PEKING IZLUĐUJE BERLIN: Nemački ministar odbrane traži od Kine da prestane sa angažovanjem bivših nemačkih pilota
NEMAČKI ministar odbrane Boris Pistorijus pozvao je danas kineske vlasti da prestanu sa angažovanjem bivših nemačkih pilota za obuku svoje vojske.
Foto: AP Photo/Michael Sohn
- Jasno sam stavio do znanja da očekujem da će ova politika biti odmah zaustavljena - poručio je Pistorijus na samitu Šangri-La u Singapuru.
On je dodao da je razgovarao sa kineskim kolegom koji nije negirao praksu angažovanja bivših nemačkih vojnih pilota, ali je umanjio njen značaj.
Pistorijus je istakao važnost održavanja poretka zasnovanog na pravilima u Indo-Pacifiku.
List "Špigl" ranije je objavio da bivši nemački piloti borbenih aviona godinama obučavaju kineske vojne pilote.
- Nemački bezbednosni zvaničnici smatraju da je vrlo verovatno da su piloti prenosili stručno vojno znanje, poput tajne operativne taktike nemačkih snaga i NATO-a - naveo je nemački list.
Dodaje se da su možda čak koristili i scenarije napada koji bi mogli da budu korisni za eventualnu kinesku ofanzivu na Tajvan.
Preporučujemo
SPORAZUM MAKRONA I PLENKOVIĆA: Hrvatima poboljšani rafali F4 i haubice Cezar
08. 12. 2025. u 23:33
TRAMP PORUČIO BRISELU: Kaznu EU za X je “gnusna”, Evropa ide u lošem pravcu
08. 12. 2025. u 23:11
"TA KUĆA JE STVARNO UKLETA" Majci i ocu prerezao grkljan, pa sebi isekao vene: Novi detalji porodične tragedije u Čačku
PRVI rezultati istrage tragedije koja je otkrivena u subotu ujutru u porodičnoj kući u blizini „Slobodine“ raskrsnice u Čačku, govore da je Vladimir Čarapić (47) nožem preklao vrat svojoj majci Mili (72), a potom i svom ocu Neđu (79). Zatim je sebi istim sečivom naneo više uboda po grudima i stomaku, a na kraju je prerezao vene leve ruke i tako na smrt iskrvario.
07. 12. 2025. u 13:36
NOVO REŠENjE ZA UKRAJINU: Evropa pravi plan u slučaju da se SAD povuku iz konflikta
EVROPSKE diplomate pripremaju scenario podrške Ukrajini u slučaju povlačenja SAD iz konflikta, prenosi Blumberg, pozivajući se na izvore.
07. 12. 2025. u 13:19
Završio glumu, pa radio na mešalici, rat ga udaljio od ljubavi - životni put Jova Maksića
DETINjSTVO glumca Jova Maksića oblikovalo se u maloj seoskoj sredini podno Dinare, u selu Plavno kod Knina, gde je porodica živela zbog očevog svešteničkog službovanja. Rani period života opisuje kao vreme potpune slobode i radosti, kada je gotovo čitavo selo bilo prostor za igru i maštarije. U takvoj atmosferi formirala se njegova emotivna struktura — vezanost za zajednicu, toplina porodičnih odnosa i zahvalnost za jednostavne stvari.
07. 12. 2025. u 11:41
Komentari (2)