LUČIĆ: Telekom investira u startapove i veštačku inteligenciju
TELEKOM će tokom sledeće godine otvoriti mesta za 50 inženjera koji će se baviti veštačkom inteligencijom, najavio je generalni direktor Vladimir Lučić.
foto: printskrin/radio-televizija Srbije
Izlazak na berzu znak izuzetno transparentnog poslovanja, kaže Lučić. U Americi skoro 10.000 televizijskih i mobilnih korisnika.
Za akcionare Telekoma Srbija ova godina je bila odlična, rekao je generalni direktor kompanije Vladimir Lučić i dodao da je u 2024. nastavljeno sa ulaganjem u mlade tehnološke kompanije, što se, prema njegovim rečima, pokazalo kao odličan poslovni potez.
Telekom Srbija je pre tri godine osnovao venčur fond, kao korporativni fond rizičnog kapitala.
- Veoma sam ponosan što smo pre tri godine formirali taj fond i mislim da smo podstakli digitalnu zajednicu da bude još kreativnija. Mi smo zaključno sa decembrom investirali u 15 startapa. On se zove Rizičan fond zato što finansirate startapove koji nemaju konačan proizvod, nego verujete da će ti startapovi na osnovu te ideje, na osnovu faze, gde su sada, u stvari uraditi taj svoj proizvod - rekao je za RTS generalni direktor Vladimir Lučić.
Lučić navodi da je procena nekih drugih svetskih stručnjaka da šest startapova ima šansu da budu unikorni, i kako kaže, oni se nadaju da će Srbija dovesti prvi startap koji vredi preko milijardu.
- Ono gde ćemo sigurno značajno investirati u sledeće četiri godine jeste veštačka inteligencija, ne samo kroz finansiranje u startapove nego ćemo formirati čitavu jednu nezavisnu kompaniju koja će već sledeće godine zaposliti 50 inženjera. Cilj nam je da u četvrtogodišnjem periodu dođemo do cifre od 500 inženjera koji će se isključivo baviti veštačkom inteligencijom i primenom veštačke inteligencije na sistemu - istakao je Lučić.
Telekom Srbija je prva kompanija koja je izašla na evropsku berzu.
- Moram da kažem da je izuzetno dobar korak i veoma sam ponosan na to, zato što je bilo napada na Telekom Srbija u našoj javnosti, pogotovo u konkurenciji, da mi netransparentno poslujemo. Izlazak na berzu je znak izuzetno transparentnog poslovanja, pogotovo što smo bili prva kompanija Zapadnog Balkana - naveo je Lučić.
Veliki broj finansijskih kompanija iz SAD je kupio obveznice Telekoma. Lučić je tokom ove godine četiri puta boravio u Vašingtonu i najavio je poslovanja u Americi.
- Moje posete Americi bile su iz više razloga. Pre svega razlozi su naši problemi na KiM. Kao što znate, Kurtijeva administracija pokušala je da nas napadne u augustu i pred božićne praznike. Tako da i pred ove božićne praznike oni su pokušali da nam naplate neku kaznu koju smo mi naravno osporavali - istakao je Lučić.
Istakao je da su otvorili firmu u Americi i da u ovom trenutku imaju skoro 10.000 televizijskih i mobilnih korisnika, kao i da su krenuli sa implementacijom, koristiće mrežu AT&T-a, najkvalitetniji tab u Americi.
U portfoliju Telekoma nije samo mobilna telefonija već mnogo više stvari s kojima će rukovati sledeće godine.
- Fokus će nam biti i na 5G mreži, a mi smo i medijski najjača kuća u ovom delu Evrope. Mi smo pristupni četiri miliona domaćinstava. Biče različitih iznenađenja, od fiskog, sportskog, pa i poslovnog sadržaja - zaključio je Lečić.
- Veoma sam ponosan što smo pre tri godine formirali taj fond i mislim da smo podstakli digitalnu zajednicu da bude još kreativnija. Mi smo zaključno sa decembrom investirali u 15 startapa. On se zove Rizičan fond zato što finansirate startapove koji nemaju konačan proizvod, nego verujete da će ti startapovi na osnovu te ideje, na osnovu faze, gde su sada, u stvari uraditi taj svoj proizvod - rekao je za RTS generalni direktor Vladimir Lučić.
Lučić navodi da je procena nekih drugih svetskih stručnjaka da šest startapova ima šansu da budu unikorni, i kako kaže, oni se nadaju da će Srbija dovesti prvi startap koji vredi preko milijardu.
- Ono gde ćemo sigurno značajno investirati u sledeće četiri godine jeste veštačka inteligencija, ne samo kroz finansiranje u startapove nego ćemo formirati čitavu jednu nezavisnu kompaniju koja će već sledeće godine zaposliti 50 inženjera. Cilj nam je da u četvrtogodišnjem periodu dođemo do cifre od 500 inženjera koji će se isključivo baviti veštačkom inteligencijom i primenom veštačke inteligencije na sistemu - istakao je Lučić.
Telekom Srbija je prva kompanija koja je izašla na evropsku berzu.
- Moram da kažem da je izuzetno dobar korak i veoma sam ponosan na to, zato što je bilo napada na Telekom Srbija u našoj javnosti, pogotovo u konkurenciji, da mi netransparentno poslujemo. Izlazak na berzu je znak izuzetno transparentnog poslovanja, pogotovo što smo bili prva kompanija Zapadnog Balkana - naveo je Lučić.
Veliki broj finansijskih kompanija iz SAD je kupio obveznice Telekoma. Lučić je tokom ove godine četiri puta boravio u Vašingtonu i najavio je poslovanja u Americi.
- Moje posete Americi bile su iz više razloga. Pre svega razlozi su naši problemi na KiM. Kao što znate, Kurtijeva administracija pokušala je da nas napadne u augustu i pred božićne praznike. Tako da i pred ove božićne praznike oni su pokušali da nam naplate neku kaznu koju smo mi naravno osporavali - istakao je Lučić.
Istakao je da su otvorili firmu u Americi i da u ovom trenutku imaju skoro 10.000 televizijskih i mobilnih korisnika, kao i da su krenuli sa implementacijom, koristiće mrežu AT&T-a, najkvalitetniji tab u Americi.
U portfoliju Telekoma nije samo mobilna telefonija već mnogo više stvari s kojima će rukovati sledeće godine.
- Fokus će nam biti i na 5G mreži, a mi smo i medijski najjača kuća u ovom delu Evrope. Mi smo pristupni četiri miliona domaćinstava. Biče različitih iznenađenja, od fiskog, sportskog, pa i poslovnog sadržaja - zaključio je Lučić.
Preporučujemo
OPENAI ĆE POKUŠATI DA ZAUSTAVI ZAHTEV MASKA: Neće da ChatGPT postane profitna kompanija
14. 12. 2024. u 00:00
VEŠTAČKA INTELIGENCIJA MENjA BUDUĆNOST: Stigla je nova, modernija verzija Chat GPT -ja
12. 12. 2024. u 10:12
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
TRAMP POTPISAO NAREDBU 13219: "Dejtonski sporazum i Rezolucija 1244 se moraju poštovati"
PREDSEDNIK Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp produžio je danas vanredno stanje na nacionalnom nivou u vezi sa Zapadnim Balkanom, u skladu sa Zakonom o međunarodnim vanrednim ekonomskim ovlašćenjima, objavljeno je danas na sajtu Federalnog registra SAD.
24. 06. 2026. u 17:38 >> 17:45
UDARNO: Zelenski tvrdi da je Lukašenko prihvatio ultimatum
KOMUNIKACIONA oprema za koju Ukrajina tvrdi da je pomagala u podršci ruskim napadima dronova sa teritorije Belorusije prestala je da radi, rekao je predsednik Ukrajine Vladimir Zelenski novinarima danas, nekoliko dana nakon što je izdao ultimatum beloruskom predsedniku Aleksandru Lukašenku.
24. 06. 2026. u 18:41
UMRLA JE U BOLOVIMA, U 47. GODINI Njenu smrt Miloš nikada neće prežaliti: "Bolest je brzo napredovala"
"BOLEST je brzo napredovala. Za samo sedam godina ona je legla u krevet i bila je nepokretna do smrti."
25. 06. 2026. u 10:29
Komentari (0)