KINESKO UPOZORENJE URODILO PLODOM: Amerika popustila - odložena dogovorena isporuka oružja Tajvanu
TAJVANSKO Ministarstvo odbrane saopštilo je danas da razmatra alternativne opcije naoružanja nakon što su ga SAD obavestile da će odložiti dogovorenu isporuku artiljerijskog sistema zbog "prepune“ proizvodne linije.
Foto: Profimedia
Vašington je prošle godine odobrio Tajvanu potencijalnu prodaju 40 artiljerijskih sistema srednjih samohodnih haubica M109A6 kalibra 155mm u vrednosti do 750 miliona dolara, a tajvanski mediji su naveli da bi isporuka trebala da bude realizovana do 2023. godine.
Ministarstvo odbrane u Tajpeju je saopštilo da su ga SAD obavestile da će isporuka biti realizovana najranije 2026. godine.
Kako se navodi u saopštenu, Tajvan, kao alternativu, razmatra kupovinu drugih preciznih i dalekometnih sistema naoružanja, uključujući raketne bacače na kamionima koje proizvodi kompanija Lokhed Martin pod nazivom HIMARS.
Tajvan, koji Kina smatra svojom teritorijom, preduzima program vojne modernizacije kako bi poboljšao svoje sposobnosti da se odbrani od eventualnog kineskog napada, uključujući i precizno oružje poput projektila.
Američka prodaja oružja Tajvanu uvek izaziva zabrinutost Kine i povećava tenzije između Pekinga i Vašingtona, jer Kina smatra Tajvan svojim najvažnijim i najosetljivijim teritorijalnim pitanjem.
Kineska ambasada u Americi nedavno je zahtevala da Vašington prestane da isporučuje oružje Tajvanu.
"TA KUĆA JE STVARNO UKLETA" Majci i ocu prerezao grkljan, pa sebi isekao vene: Novi detalji porodične tragedije u Čačku
PRVI rezultati istrage tragedije koja je otkrivena u subotu ujutru u porodičnoj kući u blizini „Slobodine“ raskrsnice u Čačku, govore da je Vladimir Čarapić (47) nožem preklao vrat svojoj majci Mili (72), a potom i svom ocu Neđu (79). Zatim je sebi istim sečivom naneo više uboda po grudima i stomaku, a na kraju je prerezao vene leve ruke i tako na smrt iskrvario.
07. 12. 2025. u 13:36
NOVO REŠENjE ZA UKRAJINU: Evropa pravi plan u slučaju da se SAD povuku iz konflikta
EVROPSKE diplomate pripremaju scenario podrške Ukrajini u slučaju povlačenja SAD iz konflikta, prenosi Blumberg, pozivajući se na izvore.
07. 12. 2025. u 13:19
Završio glumu, pa radio na mešalici, rat ga udaljio od ljubavi - životni put Jova Maksića
DETINjSTVO glumca Jova Maksića oblikovalo se u maloj seoskoj sredini podno Dinare, u selu Plavno kod Knina, gde je porodica živela zbog očevog svešteničkog službovanja. Rani period života opisuje kao vreme potpune slobode i radosti, kada je gotovo čitavo selo bilo prostor za igru i maštarije. U takvoj atmosferi formirala se njegova emotivna struktura — vezanost za zajednicu, toplina porodičnih odnosa i zahvalnost za jednostavne stvari.
07. 12. 2025. u 11:41
Komentari (0)