IZLOŽBA O ISTORIJI TRI GRADA: Jubilej Zavoda za zaštitu spomenika kulture Pančevo
ZAVOD za zaštitu spomenika kulture Pančevo ove godine obeležava tri decenije rada kao samostalna ustanova, koja je nadležna za teritoriju celog Južnog Banata.
Foto: J.J.Baljak
Tim povodom je u Narodnom muzeju Pančevo otvorena izložba „Uzbudljivi gradovi: Pančevo, Vršac, Bela Crkva“, koja ilustruje bogatstvo i različitost graditeljskog nasleđa u okviru jednog regiona.
Izložbom su obuhvaćeni rezultati 30-godišnjeg naučno-istraživačkog rada, prevashodno iz oblasti zaštite nepokretnog kulturnog nasleđa tri kulturno-istorijske celine: Starog gradskog jezgra Pančeva, Starog jezgrad Bele Crkve i Istorijskog jezgra Vršca.
Autori ove postavke arhitekta-konzervator Dimitrije Lj. Marinković i arheolog Jasna Jovanov su akcenat stavili na antropomorfnu fasadnu dekoraciju, balkone i kibic-fenstere.
Izložba u Pančevu će trajati do 12. novembra dana, nakon čega će po mesec dana biti izložena u muzejima u Vršcu i Beloj Crkvi.
Preporučujemo
GLUMAC DAO OBEĆANjE: Aleksandar Kojić dobio nagradu za monodramu Radoša Bajića (FOTO)
09. 12. 2025. u 22:10
SUKOB NAM JE PRED VRATIMA Rute upozorava: Mi smo sledeća meta Rusije
RUSIJA bi mogla da bude spremna da upotrebi vojnu silu protiv NATO-a u narednih pet godina, smatra generalni sekretar NATO-a Mark Rute.
11. 12. 2025. u 15:46 >> 16:40
OSUĐENI ZA UBISTVO STARCA U ZATVORU PADINSKA SKELA: Zrna saosećanja nemaju, izrečene višegodišnje kazne
SREĆKO Stefanović (22), Saša Stanković (22) i Dalibor Petrović (24) oglašeni su danas krivim u Višem sudu u Beogradu za teško ubistvo Stanimira Brajkovića (74) na bezobziran i nasilnički način u zatvoru Padinska Skela početkom februara 2024. godine. Ovom prvostepenom presudom Stefanović je osuđen na 19 godina zatvora, a Stanković i Petrović na po 18 godina.
11. 12. 2025. u 16:22
"STIGLI SRPSKI HULIGANI!" Austrijska policija plaši građane po ulicama Graca zbog navijača Zvezde
Šturm Grac i Crvena zvezda igraju utakmicu u Ligi Evrope, a pred taj meč austrijska policija je uradila nešto nesvakidašnje.
11. 12. 2025. u 16:15
Komentari (0)