ALARM NA INDONEŽANSKOM OSTRVU: Zbog erupcije vulkana Ibu najviši nivo uzbune (VIDEO)
INDONEŽANSKE vlasti proglasile su najviši, četvrti nivo uzbune u provinciji Severni Maluku nakon niza erupcija vulkana Ibu.
Foto: Printskrin/H/Ingrid van Gool
Vulkan Ibu, koji se nalazi na udaljenom ostrvu Halmahera u istočnoj Indoneziji, eruptirao je prvi put 11. maja izbacujući stub vulkanskog pepela visok 5.000 metara, navodi agencija VNA i dodaje da je od sredine aprila zabeleženo značajno povećanje vulkanske aktivnosti.
Stanovnicima koji žive u blizini Ibua i turistima savetovano je da se sklone na bezbednu udaljenost od četiri do sedam kilometara od vulkana i da nose maske za lice u slučaju erupcije pepela.
Indonezija, arhipelag na kojem živi 270 miliona ljudi, ima 127 aktivnih vulkana.
Sklona je vulkanskoj aktivnosti jer se nalazi duž Vatrenog prstena, serije seizmičkih raseda u obliku potkovice oko Tihog okeana.
Ibu je jedan od najaktivnijih vulkana u Indoneziji, a eruptirao je više od 21.000 puta u 2023. godini.
Na ostrvu Halmahera, prema zvaničnim podacima iz 2022. godine, živi više od 700.000 ljudi.
U aprilu je vulkan Ruang u provinciji Severni Sulavesi eruptirao nekoliko puta, primoravajući više od 12.000 stanovnika da se evakuišu na obližnja ostrva.
BONUS VIDEO: VULKAN NA ISLANDU: Sve češće erupcije
TRAMP UPUTIO PISMO ORBANU: Evo šta mu je poručio
PREMIJER Mađarske Viktor Orban objavio je na društvenoj mreži Iks pismo koje je dobio od Donalda Trampa, u kojem predsednik Sjedinjenih Američkih Država ističe da su odnosi SAD i Mađarske jači nego ikada i da se zasnivaju na zajedničkim vrednostima.
09. 01. 2026. u 10:22
POKRENUTA DVOSTRUKA DIPLOMATSKA OFANZIVA: Strah zbog Grenlanda preplavio Evropu, lideri sada imaju novu taktiku
EVROPSKE vlade pokrenule su dvostruku diplomatsku ofanzivu kako bi ubedile predsednika SAD Donalda Trampa da odustane od svojih pretenzija prema Grenlandu - kroz lobiranje u Vašingtonu i pritisak na NATO da otkloni bezbednosne zabrinutosti američkog predsednika.
09. 01. 2026. u 13:11
VODITELjKA OTKRILA ISTINU O CECI I ČEDI: Umešan i Aleksandar Kos - šta se dešavalo između političara i pevačice
BLIZAK prijatelj i saradnik Čedomira Jovanovića, Aleksandar Kos, poslednjih meseci našao se u žiži interesovanja javnosti. O njegovom profesionalnom angažmanu, ali i privatnom životu, u poslednje vreme sve se češće spekuliše, dok je javnosti i dalje malo poznato čime se zapravo bavi i kakav je njegov put bio do pozicije na kojoj se danas nalazi.
09. 01. 2026. u 08:42
Komentari (0)