STALNI PREDSTAVNIK RUSIJE U UN: Cilj organizatora detonacija pejdžera u Libanu bio novi rat na Bliskom istoku
ORGANIZATORI detonacija pejdžera u Libanu imali su za cilj da isprovociraju novi rat na Bliskom istoku, rekao je ruski ambasador u UN Vasilij Nebenzja na sednici Saveta bezbednosti o Libanu.
Foto Tanjug-AP
-Očigledno je da su organizatori ovog napada bez presedana u smislu zlonamerne upotrebe kućnih uređaja imali nameru da raspale veliki sukob, isprovociraju novi veliki rat na Bliskom istoku, rekao je Nebenzja.
Komesar UN za ljudska prava Folker Turk rekao je na sednici da događaji u Libanu predstavljaju kršenje međunarodnog humanitarnog prava i po metodama koje su primenjene može se okarakterisati kao ratni zločin.
Podsetimo, šef ruske diplomatije Sergej Lavrov rekao je da eksplozijama pejdžera u Libanu žele da isprovociraju Hezbolah kako bi onda bilo neizbežno da se u sukob umešaju SAD.
„Smatram da se Hezbolah ponaša suzdržano u poređenju s tim kakav potencijal ima. Žele da isprovociraju Hezbolah s ciljem da neizbežno postane uključivanje u rat Sjedinjenih Država. Čini mi se da u administraciji shvataju kakva je to opasnost. Naravno, želimo da se bude velikog sukoba“, rekao je Lavrov za TV „Skaj njuz Arabija“.
Ruski ministar je ponovio da je najvažnije da se u Pojasu Gaze i na palestinskim teritorijama uspostavi prekid vatre i reše humanitarna pitanja i da počne ozbiljan razgovor o formiranju palestinske države.
U Libanu je 17. i 18. septembra došlo do serije eksplozija komunikacionih uređaja. Prvog dana veliki broj pejdžera je detonirao gotovo istovremeno u različitim delovima zemlje. Kako je saopštilo libansko Ministarstvo zdravlja, u posledicama ovih eksplozija poginulo je 12 ljudi, među kojima dvoje dece, a povređeno je oko 2,8 hiljada ljudi.
Sledećeg dana, u raznim delovima Libana eksplodirali su voki-tokiji, telefoni i uređaji koji se napajaju preko solarnih panela i litijum-jonskih baterija. U ponovljenom napadu poginulo je 25 ljudi, a 608 je povređeno.
(sputnikportal.rs)
BONUS VIDEO - RUSIJA LANSIRALA RAKETU: Pogledajte trenutak lansiranja
Preporučujemo
"PREĐENE SU CRVENE LINIJE": Obratio se lider Hezbolaha - Ovo je objava rata (VIDEO)
19. 09. 2024. u 17:32
TRAMP DONEO ODLUKU: Povlači ambasadore i diplomate iz okruženja Srbije
ADMINISTRACIJA američkog predsednika Donalda Trampa povlači skoro 30 karijernih diplomata sa ambasadorskih i drugih visokih pozicija u diplomatskim predstavništvima SAD u svetu.
22. 12. 2025. u 10:32
RUSI ĆE NAPASTI EU MNOGO RANIJE: Veliko upozorenje iz Ukrajine, poznata godina i glavna meta
RUSIJA je pomerila svoje planove za direktnu agresiju sa 2030. na 2027. godinu, a Evropa je sve glasnija o riziku od direktnog sukoba, u kojem bi se baltičke države mogle naći pod okupacijom.
20. 12. 2025. u 09:41
KAKO DANAS IZGLEDA ALjOŠA VUČKOVIĆ Glumica objavila snimak iz pozorišta: "Veliki i dobri naš!"
GLUMICA Dragana Mićalović dirnula je pratioce objavom na društvenim mrežama, gde je podelila emotivan snimak legendarnog glumca Aljoše Vučkovića iz pozorišta. Na videu se vidi kako glumac peva na sceni.
28. 12. 2025. u 08:48
Komentari (0)