ČEŠKA POMOĆ KIJEVU: Iz vojnih zaliha dali 220 miliona dolara - tenkovi, obuka, lečenje, zalihe
ČEŠKA je za godinu dana Ukrajini donirala neiskorišćen vojni materijal iz zaliha nacionalne vojske u vrednosti od više od 4,8 milijardi kruna (oko 220 miliona dolara), objavio je portal „Češke novine“, pozivajući se na pres-službu Ministarstva odbrane zemlje.
Foto AP
-Za period od posle 24. februara 2022. Češka je Ukrajini donirala više od 4,8 milijardi kruna neiskorišćenog vojnog materijala iz zaliha nacionalne vojske. Češka odbrambena preduzeća takođe šalju oružje u Ukrajinu. Prošle godine su u Ukrajinu izvezla vojni materijal u vrednosti od više od 50 milijardi kruna (oko 2,2 milijarde dolara). Za svoju pomoć (Kijevu) Češka je u januaru 2023. dobila prvu kompenzaciju od EU, sredstva za modernizaciju češke vojske obećao je i Vašington. Sjedinjene Američke Države i Holandija već su zajednički platile modernizaciju 90 čeških tenkova T-72V“, navodi se u saopštenju.
U okviru različite pomoći Kijevu u Češkoj je takođe lečeno i na desetine ukrajinskih vojnika. Osim toga, u Češkoj se obučavaju ukrajinski vojnici i remontuje ukrajinska vojna tehnika.
sputnikportal.rs
BONUS VIDEO - VEŽBE U RATNIM USLOVIMA: Posade ruskih tenkova T-80BVM vežbaju gađanje
Preporučujemo
RAT U UKRAJINI: Zelenski - Teška situacija kod Ugljedara i Bahmuta; Francuska odredila datum za slanje tenkova Kijevu (MAPA)
19. 02. 2023. u 07:23 >> 22:08
VELIKO UPOZORENjE VUČIĆA: Za godinu i po dana suočićemo se sa velikim ratom, niko više ne želi da sluša drugu stranu
PREDSEDNIK Srbije Aleksandar Vučić rekao je danas, na forumu "GLOBSEC BELTALKS: Beogradski ekonomski razgovori", da više nema racionalnosti u međunarodnoj politici i da se uskoro sprema veliki sukob.
09. 12. 2025. u 20:57
NOVO REŠENjE ZA UKRAJINU: Evropa pravi plan u slučaju da se SAD povuku iz konflikta
EVROPSKE diplomate pripremaju scenario podrške Ukrajini u slučaju povlačenja SAD iz konflikta, prenosi Blumberg, pozivajući se na izvore.
07. 12. 2025. u 13:19
Završio glumu, pa radio na mešalici, rat ga udaljio od ljubavi - životni put Jova Maksića
DETINjSTVO glumca Jova Maksića oblikovalo se u maloj seoskoj sredini podno Dinare, u selu Plavno kod Knina, gde je porodica živela zbog očevog svešteničkog službovanja. Rani period života opisuje kao vreme potpune slobode i radosti, kada je gotovo čitavo selo bilo prostor za igru i maštarije. U takvoj atmosferi formirala se njegova emotivna struktura — vezanost za zajednicu, toplina porodičnih odnosa i zahvalnost za jednostavne stvari.
07. 12. 2025. u 11:41
Komentari (0)