NOVI SJAJ BIBLIOTEKE: Grad izdvojio četri miliona za sređivanje bibliotek u Filološkoj gimnaziji
KNjIŽNI fond Filološke gimnazije u Beogradu je sačuvan, a đaci su dobili modernu biblioteku.
Foto: Grad Beograd
Prema rečima Slavka Gaka, sekretara za obrazovanje i dečiju zaštitu, investicijom vrednom oko četiri miliona dinara, koje je opredelio Sekretarijat za obrazovanje i dečju zaštitu, sprečeno je propadanje fonda školske biblioteke Filološke gimnazije, a đaci i nastavnici su dobili prostor za čitanje i učenje i nove mogućnosti za rad
- Fond biblioteke je bio ugrožen zbog neadekvatnog prostora za čuvanje knjiga - naveo je Gak. - Oko tri miliona dinara uloženo je u sanaciju dotrajalog prostora biblioteke, zamenu korodiranog izloga i oštećenog nameštaja, a preostalih milion dinara za opremu. Obezbeđeni su novi računari, kao i platno za projekcije filmova i projektor. Sada je ovo prostor kakav zaslužuju učenici Filološke gimnazije.
Direktorka Filološke gimnazije Dragana Ćećez Iljukić objasnila je da je napravljen prostor za kretanje i rad unutar čitaonice.
- Postoji radni deo za učenike gde mogu da sede i koriste laptop i pretražuju ono što ih zanima, kao i deo čitaonice gde mogu da rade i uče - rekla je Ćećez Iljukić. - Školska biblioteka ima oko 25.000 knjiga.
Filološka gimnazija ima 645 učenika, u redovnoj nastavi se izučava devet jezika: engleski, nemački, francuski, ruski, norveški, italijanski, španski, kineski i japanski, kao i dva klasična - starogrčki i latinski.
Fakultativno učenici Filološke gimnazije kao treći jezik mogu da uče finski, korejski, češki i turski jezik. U okviru škole postoji odeljenje za učenike sa posebnim sposobnostima za scensku i audio-vizuelnu umetnost, gde pored praktičnih veština učenici stiču primenjiva znanja o zanimanjima u pozorištu, filmu, u kreativnoj industriji i gejmingu.
Za ukupno 188 slobodnih mesta u Filološkoj gimnaziji ove godine se prijavilo duplo više kandidata.
Preporučujemo
JOŠ ČETIRI MEDALjE ZA SRBIJU: Uspeh mladih informatičara na masteru u Rumuniji
02. 12. 2025. u 11:46
VELIKO UPOZORENjE VUČIĆA: Za godinu i po dana suočićemo se sa velikim ratom, niko više ne želi da sluša drugu stranu
PREDSEDNIK Srbije Aleksandar Vučić rekao je danas, na forumu "GLOBSEC BELTALKS: Beogradski ekonomski razgovori", da više nema racionalnosti u međunarodnoj politici i da se uskoro sprema veliki sukob.
09. 12. 2025. u 20:57
NOVO REŠENjE ZA UKRAJINU: Evropa pravi plan u slučaju da se SAD povuku iz konflikta
EVROPSKE diplomate pripremaju scenario podrške Ukrajini u slučaju povlačenja SAD iz konflikta, prenosi Blumberg, pozivajući se na izvore.
07. 12. 2025. u 13:19
Završio glumu, pa radio na mešalici, rat ga udaljio od ljubavi - životni put Jova Maksića
DETINjSTVO glumca Jova Maksića oblikovalo se u maloj seoskoj sredini podno Dinare, u selu Plavno kod Knina, gde je porodica živela zbog očevog svešteničkog službovanja. Rani period života opisuje kao vreme potpune slobode i radosti, kada je gotovo čitavo selo bilo prostor za igru i maštarije. U takvoj atmosferi formirala se njegova emotivna struktura — vezanost za zajednicu, toplina porodičnih odnosa i zahvalnost za jednostavne stvari.
07. 12. 2025. u 11:41
Komentari (0)