SNAŽNE I PAMTLJIVE SLIKE: Retrospektiva Mirka Ilića u Muzej savremene umetnosti Republike Srpske
RETROSPEKTIVA izložbe "Licem u lice", grafičkog dizajnera i ilustratora Mirka Ilića, biće otvorena u četvrtak, 11. april u 19 časova u Muzej savremene umetnosti Republike Srpske.
Foto promo
Jedan od vodećih svetskih dizajnera, rođen u Bijeljini, prvi put se predstavlja izložbom u RS, a prikazaće nekoliko ciklusa plakata i drugih radova. Neka od dela poklonio je MSURS, ali, na postavci će biti i njegovi originalni radovi iz zbirke Muzeja moderne i savremene umetnosti u Rijeci, plakati za Jugoslovensko dramsko pozorište u Beogradu i table stripova kombinovane sa reprodukcijama.
Foto promo
U petak, 12. aprila u 19 časova biće priređen razgovor o izložbi "Licem u lice" sa autorom, ali i kustosom izložbe Markom Golubom, grafičkim dizajnerom Borutom Vildom i grafičkim dizajnerom i istoričarem umetnosti Dejanom Kršićem. Izložba je podeljena na tri celine "Iz povesti ljudske gluposti - Dizajnerska povest sveta" (svojevrsni prikaz različitih fragmenata iz opusa dizajna) "Puno buke ni oko čega" (pozorišni plakati) i "Vodoravno i okomito" (stripovi iz "Poleta" i novi pod naslovom "A.C. 2020")
- Gde god se našli u Ilićevom golemom ilustratorskom, dizajnerskom i stripovskom opusu naići ćemo na snažne i pamtljive slike, na kompleksne misli prenesene na sažet, efektan i komunikativan način, na autora sposobnog dozvati i najdramatičnije spoznaje o svetu u kojem živimo bez imalo doslovnosti i površinske ekspresivnosti. Mirko Ilić je neko ko stvari razume na vrlo apstraktan, verbalan način, a interpretira ih na prikazivački, vizualan način u kojem sve verbalno, pa i naše tumačenje, deluje nemoćno u artikulaciji onog što vidimo- piše u tekstu Marka Goluba i Dejana Kršića.
Izložba će biti otvorena do 6. juna.
"TA KUĆA JE STVARNO UKLETA" Majci i ocu prerezao grkljan, pa sebi isekao vene: Novi detalji porodične tragedije u Čačku
PRVI rezultati istrage tragedije koja je otkrivena u subotu ujutru u porodičnoj kući u blizini „Slobodine“ raskrsnice u Čačku, govore da je Vladimir Čarapić (47) nožem preklao vrat svojoj majci Mili (72), a potom i svom ocu Neđu (79). Zatim je sebi istim sečivom naneo više uboda po grudima i stomaku, a na kraju je prerezao vene leve ruke i tako na smrt iskrvario.
07. 12. 2025. u 13:36
NOVO REŠENjE ZA UKRAJINU: Evropa pravi plan u slučaju da se SAD povuku iz konflikta
EVROPSKE diplomate pripremaju scenario podrške Ukrajini u slučaju povlačenja SAD iz konflikta, prenosi Blumberg, pozivajući se na izvore.
07. 12. 2025. u 13:19
Završio glumu, pa radio na mešalici, rat ga udaljio od ljubavi - životni put Jova Maksića
DETINjSTVO glumca Jova Maksića oblikovalo se u maloj seoskoj sredini podno Dinare, u selu Plavno kod Knina, gde je porodica živela zbog očevog svešteničkog službovanja. Rani period života opisuje kao vreme potpune slobode i radosti, kada je gotovo čitavo selo bilo prostor za igru i maštarije. U takvoj atmosferi formirala se njegova emotivna struktura — vezanost za zajednicu, toplina porodičnih odnosa i zahvalnost za jednostavne stvari.
07. 12. 2025. u 11:41
Komentari (0)