega, bazirati na pripremu patenata za vakcinu“, istakao je on.
Rižakov je posebno istakao da vakcine, razvijene na platformi, na kojoj i vakcina protiv korone centra „Vektor“, ne utiču na reproduktivnost.
„Eksperimenti koje smo ranije sprovodili na vakcinama razvijenim na sličnim platformama, na primer, peptidna vakcina protiv ebole, pokazali su da vakcina ne utiče na reproduktivnost“, naglasio je Rižakov.
Podsetimo, Rusija je u avgustu registrovala prvu u svetu vakcinu protiv virusa korona „Sputnik V“, koju je razvio centar „Gamalej“ zajedno sa ruskom fondom za direktne investicije.
Preporučujemo
RUSI PRAVE JOŠ JEDNU VAKCINU! Velika pobeda Moskve, spasiće životinje zaražene koronom
17. 08. 2020. u 19:42
VENECUELA POSLE AGRESIJE: Tramp šalje Madura u logor Gvantanamo; SAD će upravljati zemljom (FOTO/VIDEO)
U GLAVNOM gradu Venecuele, Karakasu, odjeknule su eksplozije, a grad su u niskom letu nadletali avioni, javljaju svetski mediji. Američki predsedik Donald Tramp objavio je da je predsednik Venecuele Nikolas Maduro uhvaćen zajedno sa suprugom i prebačen iz zemlje.
03. 01. 2026. u 07:45 >> 19:16
RUSI ĆE NAPASTI EU MNOGO RANIJE: Veliko upozorenje iz Ukrajine, poznata godina i glavna meta
RUSIJA je pomerila svoje planove za direktnu agresiju sa 2030. na 2027. godinu, a Evropa je sve glasnija o riziku od direktnog sukoba, u kojem bi se baltičke države mogle naći pod okupacijom.
20. 12. 2025. u 09:41
Provokativni selfi iz kade, Anica Lazić mokra do kože (FOTO)
NA OBJAVLjENIM snimcima i fotografijama Anica se najpre pojavila u bade-mantilu, opuštena i nenametljiva, da bi potom podelila i kadar iz kade.
03. 01. 2026. u 11:51
Komentari (1)