OPAKA BOLEST SE ŠIRI: Potvrđena dva nova slučaja kolere
U Južnoafričkoj Republici potvrđena su dva slučaja kolere preneta iz Malavija, saopštilo je danas Ministarstvo zdravlja te zemlje, pozivajući na oprez.
Foto: Shutterstock
U saopštenju se navodi da je kolera potvrđena kod dve sestre koje su u januaru putovale u Malavi, gde je zabeleženo više od 1.000 preminulih od te bolesti, a da su se simptomi pojavili nakon što su se vratile u Johanesburg, prenosi Rojters.
Ministarstvo je napomenulo da postoji još jedan slučaj za koji se sumnja da je kolera, a reč je o članu porodice jedne od obolelih koji je primljen u bolnicu 4. februara sa simptomima dijareje i dehidracije, kao i da se za potvrdu čekaju rezultati laboratorijskih ispitivanja.
Kolera je akutna dijarejna infekcija uzrokovana bakterijom Vibrio cholerae, a uglavnom se širi kontaminiranom hranom i vodom.
Poslednja epidemija kolere u Južnoafričkoj Republici bila je 2008/2009. godine kada je prijavljeno oko 12.000 slučajeva nakon izbijanja u susednom Zimbabveu.
BONUS VIDEO: JEDNOSTAVAN TRIK: Kako čuvati beli luk u domaćinstvu
MISTERIJA NA NEBU IZNAD TAJVANA: "Ovakav potez kineske vojske nismo videli u novijoj istoriji"
TAJVANSKA vojska navikla je na gotovo svakodnevno praćenje kineskih ratnih aviona koji lete u blizini ostrva. Ponekad ih je samo nekoliko, ponekad znatno više, ali njihovo prisustvo je skoro neprekidno. Zbog toga je iznenadni prekid letova, koji je trajao gotovo dve nedelje, izazvao iznenađenje i nedoumicu.
12. 03. 2026. u 17:58
GORI AMERIČKI NOSAČ AVIONA: Hitno se oglasila Centralna komanda SAD
DANAS je na američkom nosaču aviona USS Gerald R. Ford (CVN-78) izbio požar, koji je u međuvremenu ugašen.
12. 03. 2026. u 16:38
"U HRVATSKOJ IRANSKA TERORISTIČKA JAZBINA" Milanović ljut na Izraelca: "Braco, ovo je Zagreb - ne Tel Aviv!"
PREDSEDNIK Hrvatske Zoran Milanović komentarisao je navode izraelskog ambasadora Gerija Korena da se usred Zagreba nalazi teroristička jazbina u iranskoj ambasadi.
11. 03. 2026. u 13:59
Komentari (0)