I GRČKA SE SPREMA: Razvijaju lojtering municiju sa veštačkom inteligencijom
GRČKA planira da razvije domaće lojtering municije kao deo napora za modernizaciju svojih odbrambenih kapaciteta, pozivajući se na iskustva iz nedavnih konflikata na Bliskom istoku i u Ukrajini, preneo je Katarimerini u četvrtak.
Foto: Tanjug/AP
Kako prenose, Helenski centar za odbrambene inovacije (HCDI) pokrenuo je tender za ovaj projekat, koji predviđa napredne mogućnosti poput operacija roja i kolaborativnog gađanja.
Izvori navedeni u tekstu izjavili su za Katarimerini da će sistem uključivati veštačku inteligenciju i mašinsko učenje za procenu pretnji na bojištu, prioritetizaciju ciljeva i rad na kopnu i u pomorskim okruženjima.
Projekat je u ranoj fazi i ima predviđeni budžet od 15 miliona evra.
Dok domaći sistem ne postane operativan, prve lojtering municije Grčke biće američki modeli Switchblade, verzije 300 i 600, čija je kupovina odobrena u decembru.
Preporučujemo
RUBIO PORUČIO: Postoji napredak u kontaktima s Iranom, Ormuski moreuz ključan
26. 03. 2026. u 23:55
"TEK ĆETE VIDETI NA VIDOVDAN ŠTA IMAMO DA POKAŽEMO" Vučić: Samo su nam jednu raketu videli, pola sveta okrenuše naopačke
PREDSEDNIK Republike Srbije Aleksandar Vučić tokom posete Kuli istakao je da će na Vidovdan vojska pokazati novo naoružanje.
26. 03. 2026. u 15:56
PROVOCIRALI NA GODIŠNjICU NATO AGRESIJE: Uhapšena četvorica Albanaca u Srbiji, pogledajte snimke (VIDEO)
PRIPADNICI Ministarstva unutrašnjih poslova, Uprave kriminalističke policije uhapsili su na teritoriji Republike Srbije A. S. (1989), E. V. (1984), E. G. (1978) i A. C. (2005) državljane Republike Albanije zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivično delo izazivanje nacionalne, rasne i verske mržnje i netrpeljivosti.
24. 03. 2026. u 20:17
IRAN POSLAO JAVNU PORUKU SRBIJI: "Vi i mi smo simbol otpora i prkosa - ostaćemo jaki i ujedinjeni"
"OD BEOGRADA do Teherana, vidljiv je isti obrazac nasilja i nepoštovanja međunarodnog prava i ljudskih života."
25. 03. 2026. u 20:54
Komentari (0)