KREĆE SPASONOSNA MISIJA: U Srbiji postoje još samo 4 primerka ove vrste bora
POZNATA srpska planina nosi ime Zlatibor, ali činjenica je da samo četiri primerka zlatnog bora sada postoji u Srbiji.
Foto: Branko Jovanović
Da bi ova retka vrsta četinara opstala i preživela krizu na Zlatiboru u nedelju 13. i ponedeljak 14. aprila će se održati ekološka akcija "Povratak zlatnog bora na Zlatibor“, koju organizuje udruženje Discover Serbia, uz podršku Delegacije Evropske unije u Srbiji, Šumarskog fakulteta i drugih partnera.
- Na više lokacija simboličnog značaja na Zlatiboru – kod gondole, Turističke organizacije Zlatibor, odabranih hotela i vidikovaca od 9 do 17 časova vršiće se kalemljenje i sadanja zlatnog bora, potvrđeno je za RINU.
Zlatni bor je redak varijetet belog bora sa zlatnožutim iglicama i autentični simbol Zlatibora –Kroz ovaj projekat, prvi put se sistematski i naučno pristupa njegovom očuvanju i vraćanju , kroz kalemljenje i sadnju na ključnim lokacijama.
- Imajući u vidu da u Srbiji postoje još samo četiri zlatna bora, svaka grančica koju uzimamo za kalem je prava dragocenost. Zlatni bor ima, obično, 50 do 60 odsto zlatnih četina, koje su u stvari retka promena na belom boru. U pitanju je somatska promena i zlatne četine nisu nasledna karakteristika. Ako se stvore sadnice iz semena, potomstvo će dati normalnu, zelenu, boju četina i zbog toga smo se odlučili za vegetativno razmnožavanje, odnosno kalemljenje. Za kalemljenje koriste se sadnice belog bora iz rasadnika, a plemke su grančice zlatnog bora koje su pronađene tokom terenskih istraživanja. – objasnio je prof. Dr Vladan Ivetić sa Šumarskog fakulteta u Beogradu.
(Kurir)
Preporučujemo
VELIKO NAUČNO OTKRIĆE: Pronalazak na dnu Velike plave rupe zapanjilo naučnike (VIDEO)
09. 04. 2025. u 00:15
EKSKLUZIVNO - URANIJUM I TEŠKI METALI OTKRIVENI U TKIVU GENERALA PAVKOVIĆA: Iz italijanske laboratorije stigli rezultati analiza (FOTO)
U TUMORSKOM tkivu generala Nebojše Pavkovića, koje je 15. septembra poslato na analize u specijalizovanu laboratoriju u Italiji, pronađeni su uranijum i teški metali u ekstremno visokim koncentracijama!
29. 11. 2025. u 08:00
OTAC PADAO U NESVEST, HITNA INTERVENISALA NEKOLIKO PUTA Mučne scene na sahrani Ane Radović - Iz porodične kuće je ispratili na večni počinak
DANAS je na Zlatiborskom groblju sahranjena Ana Radović iz Čajetine, koja je poginula u teškoj sabraćajnoj nesreći na magistralnom putu kod Čačka.
28. 11. 2025. u 14:45
TRAMP UKRAO ŠOU NA ŽREBU ZA SP: Scena koja je obišla svet - Melanija nije krila oduševljenje (VIDEO)
AMERIČKI predsednik Donald Tramp bio je u centru pažnje na izvlačenju grupa za Svetsko fudbalsko prvenstvo 2026. godine, gde je izveo svoj poznati YMCA ples i primio prvu FIFA-inu nagradu za mir.
06. 12. 2025. u 10:31
Komentari (0)