NOVI PAKET SANKCIJA PROTIV RUSIJE VEĆ U PRIPREMI: Iz Varšave otkrili o čemu se radi - "Biće još oštriji"

Tanjug

04. 06. 2022. u 21:11

ZVANIČNICI EU već rade na sedmom paketu sankcija Rusiji, izjavio je danas zamenik ministra spoljnih poslova Poljske Pavel Jablonski.

НОВИ ПАКЕТ САНКЦИЈА ПРОТИВ РУСИЈЕ ВЕЋ У ПРИПРЕМИ: Из Варшаве открили о чему се ради - Биће још оштрији

Foto: Depositphotos

Na pitanje da li je rad na sedmom paketu sankcija već započeo, predstavnik poljskog ministarstva spoljnih poslova je za poljsku novinsku agenciju odgovorio potvrdno, prenosi TASS.

- Sankcije bi trebalo da budu još oštrije. Što se tiče gasa, Rusija još može da ga prodaje. U kontekstu isključivanja svih ruskih banaka iz SWIFT sistema, pre svega se misli na Gasprombanku - rekao je on.

Jablonski je dodao da je potrebno uvesti i embargo na tehnologije koje još uvek mogu da se isporuče Rusiji za primenu u industriji te zemlje.

Podsećamo, šesti paket sankcija EU protiv Ruske Federacije obuhvata delimični embargo na izvoz ruske nafte u EU, isključivanje najveće ruske banke Sberbanke iz svift sistema transkacija, zabranu emitovanja tri državana ruska medija u EU i proširenu listu sankcionisanih osoba na kojoj je trebalo da se nađe i patrijarh Kiril.

Na meti sankcija je ruska nafta, o čemu je govorila i Ursula fon der Lajen početkom maja.

- Odustaćemo progresivno od dobavljanja ruske sirove nafte u sledećih šest meseci, a rafinisanih proizvoda do kraja ove godine – poručila je Fon der Lajenova pred evroposlanicima u Strazburu, predstavljajući novi set mera.

Prva dama evropske izvršne vlasti je, međutim, svesna da to neće biti jednostavno.

- Budimo jasni: neće biti lako. Ali, jednostavno, moramo da radimo na tome – poslala je poruku "Tviterom".

Najavila je kontrolisani izlazak, tako da zemlje imaju vremena da utvrde diversifikaciju snabdevanja. Njena ideja je da se "izvrši maksimalan pritisak na Rusiju sa minimalnim uticajem na evropske privrede". Nije, međutim, objasnila kako.

Njen predlog o progresivnom evropskom embargu na rusku naftu nije naišao na odobravanje u Budimpešti. Mađarska vlada je odmah poručila da ovaj predlog ne pruža nikakvu garanciju za energetsku bezbednost ove zemlje.

- Ne vidimo plan koji se odnosi na način da se sprovede uspešna tanzicija na osnovu ternutnih predloga koji bi garantovali energetsku sigurnost Mađarske – saopštili su tada iz pres-službe mađarske vlade agenciji "Frans pres".

Mađarski premijer Viktor Orban se tada usprotivio odluci Evropske unije da stavi na crnu listu ruskog patrijarha Kirila, ističući da je to "pitanje religijske slobode".

BONUS GALERIJA: Černobilj - nekad i sad

BONUS VIDEO: CENE GORIVA DIVLjAJU - Nemci i Britanci suočavaju se sa velikim poskupljenjima

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (1)

ETO, JAVLJA MI SE! Kako je Novak Đoković šokirao novinarku CNN-a