"PROŠIRENJE U INTERESU EU" Šolc se založio za sveobuhvatne reforme Unije

Biljana Ristivojević

29. 08. 2022. u 12:34

NEMAČKI kancelar Olaf Šolc zatražio je danas u Pragu reformu EU i istakao da je proširenje u interesu Unije.

ПРОШИРЕЊЕ У ИНТЕРЕСУ ЕУ Шолц се заложио за свеобухватне реформе Уније

Olaf Šolc, Foto AP

Šolc se, u govoru na praškom univerzitetu, jasno izjasnio za proširenje EU i kazao da države Zapadnog Balkana, Ukrajina, Moldavija i u perspektivi Gruzija, pripadaju EU.

- To proširenje je u interesu EU. Ovih dana se postavlja pitanje gde će biti buduća linija razdvajanja slobodne Evrope i neoimperalne autokratije - rekao je on.

U govoru „Evropa je naša budućnost“, Šolc se založio za sveobuhvatne reforme EU, istakavši da su potrebni donošenje odluke putem većine, snažnija odbrambena saradnja i kazne za kršenje vladavine prava, a sve u cilju neophodne pripreme za prijem novih članica.

Nemački kancelar smatra da bi trebalo da EU u vezi sa spoljnom i poreskom politikom odluke donosi na osnovu većinskog glasanja.

Založio se i za snažniju ulogu Evropskog parlamenta.

Kada je reč o konfliktima u vezi sa vladavinom prava sa Poljskom i Mađarskom, Šolc je istakao da EU ne sme da pravi kompromise sa svojim stubovima.

Šolc je kazao da je potrebna snažnija saradnja u odbrani, zatraživši funkcionišući štab EU.

On je rekao da sa evropskim susedima želi da izgradi novi sistem vazdušne odbrane.

- Zajednički sistem bio bi od koristi za bezbednost cele Evrope - poručio je on.

Naglasio je da Nemačka želi i dalje da pomaže Ukrajini, pre svega u vazdušnoj odbrani i artiljeriji i preneo da je obećan novi paket naoružanja u vrednosti 600 miliona evra.

- Potrebna je trajna i pouzdana podrška ukrajinskoj vojsci. Mogu da zamislim da Nemačka posebno preuzme odgovornost za izgradnju ukrajinske artiljerije i vazdušnu odbranu - rekao je Šolc.

Kancelar je ocenio da Hrvatska, Rumunija i Bugarska ispunjavaju sve preduslove da postanu članice Šengenskog sporazuma.

- Hrvatska, Rumunija i Bugarska ispunjavaju sve tehničke uslove za punopravno članstvo. Radiću na tome da postanu punopravne članice. Šengen je jedno od najvećih dostignuća EU i trebalo bi ga zaštititi i razviti - poručio je on.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
TA KUĆA JE STVARNO UKLETA Majci i ocu prerezao grkljan, pa sebi isekao vene: Novi detalji porodične tragedije u Čačku

"TA KUĆA JE STVARNO UKLETA" Majci i ocu prerezao grkljan, pa sebi isekao vene: Novi detalji porodične tragedije u Čačku

PRVI rezultati istrage tragedije koja je otkrivena u subotu ujutru u porodičnoj kući u blizini „Slobodine“ raskrsnice u Čačku, govore da je Vladimir Čarapić (47) nožem preklao vrat svojoj majci Mili (72), a potom i svom ocu Neđu (79). Zatim je sebi istim sečivom naneo više uboda po grudima i stomaku, a na kraju je prerezao vene leve ruke i tako na smrt iskrvario.

07. 12. 2025. u 13:36

Završio glumu, pa radio na mešalici, rat ga udaljio od ljubavi - životni put Jova Maksića

Završio glumu, pa radio na mešalici, rat ga udaljio od ljubavi - životni put Jova Maksića

DETINjSTVO glumca Jova Maksića oblikovalo se u maloj seoskoj sredini podno Dinare, u selu Plavno kod Knina, gde je porodica živela zbog očevog svešteničkog službovanja. Rani period života opisuje kao vreme potpune slobode i radosti, kada je gotovo čitavo selo bilo prostor za igru i maštarije. U takvoj atmosferi formirala se njegova emotivna struktura — vezanost za zajednicu, toplina porodičnih odnosa i zahvalnost za jednostavne stvari.

07. 12. 2025. u 11:41

Komentari (4)

DR NOVOSTI: Zašto je transplantacija obrva toliko popularna među ženskom populacijom?