BRISEL PONOVO PRETIO MAĐARSKOJ: Evo šta im je Orban poručio

MAĐARSKA će zadržati zamrznute cene benzina i dizel goriva uprkos pretnjama Evropske komisije, kako njeni građani ne bi trpeli posledice naftne blokade Ukrajine, izjavio je mađarski premijer Viktor Orban.

БРИСЕЛ ПОНОВО ПРЕТИО МАЂАРСКОЈ: Ево шта им је Орбан поручио

Foto: Profimedia

- Dobili smo još jedno pismo sa pretnjama od Evropske komisije. U Briselu traže da Mađarima ne dajemo gorivo po nižoj ceni nego strancima. Ali, u Briselu moraju da razumeju da se Mađarska istovremeno bori protiv ukrajinske naftne blokade i globalne energetske krize koja kuca na naša vrata. Mi, Mađari, ne možemo da se pomirimo s tim da u ovoj situaciji EK, umesto da pomaže, ponovo napada - rekao je Orban u video obraćanju objavljenom na Fejsbuku.

Mađarski premijer je naglasio da vlast neće dozvoliti da građani Mađarske trpe posledice "ukrajinskog ucenjivanja".

- Zato ću tokom današnjeg dana obavestiti predsednicu Evropske komisije da će Mađarska zadržati sistem zaštićenih cena goriva. I zaštićene cene će kao i do sad biti dostupne samo mađarskim porodicama, mađarskim preduzećima i mađarskim farmerima. Evropa ostaje savez naroda, a ne kraljevstvo kojim se upravlja iz Brisela. Za nas je Mađarska na prvom mestu - naglasio je Orban.

Vlada Mađarske je od 10. marta ograničila cenu benzina i dizela za mađarska vozila, a takođe je zabranila izvoz nafte, benzina i dizel goriva.

Odluka o zamrzavanju cena doneta je na vanrednoj sednici vlade zbog naglog rasta cena goriva u Evropi usled eskalacije na Bliskom istoku i blokade ukrajinskog naftovoda "Družba".

Ograničena cena od 595 forinti (1,75 dolara) po litru za benzin i 615 forinti (1,8 dolara) za dizel važi samo za vozila sa mađarskim tablicama, kao i za farmere, prevoznike i mađarska preduzeća.

Šef kabineta mađarskog premijera Gergelj Guljaš izjavio je da će ograničenje cene goriva ostati na snazi dok cena sama prirodno ne padne ispod tog ograničenja.

(RT Balkan)

BONUS VIDEO:

TEHERAN U PLAMENU: Snimci izraelskog i američkog reketiranja

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

AMERIKANCI BRUJE: Vučić najavio kupovinu HQ-9, Srbija bi mogla da ima najmoćniji PVO sistem u Evropi!

AMERIKANCI BRUJE: Vučić najavio kupovinu HQ-9, Srbija bi mogla da ima najmoćniji PVO sistem u Evropi!

PREDSEDNIK Srbije Aleksandar Vučić izjavio je juče, tokom prikaza novih i modernizovanih sredstava i sistema Vojske Srbije na vojnom aerodromu u Batajnici, da će Srbija nabaviti kineski protivvazduhoplovni sistem dugog dometa HQ-9, koji zapadni vojni analitičari ocenjuju kao pandan ruskom S-300, dok pojedine analize njegove sposobnosti porede i sa sistemom S-400.

29. 06. 2026. u 15:26 >> 15:52

UDARNO: Zelenski tvrdi da je Lukašenko prihvatio ultimatum

UDARNO: Zelenski tvrdi da je Lukašenko prihvatio ultimatum

KOMUNIKACIONA oprema za koju Ukrajina tvrdi da je pomagala u podršci ruskim napadima dronova sa teritorije Belorusije prestala je da radi, rekao je predsednik Ukrajine Vladimir Zelenski novinarima danas, nekoliko dana nakon što je izdao ultimatum beloruskom predsedniku Aleksandru Lukašenku.

24. 06. 2026. u 18:41

Komentari (0)

STIGAO SIN: Dado Polumenta postao otac po treći put - dali mu ime moćnog značenja