ODREĐEN DATUM POČETKA KONKLAVE: Za novog papu trebaće 89 glasova kardinala
SVE je spremno za početak konklave na kojoj će se birati novi papa.
Foto Profimedija
Kardinali će se okupiti 7. maja u 16.15 časova, u prvoj loži vartikanske Apostolske palate, odakle će se uputiti u Siktinsku kapelu, gde se po običaju održava konklava.
Dvojica kardinala zbog bolesti su otkazala put u Vatikan, pa će za izbor novog pape biti potrebno 89 glasova prisutnih kardinala. Očekuje se da će novi poglavar Rimokatoličke crkve biti izabran brzo, ali to se nikad ne zna sa sigurnošću.
Trenutno je Sikstinska kapela zatvorena za javnost, jer se preuređuje za konklavu. Najkomplikovanije je postaviti peć iz koje će izlaziti crni dim, ako kardinali ne izglasaju poglavara Rimokatoličke crkve i beli, kada bude izabran. Najviše se spominje dosadašnji sekretar Svete Stolice kardinal Pijetro Parolin kao najveći favorit za novog papu.
Pažnju je izazvao kardinal Žan Pol Vesko, nadbiskup Alžira kojeg zovu "maratonski kardinal". Uvek nosi na leđima ruksak i učestvuje u maratonima, gde je najčešće poslednji. Po dolasku u Rim je izjavio "imaćemo za nekoliko dana novog papu".
Pojačane su mere koje policija preduzima kako bi sve proteklo mirno, jer se u Rimu očekuje naredne sedmice veliki broj ljudi.
IRAN LANSIRAO RAKETE SA BOJEVOM GLAVOM OD JEDNE TONE: Tvrde da su pogodili aerodrom u srcu Tel Aviva (VIDEO)
IRANSKI Korpus islamske revolucionarne garde tvrdi da je jutros lansirao balističke rakete sa eksplozivnim bojevim glavama od jedne tone na aerodrom Ben Gurion u Tel Avivu.
05. 03. 2026. u 13:12
RUTEU STIGLA OŠTRA PORUKA ČLANICE NATO: Ko kaže da većina podržava udare na Iran?
ŠPANSKA ministarka odbrane Margarita Robles oštro je danas odbacila tvrdnju generalnog sekretara NATO-a Marka Rutea da postoji "široka podrška" članica saveza ratu koji američki predsednik Donald Tramp vodi protiv Irana.
05. 03. 2026. u 12:54
PLANETA U STRAHU: Spisak 11 najsigurnijih zemalja u slučaju Trećeg svetskog rata
NAKON što su američko-izraelski napadi na Iran doveli do odmazde širom Bliskog istoka, rastu strahovi od eskalacije koja bi mogla da preraste u treći svetski rat. Tu su još i aktualni rat između Ukrajine i Rusije, sukobi u pojasu Gaze, kao i stalna pretnja kineske invazije na Tajvan.
03. 03. 2026. u 20:21
Komentari (0)