POLJACI UPOTREBLJAVALI PESTICIDE? UN zabrinute zbog upotrebe suzavca protiv migranata
KANCELARIJA Visokog komesarijata Ujedinjenih nacija za izbeglice (UNHCR) izrazila je zabrinutost zbog toga što su pripadnici poljskih snaga bezbednosti koristili suzavac protiv migranata na granici sa Belorusijom.
Foto: Tanjug/AP Photo
Portparolka kancelarije Šabija Mantu naglasila je da svaka upotreba sile od strane organa za sprovođenje zakona mora da bude u skladu sa principima nužnosti i proporcionalnosti, kako je predviđeno međunarodnim pravom, u odgovoru na pitanje TASS-a da li je upotreba suzavca protiv migranata u skladu sa Konvencijom o izbeglicama iz 1951. godine.
Prvi rezultati sudsko-medicinske analize ukazuju na to da su poljske bezbednosne snage koristile pesticide protiv migranata na granici, izvestio je danas beloruski državni tužilac Andrej Šved. On je rekao da su povrede zadobili i predstavnici medija iz Belorusije, Rusije i Katara, kao i beloruski pogranični službenici.
Na granici Belorusije sa Poljskom i baltičkim zemljama od letos je pojačan priliv migranata sa Bliskog istoka i Afrike koji pokušavaju da prodru u zapadnu Evropu.
Situacija je eskalirala 8. novembra, kada se na barijerama okupilo više od 2.000 ljudi, koji su nekoliko puta pokušali da se probiju.
Poljski graničari su upotrebili suzavac, a nakon toga migranti su spontano podigli kamp u blizini kontrolnog punkta Bruzgi u Grodnjenskoj oblasti, navodi TASS.
Preporučujemo
SINOFARM ZA IMUNIZACIJU: Belorusija obezbedila vakcine za migrante na granici
18. 11. 2021. u 22:50
UKRAJINCI U PANICI: Graničari vratili 15 osoba sa prelaza, boje se migrantske krize
18. 11. 2021. u 20:13
"NADAMO SE DA ĆE OSTATI U SKLADIŠTU" Hrvatski ministar u panici zbog najnovijih raketa: Vučićeva Srbija i snaga naše vojske jedina tema!
SRBIJA predsednika Aleksandra Vučića i snaga naše vojske, koja je Vučićevim zalaganjem podignuta iz pepela, jedina je tema u Hrvatskoj!
10. 03. 2026. u 18:10
ŠOK ISTRAGA AMERIKANACA: Evo ko je gađao iransku školu u kojoj su poginule devojčice
AMERIČKI vojni istražitelji veruju da je verovatno da su američke snage odgovorne za napad na iransku školu za devojčice u kojem je u subotu poginulo više desetina dece, ali još nisu doneli konačan zaključak niti su završili istragu, rekli su za Rojters dvojica američkih zvaničnika.
06. 03. 2026. u 08:23
NOVI EKSPLICITNI SNIMCI MIRJANE PAJKOVIĆ: Policija sumnja KO je na snimku, drugi muškarac - odmah saslušana
RANIJE je objavljen i video za koji je deo medija napisao da je snimljen u prostorijama Vlade. Tim povodom oglasili su se iz Vlade Crne Gore, i demantovali te navode.
07. 03. 2026. u 22:55 >> 23:05