MIR I BEZBEDNOST VAŽNIJI OD NACIONALNOG INTERESA: Premijerka Novog Zelanda traži ukidanje veta u SAvetu bezbednosti
PREMIJERKA Novog Zelanda Džasinda Ardern zatražila je danas sa govornice Generalne skupštine UN ukidanje veta u Savetu bezbednosti.
Džasinda Ardern / Foto Tanjug-AP
- Veto mora da bude ukinut, stalne članice Saveta bezbednosti moraju da ispune svoju odgovornost zarad mira i bezbednosti, a ne da slede nacionalni interes - rekla je Ardern, prenosi RIA Novosti.
U Savetu bezbednosti je pet stalnih članica Rusija, SAD, Velika Britanija, Francuska i Kina, a svaka od njih ima pravo "veta", kojim mogu da blokiraju usvajanje bilo koje odluke.
To telo čini još 10 zemalja koje se biraju iz svake regionalne grupe na dve godine.
Preporučujemo
GUTERES PORUČIO NA SEDNICI UN: "Potpnuo neprihvatljiv razgovor o nuklearnom sukobu"
22. 09. 2022. u 16:49
PUTINOV SPECIJALAC: Gotovo je sa Grenlandom, neka se spremi Kanada?
SJEDINjENE Američke Države su već odlučile o sudbini Grenlanda, da li je na redu Kanada, zapitao se Kiril Dmitrijev, specijalni predstavnik ruskog predsednika Vladimir Putina za investiciono-ekonomsku saradnju sa inostranstvom.
06. 01. 2026. u 12:49
BRITANCI TVRDE: Ovo je Trampov plan za Grenland, pogledajte šta nudi američki predsednik
SJEDINjENE Američke Države žele da ponude Grenlandu sporazum o slobodnom pridruživanju, sličan onom koje Vašington ima sa pojedinim malim državama u Tihom okeanu, saznaje Ekonomist.
06. 01. 2026. u 14:39
AKO VAM AUTO PROKLIZA: Savet automobiliste koji može spasiti živote - kako bezbedno voziti po SNEGU
ČEDOMIR Brkić objasnio je kako vozači treba da pravilno očiste automobile nakon snežnih padavina, ali i kako da voze, upravljaju i ponašaju se u saobraćaju.
05. 01. 2026. u 19:27
Komentari (1)