RUSIJA ZAPRETILA NATO-u: Dalje širenje na istok imaće teške posledice
POKUŠAJ širenja NATO-a u istočnom pravcu može rezultirati „teškim posledicama“ za Alijansu, izjavio je zamenik ministra spoljnih poslova Rusije Sergej Rjabkov, prenosi portal „Izvestija“.
Foto AP
Diplomata je istakao da sloboda pristupanja savezima ne može da bude apsolutna, dok se politika NATO-a oštro sukobljava sa tim postulatom. Moskva će nastaviti da skreće pažnju na nemogućnost da se „kombinuje i jedno i drugo“.
- Zbog toga NATO ne bi trebalo dalje da se širi. I pokušaji da se slučaj predstavi kao da Rusija tu nema pravo veta su pokušaji neodgovarajućim sredstvima. Mi ćemo ostati pri svome: ako protivnici budu radili suprotno, videće da njihova bezbednost neće ojačati – posledice po njih će biti teške - upozorio je Rjabkov.
Takođe je istakao da predstavnici NATO-a pokušavaju da negiraju legitimnost pitanja zašto se Alijansa širi na istok.
- Ali to je greška koja bi mogla da dovede do slabljenja njihove bezbednosti - konstatovao je diplomata, istakavši da je važno da postoje jasni okviri, međusobne obaveze i odgovornost u pitanjima stupanja u vojno-političke saveze.
Evropski pristup bezbednosnim pitanjima – razočaravajući
Kako je Rjabkov rekao, prezriv pristup Evrope prema bezbednosti na kontinentu razočarava.
- Evropljani veoma razočaravaju prezrivim odnosom prema bezbednosti kontinenta, prema bezbednosti evroatlantskog regiona. Ako se i dalje budu potčinjavali i rukovodili priručnicima koji stižu iz Vašingtona i koje širi sekretarijat NATO-a u Briselu – neće izaći na dobro - upozorio je Rjabkov.
Takođe je kritikovao nedavne akcije Alijanse zajedno sa SAD. Posebno je ukazao na planove NATO-a da rasporedi naoružanje kod granica Rusije.
- Planovi NATO-a usmereni na konstantno približavanje vojne infrastrukture i različitih vrsta naoružanja našim granicama, uključujući najsavremenije i najpreciznije dalekometno oružje, zasigurno su zabrinjavajući faktor i element destabilizacije situacije ne samo na evropskom kontinentu, nego i šire u evroatlantskom regionu - konstatovao je diplomata.
Istovremeno je podvukao da razvoj situacije po takvom scenariju sugeriše da se zapadni partneri spremaju da ponove iskustvo stečeno tokom Kubanske raketne krize.
Ranije je ruski predsednik Vladimir Putin izjavio da je širenje NATO-a na istok na račun Ukrajine jedno je od najvažnijih bezbednosnih pitanja Rusije u strateškoj perspektivi. On je dodao da Rusiju brine mogućnost članstva Ukrajine u NATO, jer će se na njenoj teritoriji pojaviti naoružanje Alijanse.
BONUS VIDEO - PANIKA U AMERICI: Trupe, duge cevi, vanredno stanje... Šta sledi narednih dana?
(Sputnjik)
Preporučujemo
"BILO BI KRVAVIJE NEGO U JUGOSLAVIJI!" Putin o mračnom scenariju raspada Rusije
12. 12. 2021. u 14:48
ZAŠTO BLOKADERI HOĆE DA UBIJU VUČIĆA? Nešić i Vučićević o monstruoznim planovima (VIDEO)
BLOKADERI hoće da ubiju predsednika Aleksandra Vučića zato što im smeta Srbija kakva jeste i zato što su svesni da ni za 100 godina ne mogu da urade ono što Vučić uradi za dva dana, ističu glavna urednica portala "Novosti" Andrijana Nešić i predsednica Asocijacije novinara Srbije (ANS) Ivana Vučićević.
26. 02. 2026. u 11:01
CEO REGION JE ZGROŽEN! Evo šta je uradila takmičarka lažne države Kosovo kada je videla Srpkinju na pobedničkom postolju
BRUKA i sramota na jednom od evropskih takmičenja u tekvondou za mlade u Sarajevu!
25. 02. 2026. u 11:35
JOŠ MU SE BORE ZA ŽIVOT: Simptomi bolesti zbog koje je hospitalizovan Dačić - početak je "veoma običan"
MINISTAR unutrašnjih poslova Ivica Dačić juče je u teškom zdravstvenom stanju hitno smešten u bolnicu i priključen na aparate.
26. 02. 2026. u 16:26
Komentari (0)